Žákyni obchodní akademie ocenila hejtmanka kraje
30/06/2022
Vlašim - Žákyně třídy 3. A studijního zaměření Zahraniční obchod a mediální komunikace Obchodní akademie Vlašim Tereza Hejná obdržela na Krajském úřadě Středočeského kraje významné ocenění. Z rukou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové Tereza převzala ocenění za úspěšnou reprezentaci a umístění v celostátním kole soutěže v anglickém jazyce.  Tereze gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů při studiu cizích jazyků!
    Mgr. Kateřina Nováková, vyučující angličtiny a němčiny na OA Vlašim

popisek k fotce:
Tereza Hejná (druhá zprava) při přebírání ocenění u hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové (třetí zleva). Foto: archiv KÚ Středočeského kraje

Týmová práce se obchodní akademii na mistrovství ČR školních družstev v šachu vyplatila
22/06/2022
Vlašim - Po vítězství v krajském kole soutěže družstev středních škol v šachu se tým vlašimské obchodní akademie vydal na další šachovou pouť. Ta nás tentokrát od 8. do 10. června zavedla na mistrovství ČR do jihočeských Nových Hradů.
Čtyřčlenný tým OA Vlašim se lehce obměnil, neboť naše největší šachové želízko Jakub Vojta měl jiné šachové povinnosti, a tak tedy došlo k posunům na jednotlivých šachovnicích. Kapitánkou se stala a první šachovnici ovládla Petra Píšová (třída 2. C), druhou pohlídal Štěpán Filip (1. B), na třetí se potil Filip Kůra (2. C) a poslední čtvrté šachovnice se ujal nováček týmu David Vršťala (1. C). Petra, Štěpán a Filip jsou ostřílení šachisté z pravonínského klubu, David je relativní nováček, což ale neubralo nic na jeho výkonu. Nasazení týmu bez Kuby nebylo zrovna ideální, „papírově“ byl tým na 21. startovní pozici z celkového počtu 23 družstev z prakticky celé ČR. Nicméně tým s nasazením a odhodláním bojoval o každý bod i o každou remízu. Nakonec se mu podařilo vybojovat ve velké konkurenci 12. místo, což překonalo původní očekávání.
Jednotlivě si naši žáci vedli následovně - nejlepšího výsledku dosáhli Petra a David s krásnými 4,5 bodu z 9, za nimi Štěpán se 3 body a těsně za ním i Filip s 2,5 bodu. Medaile nakonec putovaly do Frýdku-Místku (zlato), Hradce Králové (stříbro) a Liberce (bronz). My jsme sice medaile nepřivezli, ale při sledování ostatních týmů jsme v jedné kategorii rozhodně vyhráli, a do ní patřily týmová práce, dobrá nálada a nadhled, což je pro týmovou hru, jako v tomto případě, velmi důležité.
Děkuji všem hráčům za jejich nasazení a těším se na příští rok na další šachové body a skvělé zážitky.
        Mgr. Martina Mlýnková, školní metodička prevence na OA Vlašim
popisek k fotce:
Šachové družstvo z vlašimské obchodní akademie ve složení (zleva): Filip Kůra, Petra Píšová, Štěpán Filip a David Vršťala. Foto: Mgr. Martina Mlýnková

Zástupci obchodní akademie a gymnázia poznávali novou partnerskou školu v Maďarsku
22/06/2022
Vlašim - Obchodní akademii a gymnáziu se podařilo v rámci výměnných pobytů studentů navázat spolupráci s maďarskou střední školou v Monoru, kterou zástupci obou vlašimských škol v minulých dnech navštívili.
První den byli přijati na Velvyslanectví České republiky v Budapešti, kde se za přítomnosti velvyslance Tibora Biala, zástupce projektu Erasmus+, a vedení všech tří škol domlouvala česko-maďarská spolupráce.
Následně delegace obchodní akademie a gymnázia poznala gymnázium a ekonomickou školu v Monoru. Maďarští kolegové a zástupce českého velvyslanectví v Maďarsku Milan Šimko zajistili pestrý program, např. přijetí u starosty města, prohlídku centra Budapešti, návštěvu spřátelené školy a seznámení s městem Monor. Atmosféra setkání byla vstřícná, přátelská a inspirativní, proto se již nyní těšíme na další spolupráci.

Mgr. Šárka Hlaváčková, koordinátorka výměnného pobytu na OA Vlašim
PhDr. Eva Spring, Ph.D., koordinátorka Gymnázia Vlašim
popisek k fotce:
Zástupci vlašimské obchodní akademie a gymnázia na Velvyslanectví ČR v Budapešti. Foto: Mgr. Rudolf Jánošík

Výsledky přijímacího řízení - 2. kolo 2022
03/06/2022
Výsledky přijímacího řízení - 2. kolo 2022 ke ztažení zde

Informace k termínu výsledků 2. kola přijímacího řízení 2022
01/06/2022
Výsledky 2. kola přijímacího řízení 2022 budou zveřejněny v pátek 3. 6. 2022.
PaedDr. Jiří Tůma
ředitel
Obchodní akademie, Vlašim, V Sadě 1565

Vyhlášení 2. kola přijímacího řízení 2022 do oborů 63-41-M/02 Obchodní akademie a 78-42-M/02 Ekonomické lyceum
12/05/2022
Vyhlášení 2. kola přijímacího řízení 2022 je ke stažení zde

Naši i němečtí studenti si výměnný pobyt skvěle užili
10/05/2022
Vlašim - Od 25. dubna do 1. května se uskutečnil výměnný program mezi německou školou  Walther-Groz-Schule Albstadt, Obchodní akademií Vlašim a Gymnáziem Vlašim. Dvanáct českých a dvanáct německých studentů tak mělo možnost strávit společně týden plný zajímavých aktivit.
Na programu byly návštěvy obou vlašimských škol, procházka za krásami vlašimského parku s exkurzí do Podblanického ekocentra a prohlídka zámku Konopiště a města Tábor. Nechyběl ani tradiční celodenní výlet do Prahy. Pro německé studenty bylo velkým zážitkem nahlédnutí do české kuchyně, dokonce sami připravili a poté i snědli jahodové knedlíky ve školní jídelně gymnázia.
Společný týden s sebou nesl příjemnou atmosféru, studenti zdokonalili své jazykové znalosti, komunikační dovednosti a navázali přátelství se svými německými kamarády. Již nyní se těší, až je budou moci na podzim navštívit v Albstadtu.
            Mgr. Kateřina Nováková, koordinátorka výměnných pobytů na OA Vlašim

Bronz ze soutěže EUROQUIZ patří Liánám z obchodní akademie
04/05/2022
Vlašim - Na krásné třetí místo v soutěži EUROQUIZ se probojovali žáci třídy 1. A studijních zaměření Cestovní ruch a  Zahraniční obchod a mediální komunikace Obchodní akademie Vlašim, kdy pouze ztráta jednoho bodu je dělila od příčky nejvyšší a zároveň tak toužené výhry, zájezdu do Bruselu.
EUROQUIZ - Středoškoláci a Evropa 2022 je soutěž, které se mohli zúčastnit žáci prvních a druhých ročníků středních škol v rámci spolupráce Středočeského kraje se třemi regionálními partnery, kterými jsou Burgundsko ve Francii, spolková země Porýní-Falc v Německu a Opolské vojvodství v Polsku. Letošní soutěžní kvíz byl zaměřen na téma udržitelný cestovní ruch a zúčastnilo se jej celkem 115 pracovních skupin.
„Rozhodně to nevzdáme a do projektu „Soutěž o třídenní výlet do Bruselu pro žáky středočeských středních škol zřizovaných Středočeským krajem“ se přihlásíme příští rok znovu,“ uvedla vedoucí pracovní skupiny Liány Sára Žalmanová, žákyně třídy 1. A Obchodní akademie Vlašim.

Ing. Miroslava Jarošová, třídní učitelka 1. A

popisek k fotce:
Pracovní skupina Liány ze třídy 1. A OA Vlašim vybojovala v soutěži krásné 3. místo. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Fiktivní firmy obchodní akademie opět obsadilyvítězné příčky na mezinárodním veletrhu
26/04/2022
Vlašim - Letošní 27. Mezinárodní veletrh fiktivních firem se konal opět sice online formou, ale tentokrát získal na tři dny od 23. do 25. března novou virtuální podobu. Celkem 52 fiktivních firem z  České republiky, Slovenska, Bulharska, Rumunska, Belgie, Rakouska a  Maďarska se v podobě „avatarů“, které si nastavily první den veletrhu, mohlo virtuálně procházet prostředím „Gether Town“ a navštěvovat jednotlivé stánky firem na veletrhu, chatovat s ostatními avatary, dokonce komunikovat i prostřednictvím videa a zvuku.
Vlašimskou obchodní akademii reprezentovaly na veletrhu dvě fiktivní firmy třetího ročníku a každá potvrdila svou účast ve všech šesti soutěžích vyhlášených organizátory soutěží Antre, MuBanka, CEFIF a EUROPEN-PEN International.
V průběhu prvních dvou dnů obě naše firmy předvedly své připravené prezentace, v angličtině představily svou firmu a předmět podnikání v přímém online přenosu v soutěži „90 seconds in a lift“, s kritickým pohledem sledovaly přehlídku soutěžních reklamních spotů svých firem i spoty konkurence a s velkým očekáváním také vyhlášení TOP 10 letáků. Nakonec se letáky obou našich soutěžních firem do TOP 10 probojovaly.
Třetí den veletrhu se nesl především v duchu vzájemného obchodování mezi zúčastněnými fiktivními firmami a následně vyhlášením výherců prvních tří míst jednotlivých soutěží. Na 3. příčce v soutěži o nejlepší reklamní spot spočinula naše firma ENOA Parfume, s. r. o. třídy 3. C ekonomického lycea. S velkým očekáváním jsme sledovaly i finálové umístění v desítce vybraných letáků. Na osmém místě spočinula firma Heaven of Roses, s. r. o. studijního zaměření Ekonomika a podnikání ze třídy 3. A a na 3. místě byl vyhlášen leták ENOA Parfume, s. r. o. Na první a druhé příčce se umístily firmy ze Slovenska, takže firma ENOA Parfume, s. r. o. může být právem hrdá na to, že na letošním veletrhu vytvořila nejlepší leták z českých firem.
Příjemné pocity z pohárových umístění podtrhla ještě emailová zpráva s kompletními výsledky jednotlivých soutěží, kde se obě firmy umístily ve všech soutěžích v první desítce, což po celkovém součtu bodů přímo katapultovalo firmu Heaven of Roses, s. r. o. na 4. Místo v soutěži „Nejlepší firma veletrhu“ a v závěsu s rozdílem pouhých 3 bodů skončila na 5. Místě ENOA Parfume, s. r. o.
Opět se ukázalo, že současné ředitelky vlašimských fiktivních firem vytvořily báječné pracovní týmy, za které se nemusí stydět, a že správná motivace a úspěchy předchozích fiktivních firem jim dodaly nejen odvahu, ale i víru v ocenění své poctivé práce.
Ing. Miroslava Jarošová, vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

popiska k fotce:
Žáci fiktivní firmy ENOA Parfume, s. r. o. s Ing. Miroslavou Jarošovou a Ing. Radkem Maxou, Ph.D. z Katedry mezinárodního obchodu Metropolitní univerzity Praha, koordinátorem Metropolitní univerzitní banky, který jim předával zasloužená ocenění. Foto: archiv OA Vlašim

Filmovou noc si užili nejen maturanti obchodní akademie
08/04/2022
Vlašim - V benešovském Kulturním domě Karlov se v sobotu 26. března konal maturitní ples vlašimské obchodní akademie.
Po úvodním vstupu moderátora a proslovu ředitele školy již měli maturanti tříd 4. A, 4. B a 4. C připravený bohatý program, jenž zahájili krásnými tanečními nástupy. A protože tématem plesu byla ,,Filmová noc“, tak tomu byla přizpůsobena nejen výzdoba sálu, kterou již tradičně vkusně a nápaditě zrealizovali aranžéři benešovského SOU stavebního, ale i všechny tři choreografie, z nichž dokonce jednu skvěle připravila nová vyučující na OA Vlašim a druhou již poněkolikáté v tomto směru zkušená absolventka školy. Každá třída sklidila za předvedení nástupu nacvičeného v rekordně krátké době zasloužený aplaus, protože dlouhou dobu nebylo jasné, zda se ples vůbec bude moci uskutečnit a v jaké podobě. Pak už následovalo slavnostní šerpování žáků i vyučujících. Pochopitelně nechyběl ani projev maturantů, slavnostní přípitek, ani tzv. zlatý déšť, při kterém se sbíraly mince naházené na taneční parket.
K poslechu a tanci hrála skvělá kapela Galaxie se zpěvačkou, která je rovněž absolventkou vlašimské OA. Tato hudební skupina je velmi oblíbená zejména u mladých posluchačů, a tak nebylo divu, že byl taneční parket neustále plný. Po veselém oslavování následovala půlnoční překvapení každé maturitní třídy a jak jinak než také s originálně pojatou filmovou tematikou. Po těchto vstupech se opět přihlásila kapela Galaxie, která pak hrála a zpívala až do dvou hodin.
Filmovou noc si prostě užívali nejen maturanti, ale všichni zúčastnění, pro které byl perfektně zorganizovaný maturitní ples Obchodní akademie Vlašim po vynucené covidové pauze krásným a radostným zážitkem.
                                                                              Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim a moderátor plesu
popiska k foto:
Třída 4. C Obchodní akademie Vlašim po slavnostním přípitku na maturitním plese v benešovském KD Karlov. Foto: archiv OA Vlašim

Obchodní akademie má svoji PROFESOR STAR
08/04/2022
Vlašim - Vynikajícího uznání a ocenění dlouholeté práce se dostalo vyučující ekonomických předmětů na vlašimské obchodní akademii Ing. Miroslavě Jarošové, která zde již deset let vede velice úspěšné a skvělé fiktivní firmy.
Ve 2. ročníku ankety o nejlepšího vyučujícího fiktivní firmy za rok 2021 jí byl udělen titul PROFESOR STAR 2021. Anketu vyhlašují Metropolitní univerzita Praha a Česká pošta, které si uvědomují náročnost pedagogické práce vyučujících fiktivních firem, která je ještě násobena on-line výukou, a proto se rozhodly každým rokem udělit výše uvedený titul vyučujícímu, který se dlouhodobě, významně a úspěšně podílí na výchově mladých podnikatelů v rámci výuky fiktivních firem a jehož přínos v rámci vzdělávání v oblasti podnikatelské a finanční gramotnosti lze označit za mimořádný.
Sdělení výsledků ankety o nejlepšího vyučujícího fiktivní firmy i udělení titulu PROFESOR STAR se uskutečnilo 25. března v rámci slavnostního on-line živého vyhlášení výsledků 27. Mezinárodního veletrhu fiktivních firem 2021 a vykouzlilo úsměv, radost i dojetí nejen u oceněných vyučujících, ale i u žáků, učitelů, hostů veletrhu a vyhlašovatelů ankety.
Anketa předčila očekávání a vyhlašovatelé věří, že se stane pevnou součástí života fiktivních firem. Gratulujeme Ing. Jarošové, děkujeme za příkladnou práci a do budoucna přejeme spoustu inovativních nápadů a hodně úspěchů v další činnosti.
                                                                                         Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k foto:
PROFESOR STAR 2021 Ing. Miroslava Jarošová při poděkování a gratulaci k ocenění od ředitele Obchodní akademie Vlašim PaedDr. Jiřího Tůmy. Foto: archiv OA Vlašim

Šachisté z obchodní akademie zvítězili v krajském přeboru
06/04/2022
Vlašim - Šachový tým vlašimské obchodní akademie se 22. března vydal na krajské kolo přeboru středních škol v šachu. Toto silné družstvo ve složení Jakub Vojta (třída 1. C), Petra Píšová (2. C), Štěpán Filip (1. B) a Filip Kůra (2. C) má již podobné zkušenosti ze základní školy, a proto jeho členové chtěli na tyto předchozí úspěchy navázat.
Do Neratovic jeli s ambicemi získat jedno ze dvou postupových míst na republikové finále a dle nasazení v turnaji se postup dal očekávat. Z původních sedmi partií se nakonec hrálo pouze pět, a to systémem každý s každým, protože se přihlásilo pouze šest týmů - kromě Vlašimi ještě také dva týmy z Mladé Boleslavi a po jednom týmu z Poděbrad, Kralup a Neratovic. Vlašimské družstvo s přehledem porazilo níže nasazené týmy skórem 4:0, s celkově bronzovými Poděbrady vyhrálo 3:1 a s největším konkurentem, Gymnázium Palackého z Mladé Boleslavi, uhrálo remízu 2:2.
Nakonec se týmu OA Vlašim podařilo v krajském přeboru zvítězit. Postup na republikovou soutěž je tedy zajištěn a věříme, že ani tam neudělá náš tým žádnou ostudu. A vzhledem k faktu, že se jedná o žáky 1. a 2. ročníku, dá se předpokládat, že na současné úspěchy ještě bude možné navázat i v následujících letech. Na závěr snad jen bodové zisky ze všech pěti partií - Jakub Vojta uhrál všech 5 bodů, 4 body si odvezl Štěpán Filip a krásných 3,5 bodu uhrála Petra Píšová a Filip Kůra.
Našim vítězům gratulujeme a těšíme se na mistrovství republiky!
             Mgr. Martina Mlýnková, koordinátorka šachového družstva OA Vlašim
popiska k fotce:
Vítězné šachové družstvo OA Vlašim s diplomem a pohárem ve složení (zleva): Filip Kůra, Jakub Vojta, Petra Píšová a Štěpán Filip. Foto: Mgr. Martina Mlýnková

ŘEDITELSKÉ VOLNO pro studenty 1. – 3. ročníku
29/03/2022
ŘEDITELSKÉ VOLNO
pro studenty 1. - 3. ročníku

Vyhlašuji volno dle § 24 odstavce 2 školského zákona (561/2004 Sb.) na
8. dubna 2022 a 11. - 13. dubna 2022
z organizačních a technických důvodů.

   PaedDr. Jiří Tůma
ředitel
Obchodní akademie, Vlašim, V Sadě 1565

Lyžařské výcvikové kurzy se obchodní akademii vydařily
11/02/2022
Vlašim - V lednu a únoru si žáci vlašimské obchodní akademie skvěle užili sněhu a lyžování. Nejprve se na lyžařský výcvikový kurz do Špindlerova Mlýna vydali žáci 2. ročníků a poté je v prvním únorovém týdnu následovaly 1. ročníky. V obou případech počty účastníků doplňovaly žákyně Střední zdravotnické školy v Benešově.
Druhé ročníky neměly v minulém školním roce možnost vyjet za sněhem, proto si letošní lyžařský kurz náležitě užily. Po nedělním ubytování a první zkušenosti s místní vynikající kuchyní se v pondělí účastníci obou kurzů rozdělili na sjezdovce Hromovka do skupin dle výkonnosti a již nic nebránilo tréninku dovedností na sjezdovkách. Během celého týdne lyžaři vystřídali sjezdovky Hromovka, Svatý Petr, Medvědín a Horní Mísečky, včetně hřebenového přejezdu k chatě, a tradiční páteční zakončení bylo na Labské. Jen středeční odpoledne patřila vždy odpočinkové vycházce do Špindlerova Mlýna doplněné nákupem nezbytných sladkostí.
Oba kurzy se skvěle vydařily a věříme, že nejen žáci budou dlouho a rádi vzpomínat na společně strávené chvilky jak na sjezdovce, tak u večerních kvízů nebo u překvapivých oslav narozenin.
           Mgr. Martina Mlýnková, vedoucí lyžařských kurzů na OA Vlašim
popiska k fotce:
Mladí lyžaři z OA Vlašim se na lyžařské kurzy těšili a také si je náležitě užili. Foto: Mgr. Martina Mlýnková

Žáci obchodní akademie chtějí překonat rekord ve sběru víček
18/01/2022
Vlašim - Žáci vlašimské obchodní akademie pokračují ve sběru PET víček a hliníku, přičemž výtěžek z jejich prodeje putuje na konto Dobrého anděla. Očekávané výsledky podzimní soutěže v jejich sběru byly vyhlášeny na Tři krále.
Bronzovou příčku obsadila třída 3. C, stříbrnou 4. A a 1. místo vybojovala třída 1. A s 6,35 kg víček na žáka. Koordinátoři sběru víček ze 4. C zároveň předali své pomyslné žezlo koordinátorů právě vítězné třídě s pocitem, že je jistě na další čtyři roky ve správných rukou.
K 1. lednu se zatím vybralo celkem 415 kg PET víček a hliníku. „Doufáme, že nezklameme třídu 4. C, chystáme se překonat loňský rekord 900 kg víček a věříme, že nám s tím všichni žáci na obchodní akademii pomohou,“ dodaly nové koordinátorky Denisa Hachelová a Adéla Dušková z 1. A.
                     Ing. Miroslava Jarošová, hlavní koordinátorka akce na OA Vlašim
popiska k fotce:
Zástupkyně nejúspěšnějších tříd OA Vlašim ve sběru víček (zleva): stříbrná 4. A, vítězná 1. A a bronzová 3. C. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Žáci obchodní akademie opět pomáhali potřebným
13/01/2022
Vlašim - Na své poslání Dobrého anděla nezapomněli žáci vlašimské obchodní akademie a v předvánočním čase 21. a 22. prosince uspořádali v rámci školy dárcovskou sbírku na pomoc potřebným. Ta bývá zahrnuta do programu vánoční akademie, která se ovšem tentokrát z preventivních důvodů a proticovidových opatření nekonala.
Celková vybraná částka činila 4300 korun, které opět putovaly na konto Dobrého anděla a již mezi vánočními svátky roku 2021 byly u obdarovaných rodin.
                     Ing. Miroslava Jarošová, hlavní koordinátorka akce na OA Vlašim
popiska k fotce:
Do předvánoční dárcovské sbírky přispěli i žáci třídy 1. A. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Obchodní akademie otevře dveře pro veřejnost
11/01/2022
Vlašim - Dny otevřených dveří pořádá ve čtvrtek 13. ledna a 10. února vlašimská obchodní akademie, která byla před třiceti lety založena jako první střední odborná škola ekonomického zaměření na Benešovsku.
Zájemci o studium i jejich rodiče si mohou vždy od 14.00, 15.00, 16.00 a 17.00 hodin školu prohlédnout a poznat její velmi dobré materiálně technické vybavení, samozřejmě za aktuálně platných proticovidových hygienických opatření.
Návštěvníkům se tak naskytne možnost podívat se do pracoven informačních a komunikačních technologií, jazykových učeben, multimediálních učeben, odborné laboratoře, počítačových pracoven, tělocvičny a posilovny. K dispozici jim budou i průvodci z řad pedagogů, kteří je seznámí se studiem na obchodní akademii, studijním oborem Ekonomické lyceum a v rámci oboru Obchodní akademie se zaměřeními Ekonomika a podnikání, Zahraniční obchod a mediální komunikace, Cestovní ruch a Informatika v ekonomice.
Žáci i jejich rodiče se také dozvědí podrobné informace o výměnných pobytech, do nichž je OA Vlašim již téměř třicet let úspěšně zapojena, i o volitelných předmětech - žurnalistika, fiktivní firma, příprava a zpracování prezentací, matematický seminář aj. Informace získají i o akcích, s nimiž je škola tradičně spojena, jako jsou například poznávací zájezdy do zahraničí, lyžařský a cykloturistický kurz, nejrůznější exkurze, přednášky, besedy, projektové dny, pravidelná účast na sportovních akcích, mezinárodních veletrzích fiktivních firem, ekonomické a jiné znalostní soutěže i soutěže pořádané Středočeským krajem nebo Evropskou unií.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim                                            

Psychohygiena – již podruhé na obchodní akademii
22/12/2021
Vlašim - Žáci 1. ročníků vlašimské obchodní akademie se zúčastnili přednášky na téma Psychohygiena připravené Linkou bezpečí. Tuto přednášku již vloni absolvovaly tehdejší 1. ročníky a vzhledem k tomu, že s programem byla velmi dobrá zkušenost, škola nabídku využila znovu.
Program byl koncipovaný opět v poklidné atmosféře a žáci každé třídy byli rozděleni na dvě menší skupiny. Lektorky na začátku přednášky představily důležitá pravidla pro komunikaci a pak se již se žáky bavily o tom, jakým způsobem se projevuje jistá nepohoda nebo stres. Žáci měli možnost popsat, co se děje v těle, v emocích i myšlenkách. Pak si všichni společně pomáhali hledat řešení, které jim usnadňuje zvládání obtížných situací. Z této aktivity vznikly následně grafické materiály, které si třídy mohly později ponechat a vystavit v učebnách.
Závěr přednášky patřil představení práce Linky bezpečí, jak na ní probíhají hovory a s jakými problémy je možné se na tuto Linku obrátit. 
Jsem přesvědčena, že tento program má pro žáky velký smysl, zejména v současné době, kdy je každý z nás nějakým způsobem poznamenaný děním ve společnosti. Dále také věřím, že informace získané na tomto workshopu budou praktickým návodem a dojdou svého využití i v praxi.
        Mgr. Martina Mlýnková, školní metodička prevence na OA Vlašim
popiska k fotce:
Skupina žáků třídy 1. A při workshopu spojeném s přednáškou na téma Psychohygiena. Foto: Mgr. Martina Mlýnková

Fiktivní firmy obchodní akademie vybojovaly zlato a bronz
20/12/2021
Vlašim - Již potřetí se účastnily fiktivní firmy vlašimské obchodní akademie pražského dvoudenního MUB-line veletrhu a opět díky své píli sklízely úspěchy. Tentokrát se tohoto předvánočního on-line BENCHLEARNINGU fiktivních firem zúčastnil rekordní počet 76 firem z Česka a Slovenska, které si užily nejen soutěží a on-line obchodování, ale také živá setkání s řadou manažerských a podnikatelských osobností.
Naše fiktivní firmy největšího úspěchu dosáhly v soutěži O nejlepší vánoční leták, kde obě firmy ekonomického lycea stanuly na stupních vítězů. Firma CATering, s. r. o. ze třídy 4. C vybojovala bronzovou příčku a opravdu velkým překvapením byl náš nováček na fiktivním trhu ENOA Parfume ze třídy 3. C, kde leták Elišky Sochůrkové zazářil na příčce zlaté.
V prezentacích si nejlépe vedla firma Cukrárna NA OBLÁČKU, s. r. o., ale na paty jí šlapala nově vzniklá firma třídy 3. A Heaven of Roses, s. r. o. se svými boxy plných růží.
Ani soutěž O nejlepší SWOT analýzu fiktivní firmy reprezentanty vlašimské OA nezaskočila a na své výsledky může být firma ENOA Parfume také právem pyšná.
Žáci Obchodní akademie Vlašim opět dokázali, že jim nejsou ekonomické znalosti a dovednosti cizí a obstojí v těžké konkurenci ostatních i zahraničních škol a zaslouží si velkou gratulaci. Tyto praktické dovednosti a možnost porovnat své znalosti s ostatními jsou jistě prospěšné pro jejich firemní růst, ačkoli prozatím jen na fiktivní úrovni.
Všem zúčastněným gratulujeme, přejeme i nadále hodně úspěchů a děkujeme za krásný předvánoční dárek v podobě příkladné reprezentace školy a skvělého umístění.

Ing. Miroslava Jarošová, vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

popiska k fotce:
Fiktivní firma ENOA Parfume z vlašimské obchodní akademie s nejlepším vánočním letákem a diplomem za vynikající umístění na pražském MUB-line veletrhu. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Žáci fiktivních firem obchodní akademie poměřili své dovednosti s konkurencí
26/11/2021
Vlašim -Veletrhu fiktivních firem, který se konal na Výstavišti v Českých Budějovicích, se osobně zúčastnili i žáci dvou fiktivních firem tříd 4. C a 4. B Obchodní akademie Vlašim, přičemž se zapojili do všech vyhlášených soutěží.
Cukrárna NA OBLÁČKU, s. r. o. si vedla lépe nejen v soutěži o nejlepší katalog fiktivní firmy, kde obsadila  páté místo, ale i v soutěži o nejlepší živou prezentaci fiktivní firmy a o nejlepší stánek veletrhu. Celkově nakonec skončila na krásném osmém místě.
Firma CATering, s. r. o. v soutěži o nejlepšího obchodníka obsadila krásné 6. místo. Největší odměnou však oběma firmám byly samotné zkušenosti z obchodování, neboť po dlouhé době opět mohly zažít veletržní dění kreativních studentských firem a zakusit pravé veletržní obchodování, které bylo právě podkladem pro vyhlášení soutěže o nejlepšího obchodníka veletrhu.
Všichni, včetně zúčastněné veřejnosti, si měli možnost vyzkoušet obchodování s využitím veletržní měny, ale i další finanční služby, což bylo opravdu tím největším přínosem.
Ing. Miroslava Jarošová, vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

popiska k foto:
Žáci fiktivní firmy Cukrárna NA OBLÁČKU, s. r. o. u svého stánku na veletrhu v Českých Budějovicích. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Žáci obchodní akademie se seznámili s prevencí rakoviny
25/11/2021
Vlašim - Žáci tříd 2. B a 2. C vlašimské obchodní akademie se zúčastnili přednášky se zajímavým názvem Prsakoule, kterou ve škole zajišťovala agentura Loono. Ta sdružuje mladé lékaře a mediky, jejichž cílem je působit na žáky a studenty především z hlediska osvěty v oblasti prevence rakoviny. Přednáška obsahovala důležité informace týkající se hlavně karcinomu prsu a varlat, došlo i na odhad statistických údajů spojených s touto problematikou a mimo jiné také na praktickou ukázku i návod, jak samovyšetření prsu a varlat provést.
Na závěr přednášky měli žáci možnost vyzkoušet si nahmatat změny na modelech varlat i prsou a prakticky si tak ověřit, jak to vypadá, když něco není v pořádku. Zazněly však také informace o dalších typech karcinomů, jako je karcinom plic, kůže a lymfatického systému včetně základních projevů a rizikových faktorů. Nakonec žáci obdrželi drobné dárky připomínající fakt, že prevence je základ.
Dle reakcí zúčastněných byla přednáška zajímavá a ocenili i možnost se s těmito důležitými tématy aktivně seznámit.
Mgr. Martina Mlýnková, školní metodička prevence
popiska k foto:
Dívky z druhých ročníků při nácviku samovyšetření prsu. Foto: Mgr. Martina Mlýnková

Žáci obchodní akademie opět zahájili sbírku na pomoc potřebným
03/11/2021
Vlašim - Ačkoli žáci vlašimské obchodní akademie kvůli covidovým opatřením příliš dní do školy letošní rok nenachodili, přesto nezapomněli ani na sbírání PET víček. Nakonec se podařilo zpeněžit celkem rovných 900 kg PET víček, která vykoupila firma JELÍNEK-TRADING  spol. s. r. o.
Získané peníze prostřednictvím nadace Dobrý anděl obratem putovaly k rodinám, aby jim pomohly v jejich nelehké životní situaci.
Nová sbírka na pomoc potřebným začala v říjnu. Milá slova podpory záslužné činnosti žáků obchodní akademie od lidí z okolí, kteří anonymně přinášejí své sáčky plné PET víček, a houževnatost našich nových prvních ročníků nás utvrdila, že sbírka má smysl.
Vždyť 8. února 2022 to bude již sedmý rok, co plníme slova našeho motta „Každé naše zpeněžené víčko z PET láhve pomáhá“.
Ing. Miroslava Jarošová, koordinátorka sběru PET víček na OA Vlašim

Adaptační kurz na obchodní akademii pomohl žákům při aklimatizaci v novém prostředí
21/10/2021
Vlašim - V prvních ročnících vlašimské obchodní akademie se ve dnech 4. a 5. října uskutečnil adaptační kurz. Žáci nikam neodjížděli, připravených aktivit si užili v domácím prostředí své třídy vždy za přítomnosti třídní učitelky pod vedením výchovné poradkyně Mgr. Blanky Havlíčkové a školní metodičky prevence Mgr. Martiny Mlýnkové.
Hlavním cílem čtyřhodinového bloku v každé třídě bylo vzájemně se poznat, najít své silné stránky a uvědomit si důležitost každého člena kolektivu. Po úvodním seznámení s pravidly a ,,náladometrem“ žáci zkusili upřednostnit pouze jednu svoji vlastnost, což bylo pro některé náročné a pro jinézase úsměvné. Další část kurzu byla zasvěcena tvorbě vlastních erbů a hledání svých silných stránek, a to nejprve individuálně a potom také ve skupinkách po třech. Prezentace výtvorů pomohla odhalit silné stánky jednotlivých žáků a také poodhalit jejich roli v nově formujícím se kolektivu.
Další aktivitou bylo škálování, kde se žáci měli vyjádřit, která charakteristika či daná situace je jim blízká. Některé otázky vyvolaly vášně a dost úsměvných reakcí. Následovalo povídání o změnách v životě a debata o tom, co se v životě mění a co ne, co můžeme ovlivnit a co nikoliv. Závěr potom patřil diagnostice učebních stylů doprovázené praktickými radami, jak se učit a který styl jednotlivým žákům vyhovuje.
Úplný závěr kurzu pochopitelně obsahoval shrnutí a zhodnocení, zda program splnil očekávání hlavně ze strany žáků. Nakonec byl velmi pozitivně hodnocen všemi zainteresovanými stranami - jak žáky, třídními učitelkami i samotnými lektorkami. Věříme, že přinesl spoustu nejen osobního poznání a že pomohl žákům při aklimatizaci v novém prostředí.
        Mgr. Martina Mlýnková, školní metodička prevence na OA Vlašim

Žáci obchodní akademie vybojovali v kraji bronz
21/10/2021
Vlašim - Krajského kola soutěže z odborných předmětů Ekonomický tým 2021, které on-line formou (pomocí aplikace Google) organizovala Obchodní akademie Lysá nad Labem, se zúčastnilo i družstvo vlašimské obchodní akademie ze třídy 4. B studijního oboru Obchodní akademie, zaměření Cestovní ruch a Ekonomika a podnikání, ve složení Lenka Provazníková, Daniel Buchal a Tomáš Říha.
První částí soutěžního klání byl šedesátiminutový test s šedesáti otázkami z ekonomiky, účetnictví, práva a druhou částí byla po půlhodinové přípravě vlastní desetiminutová prezentace z oblasti ekonomiky na téma ,,Úspory drtí inflace. Co s nimi?“.
Jak uvedla koordinátorka soutěže na OA Vlašim Ing. Hana Jiroušková, která také vítězné družstvo školního kola na krajském klání sledovala, ani zde se její svěřenci neztratili a za své vědomosti a celkový výkon se vůbec nemusejí stydět, ba právě naopak. V silné konkurenci obchodních akademií Středočeského kraje totiž vybojovali krásné třetí místo a jejich prezentace tématu z oblasti ekonomiky byla komisí složenou z odborníků předních českých společností vyhodnocena dokonce jako druhá nejlepší.
Soutěžícím ke skvělému výkonu gratulujeme, děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a přejeme i nadále hodně úspěchů!
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k foto
Tomáš Říha, Lenka Provazníková a Daniel Buchal při desetiminutové prezentaci tématu z oblasti ekonomiky. Foto: Ing. Hana Jiroušková

Obchodní akademie otevře dveře pro veřejnost
20/10/2021
Vlašim - Dny otevřených dveří pořádá ve čtvrtek 18. listopadu, v sobotu 11. prosince, ve čtvrtek 13. ledna a 10. února vlašimská obchodní akademie, která byla před třiceti lety založena jako první střední odborná škola ekonomického zaměření na Benešovsku.
Zájemci o studium i jejich rodiče si mohou vždy ve čtvrtek od 14.00, 15.00, 16.00 a 17.00 hodin, v sobotu pak od 9.00, 10.00 a 11.00 hodin, školu prohlédnout a poznat její velmi dobré materiálně technické vybavení, samozřejmě za aktuálně platných proticovidových hygienických opatření.
Návštěvníkům se tak naskytne možnost podívat se do pracoven informačních a komunikačních technologií, jazykových učeben, multimediálních učeben, odborné laboratoře, počítačových pracoven, tělocvičny a posilovny. K dispozici jim budou i průvodci z řad pedagogů, kteří je seznámí se studiem na obchodní akademii, studijním oborem Ekonomické lyceum a v rámci oboru Obchodní akademie se zaměřeními Ekonomika a podnikání, Zahraniční obchod a mediální komunikace, Cestovní ruch a Informatika v ekonomice.
Žáci i jejich rodiče se také dozvědí podrobné informace o výměnných pobytech, do nichž je OA Vlašim již téměř třicet let úspěšně zapojena, i o volitelných předmětech - žurnalistika, fiktivní firma, příprava a zpracování prezentací, matematický seminář aj. Informace získají i o akcích, s nimiž je škola tradičně spojena, jako jsou například poznávací zájezdy do zahraničí, lyžařský a cykloturistický kurz, nejrůznější exkurze, přednášky, besedy, projektové dny, pravidelná účast na sportovních akcích, mezinárodních veletrzích fiktivních firem, ekonomické a jiné znalostní soutěže i soutěže pořádané Středočeským krajem nebo Evropskou unií.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Obchodní akademie se v ekonomické soutěži zaměřila na využití nečekaně nabytých financí
22/09/2021
ašim - Školní kolo soutěže Ekonomický tým 2021 se 17. září konalo na obchodní akademii. Jak uvedla koordinátorka soutěže na OA Vlašim Ing. Hana Jiroušková, tříčlenné týmy žáků čtvrtých ročníků měly v první části soutěžního klání zvládnout co nejlépe vědomostní test, který obsahoval třicet otázek z ekonomiky, dvacet z účetnictví, deset z práva, a ve druhé části pak vlastní desetiminutovou prezentaci z oblasti ekonomiky na téma ,,V loterii jste vyhráli 10 milionů, jak s nimi naložíte?“.
Ze zúčastněných žáků si celkově vedl nejlépe tým třídy 4. B (ve složení Tomáš Říha, Daniel Buchal a Lenka Provazníková), jenž také postupuje do krajského kola soutěže, které organizuje Obchodní akademie v Lysé nad Labem. Formou on-line (pomocí aplikace Google)se toto soutěžní klání uskuteční 12. října.
Všem účastníkům soutěže děkujeme, vítězům gratulujeme a i do budoucna přejeme hodně úspěchů.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
Popisek k fotce:

Vítězné družstvo ze třídy 4. B ve složení (zleva) Tomáš Říha, Lenka Provazníková a Daniel Buchal. Foto: Ing. Hana Jiroušková

,,Přes bariéry s policií“ se dostávali žáci obchodní akademie
21/09/2021
Vlašim - Uchazeči o přijetí k Policii ČR musí složit testy fyzické způsobilosti, které si měli možnost vyzkoušet i žáci a žákyně 4. ročníků vlašimské obchodní akademie. Ve čtvrtek 16. září si tak mohli pod vedením instruktorů školního policejního střediska a benešovských policistů v rámci sportovně charitativní akce s názvem ,,Přes bariéry s policií“ ověřit, zda mají fyzické předpoklady pro výkon služby.
Testy, kterými žáci prošli, se skládají ze čtyř disciplín. V tělocvičně obchodní akademie podstoupili člunkový běh na 4 x 10 metrů v co nejkratším čase, ,,kliky“ (vzpory ležmo) bez přerušení a celomotorický test po dobu dvou minut. Na venkovním hřišti ZŠ Vorlina pak ještě absolvovali běh na 1000 metrů.
Žáci, kteří byli při testování úspěšní, na závěr získali osvědčení o splnění testů fyzické způsobilosti s platností 12 měsíců, které by jim bylo uznáno při přijímacím řízení do služebního poměru příslušníka Policie ČR, a symbolický voucher na částku 150 000 Kč, což je v současné době náborový příspěvek pro nově přijaté policisty. Jak se však shodla většina žáků, největším přínosem pro ně bylo to, že vůbec dostali šanci prověřit si svou ,,fyzičku“, kterou by potřebovali k tomu, aby mohli denně ,,pomáhat a chránit“.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

ŘEDITELSKÉ VOLNO
13/09/2021
Vyhlašuji volno dle § 24 odstavce 2 školského zákona na den 27. září 2021 (pondělí) z organizačních a technických důvodů.


PaedDr. Jiří Tůma
ředitel
Obchodní akademie, Vlašim, V Sadě 1565


Kritéria hodnocení pro stanovení známky z předmětu profilové maturitní zkoušky
08/09/2021
Kritéria hodnocení pro stanovení známky z předmětu profilové maturitní zkoušky - praktická maturitní zkouška z odborných předmětů konaná písemnou formou ve školním roce 2020/2021
zde

Zahájení výuky
31/08/2021
Ve středu 1. září a následně i 6. a 9. září budete ve škole testováni na Covid-19. Testováni však nemusí byt žáci, kteří si přinesou a předloží v tištěné podobě certifikát, potvrzení o tom, že jsou již více než 14 dní po očkování druhou dávkou vakcíny nebo již nemoc prodělali (do 180 dnů od termínu testování), a nebo doloží negativní antigenní test ne starší než 3 dny či PCR test ne starší než 7 dní.

Informace pro žáky o změny v Pražské integrované dopravě
25/08/2021
Informace pro žáky o změny v Pražské integrované dopravě

Manuál k provozu škol a testovaní od září 2021
25/08/2021
Manuál k provozu škol a testovaní od září 2021

Podzimní termín konání profilové maturitní zkoušky
25/08/2021
Podzimní termín konání profilové maturitní zkoušky je 9. září 2021 od 8 hodin v učebně č. 8

Odpovědné podnikání není žákům obchodní akademie cizí
02/07/2021
Vlašim – Žáci fiktivních firem vlašimské obchodní akademie se úspěšně zapojili do červnového veletrhu fiktivních firem MUB-LINE Speciál. Hlavní myšlenkou veletrhu s výmluvným titulkem ,,Tvoříme společně budoucnost" bylo odpovědné podnikání.
Přihlášení žáci fiktivních firem z českých a slovenských škol poměřili nejprve své znalosti z oblasti ekonomiky, podnikání a běžného chodu podniku v online spuštěném znalostním kvízu. Deset nejlepších dvoučlenných týmů pak postoupilo do finále. Ačkoli zástupci firem z vlašimské obchodní akademie  CATering i Cukrárny NA OBLÁČKU ztratili v online kvízu pouze jediný bod, po finálovém kole všechny vítězné pozice obsadily firmy ze Slovenska. CATering  se stal ale druhou nejlepší českou firmou a v závěsu na 3. místě stanula Cukrárna NA OBLÁČKU.
Vybrat „Nejkreativnější projekt odpovědného podnikání“ z přihlášených 40 firem bylo pro porotce velkým oříškem. Všichni 4 porotci hodnotili u každého projektu originalitu, kreativitu, soulad s CSR (se společenskou odpovědností firem), realizovatelnost, prospěšnost a návratnost i celkový dojem. Top 10 vybraných projektů následně jejich zhotovitelé živě prezentovali před hodnotící porotou. Po finálovém kole v celkovém žebříčku obsadily krásné 7. místo hned 2 firmy z vlašimské obchodní akademie – CK Remoa se svým nízkoenergetickým Bouble hotelem a CATering s bambusovými produkty, zároveň tak představily 2. nejlepší český projekt.
Firma Cukrárna NA OBLÁČKU, která zaujala porotu svými jedlými pohárky a tácky, po celkovém sečtení bodů skončila těsně za nimi, tedy jako 3. nejlepší český projekt. CK Elio se umístila první pod finálovou desítkou.
Firma CATering uspěla i v další soutěži „O nejlepší leták odpovědného produktu“, kde se se svým bambusovým setem probojovala do TOP 10.
,,Ačkoli v době konání veletrhu souběžně probíhaly na naší obchodní akademii v plném proudu maturity, jsem ráda, že se nám vše podařilo skloubit a umožnit našim žákům fiktivních firem zapojit se do jednotlivých soutěží a realizovat v nich své nápady,“ uvedla vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim Ing. Miroslava Jarošová a dodala, že myšlenka odpovědného podnikání především v této složité době a zpětná vazba jednotlivých hodnotitelů k práci žáků je v rámci výuky tou nejcennější a podnětnou průpravou do života.
Ing. Miroslava Jarošová,
vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

Cykloturistický kurz se obchodní akademii skvěle vydařil
30/06/2021
Cykloturistický kurz se obchodní akademii skvěle vydařil
Vlašim
- Žáci třetích ročníků vlašimské obchodní akademie se třetí týden v červnu zúčastnili pětidenního cykloturistického kurzu. Výchozím zázemím se pro ně stal Mlýnský dvůr u Třeboně, kde měli se svým pedagogickým dozorem zajištěné ubytování a stravování. Cyklostezky byly středně obtížné a všichni účastníci je bez problémů zvládali. Žákům přálo po celý týden počasí, a tak si mohli vychutnávat krásy, které okolí Třeboně nabízí, jako například Stráž nad Nežárkou, rybníky Svět nebo Rožmberk či Schwarzenberskou hrobku. ,,Připočteme-li k tomu výbornou stravu a bezproblémové chování žáků, můžeme cykloturistický kurz obchodní akademie, při němž naši cyklisté zdolali 190 kilometrů a tím vytvořili školní rekord kurzu, označit za vydařený po všech stránkách,“ doplnil jeho vedoucí Mgr. Milan Světlík, vyučující tělesné výchovy na vlašimské obchodní akademii.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k fotce:
Účastníci cykloturistického kurzu z OA Vlašim při zastávce u rybníka Rožmberk. Foto: Mgr. Martina MlýnkováVýsledky přijímacího řízení - 2. kolo
16/06/2021
Výsledky přijímacího řízení

OA Vlašim - Výsledky přijímacího řízení - 2. kolo 2021 - Ekonomické lyceum

OA Vlašim - Výsledky přijímacího řízení - 2. kolo 2021 - Obchodní akademieVlašim 16. června 2021

PaedDr. Jiří Tůma
ředitel školy

Náhradní maturitní ples
09/06/2021
My, žáci 4. C oboru Ekonomické lyceum Obchodní akademie Vlašim, jsme se po celou dobu čtvrtého ročníku odmítali vzdát myšlenky na náš maturitní ples. Proto jsme hned v první epidemiologicky možné chvíli uspořádali narychlo zorganizovanou akci. Tohoto „odpoledního maturitního plesu“ se zúčastnila jen hrstka hostů, kteří si museli narychlo udělat čas a test na Covid 19. Celá akce se konala venku, v příjemném prostředí areálu Green Valley v Chotýšanech. V rozestupech, v kapsách potvrzení o negativním výsledku testu a s nadšením v duši jsme celou akci zorganizovali podobně, jako by to byl opravdový ples. Účastnit se mohlo pouze vedení školy, třídní učitelka a rodiče, více nás bohužel být nemohlo. Náš ples začal slavnostním nástupem maturantů, následovaly proslovy a nakonec šerpování maturantů. A tak jsme obdrželi své odznaky cti a odvahy, jinými slovy šerpu a sklenku s přípitkem, i když jinak než bývá zvykem u nás na vlašimské obchodní akademii. Jen hudba byla reprodukovaná a některé další aktivity musely chybět. Počasí nám chvílemi příliš nepřálo, a proto mají někteří z nás na fotografiích k šerpě maturanta také zcela neobvykle deštník.
Navzdory těžkým podmínkám pro pořádání takovéto akce a stresu z maturity, která byla doslova „za dveřmi“ byla akce velmi zdařilá a všichni jsme odešli domů nadmíru spokojení. Děkujeme všem, kteří se na organizaci akce podíleli.
Rozhodně se podívejte na náš facebook, kde je i video z celé akce.
    Nela Brehovská 4. C
Třída 4. C OA Vlašim při slavnostním společném fotografování. Foto: archiv 4. C OA Vlašim

Druhá nejlepší studentská vizitka pochází z obchodní akademie
09/06/2021
Vlašim - Celkem 77 fiktivních firem poslalo v poštovních obálkách své příspěvky do celostátní soutěže vyhlášené organizací CEFIF o nejlepší studentskou firemní vizitku a vlašimská obchodní akademie opět zazářila.
Porota hodnotila především grafickou stránku, souvislost s předmětem podnikání a také správné rozměry vizitky. Na základě celkového hodnocení pak postoupilo 7 nejlepších vizitek do finále.
Finálové vizitky sedmičlenná odborná porota osobně podrobila dalšímu bodování a firma CATering  z Obchodní akademie Vlašim stanula se svou vizitkou na stříbrném 2. místě, ale úspěšné byly i další fiktivní firmy z této školy.
Firma CK Remoa skončila v první desítce a pyšní se 8. místem, Cukrárna NA OBLÁČKU v závěsu na místě 13. a CK ELIO na krásném 24. místě.
První tři vítězné firmy obdrží nejen diplom, ale i finanční odměnu pro provoz fiktivní firmy v hodnotě 5000 Kč za první, 3000 Kč za druhé a 1000 Kč za třetí místo.
„Odměnu 3000 Kč bychom chtěly využít účelně, aby nakoupené věci a materiály byly k užitku nejen nám, ale i budoucím fiktivním firmám na škole,“ dodává za dívky z CATeringu Zuzana Blažková, která vizitce dala finální podobu.
Ing. Miroslava Jarošová,
vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

Žákyně třídy 3. C OA Vlašim Zuzana Blažková s diplomem za krásné druhé místo v soutěži. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Přijímací řízení na Obchodní akademii, Vlašim - 2. kolo
07/06/2021
Přijímací řízení na Obchodní akademii, Vlašim, V Sadě 1565 pro školní rok

2021/2022 - 2. kolo

Žákyně obchodní akademie to s angličtinou umí
11/05/2021
Vlašim - Tereza Hejná, žákyně třídy 2. A vlašimské obchodní akademie, opakovaně dokázala, že komunikovat v angličtině je pro ni zcela přirozené. V krajském kole olympiády v anglickém jazyce, konaném online, vybojovala 1. místo. S porotou hovořila o řešení problémové situace v případě náhlého výpadku elektrického proudu, bez obtíží popisovala obrázek chlapce ve strašidelném lese a nakonec také diskutovala o tom, jaká pozitiva a negativa přináší současná distanční výuka a jak by bylo možné školní systém i výuku zlepšit.
Přes velkou konkurenci zúčastněných a náročnost celé soutěže se Tereza cítila pohodově a příjemně, což ještě podpořilo její výkon, a do online celorepublikového kola tak postoupila zcela zaslouženě. Gratulujeme, děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a i nadále přejeme hodně štěstí a úspěchů.
   Mgr. Kateřina Nováková, předsedkyně PK cizích jazyků na OA Vlašim

Náhradní termín přijímacích zkoušek
10/05/2021
Náhradní termín přijímacích zkoušek

Žáci obchodní akademie si v soutěži procvičili prezentační dovednosti
04/05/2021
Vlašim - Tři týmy vlašimské obchodní akademie přijaly výzvu účastnit se dvanáctého ročníku Prezentiády, kterou jako největší česko-slovenskou soutěž v prezentačních dovednostech pořádají spolek Student Cyber Games a Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity v Brně.
Soutěž letos probíhá celkem ve třech kolech a žáci si mohli vybrat jedno ze dvou témat. „Správná odpověď neexistuje“ je téma, které zaujalo Lenku Provazníkovou a Tomáše Říhu ze třídy 3. B, kteří vytvořili tým Parťáci, a téma „90, 60, 90“ zpracoval tým Rébus ve složení Lenka Nenáhlová a Adriana Krátká, rovněž ze 3. B. Stejné téma zvolil i ze třídy 3. A tříčlenný tým s názvem KaNaDa, jenž tvořili Kateřina Myslivcová, Natálie Skálová a David Naňák.
Připravené prezentace musely být odeslány nejprve do prvního, nominačního kola, kde byly hodnoceny především po stránce vizuální a věcné. Obrovská radost ovládla naše týmy třetích ročníků, když byl všem 5. dubna potvrzen postup do druhého kola, kdy organizátoři zveřejnili stovku nejlepších prezentací z Česka a Slovenska, které se následně přímo utkaly v online kolech od 19. do 30. dubna.
Nasazení soutěžních týmů bylo značné, ale konkurence byla také veliká. Ani jeden z týmů OA Vlašim se neprobojoval do finále, ačkoli to týmu KaNaDa uniklo jen o vlásek. Své účasti rozhodně nelitují a jsou rádi za nové zkušenosti, možnost zlepšit si své prezentační schopnosti a porovnat je s ostatními soutěžícími. Účast v Prezentiádě je určitě skvělou průpravou pro studium, profesní i osobní život. Prezentační dovednosti jsou totiž v dnešní době naprosto nepostradatelné.
Všech třicet postupujících týmů s nejlepšími prezentačními dovednostmi se následně v červnu sejde na brněnské Masarykově univerzitě, kde se také bude při velkém finále rozhodovat o vítězích.
               Ing. Miroslava Jarošová, vyučující ekonomických předmětů na OA Vlašim


Testování u přijímacích zkoušek
09/04/2021
Testování u přijímacích zkoušek

Obchodní akademie vybojovala šest pohárů na mezinárodním veletrhu
03/04/2021
Vlašim – Poprvé online formou se 17. a 18. března konal v Praze 26. Mezinárodní veletrh fiktivních firem, kterého se letos účastnilo 75 fiktivních firem nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Rumunska, Belgie, Bulharska, Rakouska, Maďarska a Švýcarska.
Vlašimskou obchodní akademii reprezentovaly všechny její čtyři fiktivní firmy třetího ročníku, přičemž každá z nich potvrdila svou účast celkem v sedmi jednotlivých soutěžích, které organizátoři vyhlásili.
Ještě před samotným veletrhem hned dvě firmy z obchodní akademie postoupily do TOP 20 nejlepších prezentací (z 12 českých a 8 zahraničních firem). Profesionalita přímého online vystoupení Lenky Provazníkové a Tomáše Říhy ze třídy 3. B z fiktivní firmy CK Remoa zaujala porotu při jejich nabídce zájezdů do země ohně a ledu na Island, a tak právem stanuli na postu nejvyšším. Na stříbrnou pozici pak byla jmenována firma CK ELIO s přesvědčivým projevem Adriany Krátké a Lenky Nenáhlové, které prezentovaly nabídku cestování na Filipíny.
Pohár za 1. místo v další soutěži ,,Nejlepší stánek“ získala firma CATering, s. r. o. ze 3. C oboru Ekonomické lyceum, kde Andrea Melicharová svědomitě propracovala návrhy svého týmu do nejmenších detailů. I v soutěži „Nejlepší katalog“ si firma CATering, s. r. o. vedla nejlépe a se svým katalogem s nádechem luxusu se umístila na krásném 5. místě a v soutěži „Nejlepší firemní rouška“ dosáhla firma CK Remoa rovněž na 5. místo.
Následně se firma Cukrárna NA OBLÁČKU,  s. r. o. ze zaměření Ekonomika a podnikání umístila na stříbrné pozici soutěže „90 sekund ve výtahu“, kam ji přímo katapultovala vtipná anglická konverzace Hanky Boušové a Dana Buchala.
V soutěži „Nejlepší leták firmy“ s velikonoční tematikou se dokonce tři letáky OA Vlašim probojovaly do TOP 10 letáků. Po celkovém přímém online hodnocení čtyřčlennou odbornou porotou dosáhla bronzové příčky firma CATering, s. r. o. s letákem Zuzky Blažkové a Nikoly Vávrové a následně stříbrem byl ohodnocen leták Lenky Nenáhlové z firmy CK ELIO.
Vítězné pocity umocnila ještě následující den zpráva o celkovém výsledku veletrhu. Firma CK Remoa obsadila 2. místo, od titulu „nejlepší firma veletrhu“ ji dělily pouhé 4 body. Na třetím místě skončila firma CK ELIO.
A jak reagoval na úspěch ředitel firmy CK Remoa Tomáš Říha? „V naší vítězné prezentaci jsem zmínil, že naše firma pochází z Obchodní akademie Vlašim, kde má také své sídlo. Tato škola je nejen naším zázemím, ale i místem s možností realizovat veškeré naše nápady a projekty, na které jsme pyšní. Opravdu vděčni jsme za to, že můžeme být součástí různých projektů a soutěží, jako je třeba tato, protože pro nás jsou to nejen nové zkušenosti, ale i kroky v našem dalším osobním růstu.“
Je vidět, že ačkoli probíhá stále pouze online výuka, fiktivní firmy vlašimské OA „jedou naplno“ a jejich poctivá práce přinesla ovoce.
Pro mě jako vyučující je radost pracovat se žáky, kteří mají nápady, dokážou se pro práci nadchnout, využít podnětů, chytit příležitost a realizovat představy. A když se dílo povede, je to velkou odměnou nejen pro ně, ale hlavně i pro nás učitele.
           Ing. Miroslava Jarošová, vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

Termíny konání maturitní zkoušky (školní rok 2020/2021)
30/03/2021
5. května – 4. C – praktická zkouška z odborných předmětů
6. května – 4. A – praktická zkouška z odborných předmětů
17. května – uzavření klasifikace 4. ročníků do 9 hodin
19. května – vydání vysvědčení 4. ročníkům
20. - 21. května – volno k přípravě na konání maturitní zkoušky pro 4. ročníky
24. – 25. května – didaktické testy společné části maturitní zkoušky
27. – 31. května – volno k přípravě na konání maturitní zkoušky pro třídu 4. C
2. – 4. června – volno k přípravě na konání maturitní zkoušky pro třídu 4. A
1. – 4. června – ústní maturity třídy 4. C
7. – 11. června – ústní maturity třídy 4. A

Žáci obchodní akademie úspěšně reprezentovali školu
26/03/2021
Vlašim – Žáci vlašimské obchodní akademie úspěšně reprezentovali školu v online okresním kole
olympiády v anglickém jazyce. V kategorii středních odborných škol předvedli všichni soutěžící vyrovnané
a velmi kvalitní výkony, o konečném pořadí pak rozhodly minimální bodové rozdíly. Tereza Hejná ze třídy
2. A pohovořila výbornou angličtinou o problematice životního prostředí a umístila se na 1. místě
spojeném s postupem do krajského kola. Filip Slabihoudek ze třídy 3. C díky svému rovněž skvělému
projevu k tématu bydlení obsadil 2. místo. Oběma gratulujeme a Tereze přejeme hodně štěstí v krajském
kole!

Mgr. Kateřina Nováková, vyučující angličtiny na OA Vlašim

Žáci obchodní akademie poznávali úskalí kyberprostoru i způsoby,
26/03/2021
Vlašim – Preventivního programu V sítích se zúčastnili žáci druhých ročníků vlašimské
obchodní akademie. Realizátorem programu byla Linka bezpečí.
Žáci z každé třídy byli rozděleni do dvou skupin, aby mohli o jednotlivých tématech formou
online diskutovat více individuálně. Lektoři je seznámili s hlavními úskalími kyberprostoru,
vedli diskusi o tom, jaká rizika s sebou může kyberprostor nést, a využívali k tomu
interaktivní nástroje, jako např. mentimeter, a také ukázky ze seriálu Marty is dead. Důraz byl
především kladen na bezpečné chování v uvedené oblasti a lektoři rovněž ukázali některé
tipy, jak se nebezpečným situacím vyhnout.
V neposlední řadě byla žákům představena Linka bezpečí, její fungování, témata, kterými se
zabývá, a vůbec informace o tom, jak je důležité si říci o pomoc, pokud není nikdo na blízku.
Mgr. Martina Mlýnková, školní metodička prevence na OA Vlašim

V okrese jsou na finance nejlepší žáci obchodní akademie
10/03/2021
Vlašim - Družstvo žáků vlašimské obchodní akademie zvítězilo v okresním kole 10. ročníku soutěže Finanční gramotnost a postoupilo do krajského kola. Výchozím bodem celého klání však bylo školní kolo, v němž soutěžili žáci jako jednotlivci prostřednictvím online soutěžního systému. Šest nejlepších soutěžících získalo diplomy, stalo se členy školního družstva a postoupilo do okresního kola. Konkrétně to byli Eliška Žížalová z 1. C, Aneta Zemanová, Sára Majstrová, David Sebastian Pastorek a Kateřina Svobodová ze 3. C a David Naňák ze 3. A.
Jak uvedla koordinátorka soutěže na OA Vlašim Ing. Jitka Jánošíková, krajská kola se uskuteční od 22. do 31. března formou setkání na Microsoft TEAMS, která budou zahrnuta do celosvětové akce Global Money Week. ,,Setkání bude obsahovat připravený znalostní test, jenž bude pro všechny stejný, a kreativní úkol na téma Jak byste se chtěli učit o financích u vás na škole? Ten si týmy v předstihu připraví doma a zašlou jej předem na email pořadatelům soutěže, a to nejpozději do 18. března,“ upřesnila Jánošíková a ještě doplnila, že v celkovém hodnocení krajského kola bude mít tento kreativní úkol váhu 20 % z celkového počtu bodů a je možné jej odevzdat jako prezentaci nebo video či audio v maximální délce 3 minut.
Příspěvky žáků bude hodnotit odborná porota, v níž zasednou i zástupci Ministerstva financí. Ti také nad rámec soutěže vyhodnotí nejzajímavější příspěvek, který odmění věcným darem. Celkově se však bude hodnotit originalita, inovativnost, zpracování a dobré nápady, které mohou inspirovat učitele, odborníky i organizátory soutěže. Těmi jsou spolek METODICA, institut pro další vzdělávání, z. s., Evropská asociace finančního plánování Česká republika (EFPA ČR) a hlavní partner soutěže Abeceda peněz České spořitelny.
Vítěznému týmu děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy, a to navzdory obtížné situaci, které nyní všichni školáci i pedagogové čelí, a přejeme hodně úspěchů v krajském kole soutěže.
                                        Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Informace k přijímacímu řízení
09/03/2021
V souladu s Opatřením obecné povahy č. j.: MSMT-43073/2020-3 rozhodl ředitel Obchodní akademie Vlašim o konání jednotné přijímací zkoušky v prvním kole přijímacího řízení pro školní rok 2021/2022 do oboru vzdělání 63-41-M/02 Obchodní akademie a 78-42-M/02 Ekonomické lyceum.
Odůvodnění:
Protože počet přijatých přihlášek do oboru vzdělání 63-41-M/02 Obchodní akademie a 78-42-M/02 Ekonomické lyceum je vyšší než vyhlášený předpokládaný počet přijímaných uchazečů, nelze přijímací zkoušky nekonat.
Ministerstvo opatřením obecné povahy v souladu s § 184a odst. 4 písm. a) a b) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, upravuje přijímací řízení do čtyřletých oborů vzdělání s maturitní zkouškou, ve kterých se podle školského zákona koná jednotná přijímací zkouška z českého jazyka a literatury a z matematiky. Řediteli školy se umožňuje, aby v případě, kdy počet uchazečů je menší nebo roven počtu předpokládaných volných míst, rozhodl o nekonání jednotné přijímací zkoušky, byť podle vyhlášených kritérií přijímacího řízení měla být součástí přijímacího řízení. Tato možnost zrušení jednotné přijímací zkoušky byla uvedena v kritériích přijímacího řízení.

Ve Vlašimi dne 8. 3. 2021

Žáci obchodní akademie se prostřednictvím workshopu učili předcházet dopravním nehodám
25/02/2021
Vlašim - Interaktivního programu Nehodou to začíná od společnosti Dekra, který je zaměřen na začínající řidiče ve věku od 15 do 20 let, se 10. února zúčastnili žáci třetích ročníků Obchodní akademie Vlašim. Celý projekt má za cíl snižovat rizikové faktory v chování mladých účastníků silničního provozu s důrazem na vlastní odpovědnost, dodržování pravidel silničního provozu, seznamování s častými příčinami dopravních nehod a jejich následky v případě pochybení. Již samotný název interaktivního programu říká, že dopravní nehoda spustí řadu nepříjemností, a proto je vždy lepší jí předejít.
Na realizaci zmiňovaného projektu se podíleli přední odborníci z oblasti dopravní bezpečnosti, jakými jsou například Ing. Ondřej Rechner a Martin Bednář, DiS., dále specialista na oblast užívání návykových látek PhDr. Ivan Douda (organizace Drop in) a Bc. Alan Mejstřík reprezentující Záchrannou službu. Celým pořadem, jenž byl vysílán živě prostřednictvím kanálu Youtube, provázel moderátor Jiří Doležal. Workshop probíhal povětšinou formou dialogu moderátora s experty, kteří vždy podali zajímavé informace, přidali zkušenosti z reálných situací, a neméně atraktivní byly také simulace crash testů či modelová ukázka chování u nehody se zraněním. Atraktivitě také velmi pomohla aplikace mentimeter, kde mohli účastníci průběžně online buď hlasovat, a nebo odpovídat na krátké otázky, které vyvstaly v průběhu rozhovorů, a v rámci přímého přenosu pak odborníci mohli dané otázky vysvětlit či komentovat.
Program byl žáky hodnocen velmi pozitivně, ohlasy zaznamenala jak celková forma (dialog, a ne přednáška), ale také možnost aktivně vstoupit do pořadu formou hlasování. Největší pozornosti se však těšily ukázky crash testů demonstrující různé typy dopravních nehod.  
        Mgr. Martina Mlýnková, školní metodička prevence na OA Vlašim

Žáci obchodní akademie se v ekonomice neztratí
04/02/2021
Vlašim – Do krajského kola ekonomické olympiády, které se uskuteční 16. března, postoupili i čtyři žáci vlašimské obchodní akademie. Stalo se tak po předchozím školním kole tohoto soutěžního klání, jehož se zúčastnili žáci 3. a 4. ročníku.
Koncepci ekonomické olympiády a otázky do této soutěže spoluvytváří ekonomové a odborníci z Institutu ekonomického vzdělávání a České národní banky, a proto úspěch žáků, kteří svými znalostmi prokázali, že se v oblasti ekonomiky jistě neztratí, je o to větší. Jak upřesnila vyučující ekonomických předmětů na OA Vlašim Ing. Renata Pošvecová, ekonomická olympiáda je mezinárodní soutěž ve znalostech ekonomie a financí, která je určena žákům středních škol. Svým pojetím přispívá k rozvíjení klíčových schopností a znalostí žáků v oboru, jejž studují. Pomáhá jim orientovat se v
oblasti financování, podnikání, péče o svůj majetek, v informacích z médií a makroekonomické situaci jednotlivých zemí.
Postupujícím žákům tedy patří velká gratulace a přání, aby se jim dařilo i při plnění úkolů ve vyšším kole ekonomické olympiády.

Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Zrušení dne otevřených dveří 11. února 2021
04/02/2021
Z důvodu platných hygienických opatření bohužel musíme den otevřených dveří ve čtvrtek 11. února 2021 zrušit.

Díky nové aplikaci mohou i žáci obchodní akademie pomoci v těžké životní situaci
03/02/2021
Vlašim - Obchodní akademie Vlašim se nově zaregistrovala do projektu Nenech to být na webových stránkách www.nntb.cz <http://www.nntb.cz/>. Jedná se o aplikaci, kde může kdokoliv (žáci i rodiče) anonymně informovat o tom, že je někomu v okolí nebo přímo konkrétnímu člověku ubližováno nebo že jste svědkem či přímou obětí šikany v jakékoliv podobě. Informace zaslané pomocí stránky nebo aplikace jsou důvěrné a dostanou se přímo k těm, kteří budou schopni pomoci - tedy ke školní metodičce prevence a výchovné poradkyni. Společně pak můžeme podniknout všechny kroky k tomu, aby se situaci podařilo vyřešit. Stránka má také svou mobilní aplikaci, případně se dá využít přímý odkaz pro naši školu.
                    Mgr. Martina Mlýnková, školní metodička prevence na OA Vlašim

V olympiádě z angličtiny žáci předvedli velmi dobré výkony
26/01/2021
Vlašim - Žáci obchodní akademie dokázali, že angličtina patří mezi oblíbené předměty. Ve školním online kole olympiády z anglického jazyka předvedlo šestnáct soutěžících své znalosti a schopnost komunikace v cizím jazyce. Spolu s tříčlennou porotou složenou z vyučujících angličtiny strávili příjemné a pozitivní dopoledne plné konverzace o životním prostředí, problémech moderního světa, zdravém způsobu života, vzdělávání, budoucím zaměstnání, učení se cizím jazykům, cestování, nakupování a bydlení. Kvalitu soutěže nesnížil ani fakt, že probíhala pouze online, vše se obešlo bez technických obtíží.
Porota měla při hodnocení nelehký úkol. Výkony soutěžících byly na velmi dobré úrovni, i žáci prvních ročníků obstáli v konkurenci zkušenějších starších spolužáků se ctí. Vítězem školního kola se stal Filip Slabihoudek ze třídy 3. C, 2. příčku obsadila Tereza Hejná z 2. A a na 3. pozici se umístil Jan Doubek z téže třídy. První dva postoupili do okresního kola soutěže a ihned zahájili ve spolupráci se svými vyučujícími pilnou přípravu, aby obchodní akademii úspěšně reprezentovali.
Všem zúčastněným patří poděkování a pochvala za snahu se v angličtině zdokonalovat. Postupujícím přejeme hodně štěstí v okresním kole.
Mgr. Kateřina Nováková, předsedkyně předmětové komise cizích jazyků na OA Vlašim

Fiktivní firmy obchodní akademie nezaskočil ani online veletrh
26/01/2021
Vlašim - Pro žáky fiktivních firem z České republiky a Slovenska uspořádaly Metropolitní univerzitní banka a Katedra mezinárodního obchodu Metropolitní univerzity Praha 2. MUB-LINE VELETRH FIKTIVNÍCH FIREM, kterého se v Praze 9. a 10. prosince poprvé zúčastnily i nově vzniklé fiktivní firmy třetích ročníků vlašimské obchodní akademie.
Celkem 56 studentských fiktivních firem z různých koutů Česka a Slovenska si navzdory současné složité době vyzkoušelo vše, co k takovému veletrhu patří: obchodování, soutěže, doprovodný program i zajímavá živá setkání s odborníky, byť jen on-line.
Žáci našich firem se ze svých domovů zapojili do veletrhu plni očekávání, ale zároveň i s pocitem strachu, aby je právě v daný moment nezradila technika, neboť všechny soutěže probíhaly on-line formou. Do 2. MUB-LINE VELETRHU se přihlásila nejen již ze soutěží zkušená firma Destiny Bar, s. r. o., ale letos dokonce čtyři firmy 3. ročníku. Za studijní zaměření Cestovní ruch se představila CK ELIO, s. r. o. a  CK REMOA, s. r. o., zaměření Ekonomika a podnikání reprezentovala firma Cukrárna NA OBLÁČKU, s. r. o. a Ekonomické lyceum šlo do soutěže s firmou CATering, s. r. o.
Byly vyhlášeny hned 3 soutěže: o nejlepší logo, nejlepší leták a nejlepší e-prezentaci s živým finále a superfinále. Firemní dovednosti byly navíc podpořeny úspěšným online veletržním obchodováním všech zúčastněných firem. O skvělé obchodní aktivitě fiktivních firem jistě svědčí téměř 900 platebních příkazů k úhradě, které MUB v průběhu veletrhu zpracovala.
Velké překvapení na nás čekalo již první den veletrhu, když se naše nová firma CATering, s. r. o. umístila v TOP 10 v soutěži o nejlepší logo a ve finále skončila na krásném 6. místě. Úsměvy žákyň byly o to ještě větší, když posléze děvčata z CATeringu zjistila, že si vlastně vedla nejlépe z našich firem i v ostatních soutěžích.
Celý veletrh byl vhodně obohacen doprovodným programem v podobě ekonomických přednášek zaměřených na obchodní činnost.
         Ing. Miroslava Jarošová,                         vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

Žáci obchodní akademie se zúčastnili mezinárodní soutěže fiktivních firem
26/01/2021
Vlašim - Přestože v celé České republice probíhala distanční výuka, neodradila mladé obchodníky firmy Destiny Bar, s. r. o. (tříd 4. A a 4. C) z oborů Obchodní akademie a Ekonomické lyceum Obchodní akademie Vlašim od záměru účastnit se mezinárodní soutěže EUROPEN-PEN International s názvem „I love Practice Enterprice“. Jejich úkolem bylo natočit krátké video s anglickým komentářem o vyučovaném předmětu Fiktivní firma a jeho přínosu pro jejich budoucí život a výběr povolání. Příspěvky všech fiktivních firem 12 zemí z celého světa byly umístěny na sociálních sítích od 9. do 13. listopadu 2020. Firmě Destiny Bar, s. r. o. se podařilo získat certifikát za úspěšnou účast.
          Ing. Miroslava Jarošová,
                                         vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim
popiska k fotce:
Zuzana Matoušková a Jakub Menda z firmy Destiny Bar se získaným certifikátem za úspěšnou činnost. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Online burza škol v pondělí 18. ledna 2021
12/01/2021
Zveme všechny zájemce o studium v Obchodní akademii Vlašim na Online burzu škol v pondělí 18. ledna 2021. https://burzaskol.online/skola/231 

Zrušení dne otevřených dveří 14. ledna 2021
11/01/2021
Z důvodu platných hygienických opatření bohužel musíme den otevřených dveří 14. ledna 2021 zrušit.

Žáci obchodní akademie se zúčastnili mezinárodní soutěže fiktivních firem
21/12/2020
Vlašim – Přestože v celé České republice probíhala distanční výuka, neodradila mladé obchodníky firmy Destiny Bar, s. r. o. (tříd 4. A a 4. C) z oborů Obchodní akademie a Ekonomické lyceum Obchodní akademie Vlašim od záměru účastnit se mezinárodní soutěže EUROPEN-PEN International s názvem „I love Practice Enterprice“. Jejich úkolem bylo natočit krátké video s anglickým komentářem o vyučovaném předmětu Fiktivní firma a jeho přínosu pro jejich budoucí život a výběr povolání. Příspěvky všech fiktivních firem 12 zemí z celého světa byly umístěny na sociálních sítích od 9. do 13. listopadu 2020. Firmě Destiny Bar, s. r. o. se podařilo získat certifikát za úspěšnou účast.
          Ing. Miroslava Jarošová,
                                         vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

Fiktivní firmy obchodní akademie nezaskočil ani online veletrh
21/12/2020
Vlašim – Pro žáky fiktivních firem z České republiky a Slovenska uspořádaly Metropolitní univerzitní banka a Katedra mezinárodního obchodu Metropolitní univerzity Praha 2. MUB-LINE VELETRH FIKTIVNÍCH FIREM, kterého se v Praze 9. a 10. prosince poprvé zúčastnily i nově vzniklé fiktivní firmy třetích ročníků vlašimské obchodní akademie.
Celkem 56 studentských fiktivních firem z různých koutů Česka a Slovenska si navzdory současné složité době vyzkoušelo vše, co k takovému veletrhu patří: obchodování, soutěže, doprovodný program i zajímavá živá setkání s odborníky, byť jen on-line.
Žáci našich firem se ze svých domovů zapojili do veletrhu plni očekávání, ale zároveň i s pocitem strachu, aby je právě v daný moment nezradila technika, neboť všechny soutěže probíhaly on-line formou. Do 2. MUB-LINE VELETRHU se přihlásila nejen již ze soutěží zkušená firma Destiny Bar, s. r. o., ale letos dokonce čtyři firmy 3. ročníku. Za studijní zaměření Cestovní ruch se představila CK ELIO, s. r. o. a  CK REMOA, s. r. o., zaměření Ekonomika a podnikání reprezentovala firma Cukrárna NA OBLÁČKU, s. r. o. a Ekonomické lyceum šlo do soutěže s firmou CATering, s. r. o.
Byly vyhlášeny hned 3 soutěže: o nejlepší logo, nejlepší leták a nejlepší e-prezentaci s živým finále a superfinále. Firemní dovednosti byly navíc podpořeny úspěšným online veletržním obchodováním všech zúčastněných firem. O skvělé obchodní aktivitě fiktivních firem jistě svědčí téměř 900 platebních příkazů k úhradě, které MUB v průběhu veletrhu zpracovala.
Velké překvapení na nás čekalo již první den veletrhu, když se naše nová firma CATering, s. r. o. umístila v TOP 10 v soutěži o nejlepší logo a ve finále skončila na krásném 6. místě. Úsměvy žákyň byly o to ještě větší, když posléze děvčata z CATeringu zjistila, že si vlastně vedla nejlépe z našich firem i v ostatních soutěžích.
Celý veletrh byl vhodně obohacen doprovodným programem v podobě ekonomických přednášek zaměřených na obchodní činnost.
         Ing. Miroslava Jarošová,                         vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

Krásných 7 988 Kč pro Světlušku
11/12/2020
Studentům Obchodní akademie Vlašim se povedlo vybrat krásných 7 988 Kč ve sbírce pro nadaci Světluška.

Dny otevřených dveří
07/12/2020
Z důvodu platných hygienických opatření bohužel musíme den otevřených dveří 12. prosince 2020 zrušit.

Školní časopis Obchodníček
18/11/2020
Školní časopis Obchodníček ke stažení zde

Dny otevřených dveří
16/11/2020
S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci není 19.11.2020 Den otevřených dveří. Zde zveřejňujeme prezentaci o škole. Děkujeme za pochopení.

Informace o dočasném uzavření školy
02/10/2020
Nařízení č. 7/2020 Krajské hygienické stanice Středočeského kraje - omezení
provozu zařízení poskytujících vzdělávání a volnočasové aktivity s účinností od 5. 10. 2020 do odvolání, více zde

Žáci obchodní akademie si ověřovali fyzické předpoklady
17/09/2020
Vlašim - Uchazeči o přijetí k Policii ČR musí splnit testy fyzické zdatnosti, které si měli možnost vyzkoušet i žáci a žákyně 4. ročníků vlašimské obchodní akademie. V úterý 15. září si tak mohli pod vedením benešovských policistů ověřit, zda mají fyzické předpoklady pro výkon služby.
Testy, kterými žáci prošli, se skládají ze čtyř disciplín. V tělocvičně obchodní akademie podstoupili člunkový běh na 4 x 10 metrů v co nejkratším čase, maximální počet ,,kliků“ (vzporů ležmo) bez přerušení a celomotorický test po dobu dvou minut. Na venkovním hřišti ZŠ Vorlina pak ještě absolvovali běh na 1000 metrů.
Celá akce se konala v rámci spolupráce školy a možného budoucího zaměstnavatele absolventů formou workshopů příkladů dobré praxe. Uskutečnila se jako součást projektu Podpora profesního růstu pedagogů a vzdělávání žáků spolufinancovaného Evropskou unií.
Žáci, kteří byli při testování úspěšní, na závěr získali certifikát o splnění testů fyzické zdatnosti. Ten by jim byl uznán při přijímacím řízení do služebního poměru příslušníka Policie ČR. Jak se však shodla většina žáků, největším přínosem pro ně bylo to, že vůbec dostali šanci prověřit si svou ,,fyzičku“, kterou by potřebovali k tomu, aby mohli denně ,,pomáhat a chránit“.
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Obchodní akademie se v ekonomické soutěži zaměřila na trh nemovitostí
15/09/2020
Vlašim - Školní kolo soutěže Ekonomický tým 2020 se 10. září konalo na obchodní akademii. Jak uvedla koordinátorka soutěže na OA Vlašim Ing. Hana Jiroušková, tříčlenné týmy žáků čtvrtých ročníků měly v první části soutěžního klání zvládnout co nejlépe vědomostní test, který obsahoval třicet otázek z ekonomiky, dvacet z účetnictví, deset z práva, a ve druhé části pak vlastní desetiminutovou prezentaci na téma Současná situace a připravované změny na trhu nemovitostí.
Ze zúčastněných žáků si celkově vedl nejlépe tým třídy 4. C (ve složení Kateřina Karabellová, Pavel Mojžíš a Jan Trpík), jenž také postupuje do krajského kola soutěže, které se uskuteční 30. září na Obchodní akademii v Lysé nad Labem.
Všem účastníkům soutěže děkujeme, vítězům gratulujeme a i do budoucna přejeme hodně úspěchů.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim                                                                                                                                                                 

Obchodní akademie zahájila nový školní rok
01/09/2020
Vlašim – Školní rok 2020/2021 odstartovala vlašimská obchodní akademie v úterý 1. září ve všech třídách klasickou prezenční formou vzdělávání.
Vzhledem k současné závažné situaci ve společnosti související s nákazou COVID-19 však musí všichni zaměstnanci školy i žáci respektovat a hlavně dodržovat zvýšená hygienická opatření stanovená Ministerstvem zdravotnictví ČR a nařízení MŠMT ČR. I přesto se ale převážná část žáků po náročném období distančního vzdělávání do školy těšila, samozřejmě ponejvíc na své spolužáky a kamarády, s nimiž mnohdy komunikace probíhala jen prostřednictvím moderních technologií.
Obchodní akademie je však velice ráda i za to, že do lavic mohli zasednout také všichni žáci třech tříd prvního ročníku a že pro ně mohla otevřít všechny studijní obory a zaměření, které má v nabídce. Tak teď už jen hodně úspěchů a pevné zdraví!
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim 

Podzimní termíny profilových maturit
25/08/2020
Ředitel školy vyhlašuje podzimní termín profilových maturit, praktická maturita se koná v úterý 8. září 2020 od 8 hodin a ústní maturita se koná ve středu 9. září 2020 od 8 hodin.

Výsledky přijímacího řízení - 2. kolo 2020
13/07/2020
Výsledky přijímacího řízení - 2. kolo 2020

OA Vlašim - Výsledky přijímacího řízení - 2. kolo 2020 - EL

OA Vlašim - Výsledky přijímacího řízení - 2. kolo 2020 - OA

Seznam učebnic pro 1. ročník ve školním roce 2020/2021
25/06/2020
Ekonomické lyceum

Obchodní akademie

vyhlášení 2. kola přijímacího řízení
25/06/2020
Pro doplnění počtu míst v 1. ročníku ve školním roce 2020/2021 vyhlašuje ředitel Obchodní akademie, Vlašim, V Sadě 1565 2. kolo přijímacího řízení. Více informací zde

24/06/2020
Studentka třídy 3. A Obchodní akademie Vlašim Magdalena Říhová se účastní soutěže Miss České republiky 2020. Pokud ji chcete podpořit, aby postoupila do závěrečného finálového kola, dejte ji lajk do pátku 26. června 2020.


metodika MŠMT na hodnocení druhého pololetí 2019-20
11/06/2020
metodika MŠMT na hodnocení druhého pololetí 2019-20 zde

Informace k přijímacímu řízení na Obchodní akademii, Vlašim, V Sadě 1565
25/05/2020
Informace k přijímacímu řízení na Obchodní akademii, Vlašim, V Sadě 1565
pro školní rok 2020/2021
zde

Rozvrh konzultací maturitních předmětů od 24. 5. 2020 je zde
22/05/2020
Rozvrh konzultací maturitních předmětů od 25.5. 2020 je zde

Rozvrh konzultací maturitních předmětů od 18. 5. do 22.5. 2020
15/05/2020
Rozvrh konzultací maturitních předmětů od 18. 5. do 22.5. 2020 je zde

Zahájení konzultací maturitních ročníků – pondělí 11. 5. 2020
06/05/2020
Rozpis konzultací 
       Zahájení konzultací maturitních ročníků - pondělí  11. 5. 2020
Třídnická hodina, rozpis, organizace výuky, hygienická pravidla
Dozor pro jednotlivé třídy - TU, v dalších dnech vždy příslušný vyučující  /nástup 7.45 hod./
4.A  Ing. Jarošová         8.00 hod. v učebně číslo 1 - 12 studentů
                                 9.00 hod. v učebně číslo 2  - 10 studentů  + učebna 3 - 4 studenti
       4.B  Mgr. Lichtenberg  8.30 hod. v učebně číslo 4 -11 studentů
                                                9.30 hod. v učebně číslo 5 -10 studentů
       4.C  Mgr. Kletečková    10.00 hod. v učebně číslo 11 -11 studentů
     11.00 hod v učebně číslo 12 - 11 studentů +  učebna číslo 10- 5 studentů
       
Rámcový rozpis konzultací maturitních tříd v následujícím období             /8.00 -16. 00 hod./
4.A          4.B4.C
POČJL/LICH    1, 2, 3UCE/KUB   8, 9,7,18ČJL/ZÍK  11, 12,10
UTUCE/STA    8, 9,7,18 ČJL/LICH    4, 5                                ANJ/ LHA/ZEM 11, 12,10
STANJ/ZEM/NOV 1, 2, 3EKO/STA   4, 5                                 EKO/POŠ    11, 12,10
ČTEKO/POŠ  1, 2,3 ANJ/NOV 4, 5                                  EKS/JAN    8, 9,7,18
PÁCER,PRA, IKT,MEO,RUJ,SVS, MAT,DEJ ,MAN JAR, DUF, STA, HAV, KLE, LICH, JIR dle individuální  domluvy času konzultace  učebny   1,2,3,10, 4, 5,7,8,9,18

Výuka   1. -3. ročníků probíhá nadále formou dálkové komunikace
Pozor!!!
Konzultace bude nutné přizpůsobit těmto počtům studentů v jednotlivých třídách - odstupy 2m.

MATURITY A PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY: JAK TO LETOS BUDE?
24/03/2020
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souvislosti s aktuální situací okolo šíření koronaviru představilo plán, jak by mohly proběhnout jednotné přijímací zkoušky na střední školy, závěrečné zkoušky a maturita. Hlavní informací je, že termín výše uvedených zkoušek se bude odvíjet od data, kdy bude zrušeno krizové opatření vlády ohledně uzavření základních a středních škol. Jednotné přijímací zkoušky proběhnou nejdříve 14 dní po umožnění studentům vrátit se do škol, v případě maturity to pak budou tři týdny.
„Pokud návrh dnes schválí vláda, pošle jej ministerstvo školství k projednání Poslanecké sněmovně v nejbližším možném termínu. Je pravděpodobné, že se jím poslanci budou zabývat již zítra,“ říká ministr školství Robert Plaga. „Uvědomuji si, jak je současná situace psychicky náročná pro žáky, jejich rodiče i pedagogy škol. Předložené řešení jsme zpracovali po důkladném zvážení všech okolností a různých možných variant řešení s tím, že za nejdůležitější v tuto chvíli považuji uklidnit žáky a vrátit jim nezbytný klid na přípravu - jak na přijímací, tak závěrečné i maturitní zkoušky,“ dodává ministr Plaga.

Jednotná přijímací zkouška na střední školy pro školní rok 2020/2021 by tak mohla proběhnout nejdříve 14 dnů ode dne obnovení osobní přítomnosti žáků při vzdělávání ve středních školách. Konkrétní termín, který bude letos jen jeden, poté stanoví MŠMT. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění, a stejně tak by zůstala beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy. Stále tak platí, že by zkouška proběhla i ve společné části - tedy jednotná zkouška - z písemného testu z českého jazyka a literatury a písemného testu z matematiky. „Oproti minulým letům budou zkráceny termíny pro vyhodnocení výsledků zkoušky, aby se uchazeči o studium dozvěděli vzhledem k okolnostem výsledek co možná nejdříve.“ vysvětluje ministr školství Robert Plaga.
Maturitní zkouška by pak proběhla nejdříve 21 dnů po znovuotevření středních škol. Maturitní testy by vyhodnotila samotná škola a nikoliv CERMAT, jako tomu je ve standardním módu. CERMAT školám předá dokumentaci a podklady pro vyhodnocení,“ říká ministr školství. Po konzultacích s Asociací ředitelů gymnázií a zástupci dalších asociací i s ohledem na časové hledisko bude letos ze společné části maturity vypuštěna písemná část z českého a cizího jazyka. „U maturit bude klíčové, zda se školy otevřou do 1. června 2020. Pokud ano, budou maturity probíhat sice ve zjednodušené, ale obdobné podobě jako každý rok. Pro případ, že se školy do 1. června 2020 neotevřou, obsahuje návrh v zájmu jistoty maturantů náhradní řešení,“ říká ministr školství. Návrh totiž říká, že pokud nebude k 1. červnu školní docházka na střední školy obnovena, bude maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení. Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, škola mu umožní vykonat komisionální přezkoušení, aby mohl v případě úspěchu maturitní vysvědčení získat také.
www.msmt.cz <http://www.msmt.cz>

Mimořádné opatření v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19
10/03/2020

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření:
I.
Zakazuje se s účinností ode dne 11. března 2020: - osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a školských zařízeních podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, - osobní přítomnost studentů na studiu na vysoké škole podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.
II.
Toto mimořádné opatření nabývá platnosti dnem jeho vydání.
Odůvodnění:
Mimořádné opatření je vydáno v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV-2 v Evropě. Předmětem opatření je zákaz vzdělávání na všech typech škol pro potřebu ochrany před výskytem a šířením onemocnění COVID-19. Hromadné vzdělávání na všech typech škol Str. 2 z 2 představuje vyšší riziko přenosu onemocnění vzhledem k vysoké kumulaci osob ve vymezeném prostoru. Opatření se zaměřuje na všechny osoby organizující vzdělávání podle shora uvedených zákonů. Toto opatření je jedním z důležitých předpokladů zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky. Neprodlená realizace tohoto opatření je nezbytná pro adekvátní zhodnocení rizika vzhledem k současné nepříznivé epidemiologické situaci ve výskytu onemocnění COVID-19, a proto den nabytí účinnosti tohoto mimořádného opatření je den jeho vydání.
Zdroj: Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA ministr zdravotnictví


Žákům obchodní akademie se v olympiádě z angličtiny dařilo
10/03/2020
Vlašim - Žáci vlašimské obchodní akademie úspěšně reprezentovali školu v okresním kole Olympiády v anglickém jazyce, které se konalo na SOŠ a SZŠ Benešov. V kategorii středních odborných škol předvedli všichni soutěžící vyrovnané a velmi kvalitní výkony, o konečném pořadí pak rozhodly minimální bodové rozdíly. Lukáš Walter ze třídy 3. A obsadil 2. místo, Viliam Chudáčik z téže třídy se umístil na 4. příčce. Oběma gratulujeme!
                                      Mgr. Kateřina Nováková, vyučující ANJ na OA Vlašim

popiska k fotce:
Lukáš Walter (1. zleva) vybojoval v okresním kole olympiády z ANJ krásné druhé místo. Foto: Archiv SOŠ a SZŠ Benešov


Obchodní akademie pojala Valentýna sportovně
10/03/2020
Vlašim - Deset tříčlenných družstev žáků obchodní akademie poměřilo své síly na valentýnském turnaji v nohejbalu. Vyučující tělesné výchovy Jan Jelínek připravil turnaj v tělocvičně školy a nutno dodat, že o přestávkách mezi vyučováním rozhodně nebyla o diváky nouze, stejně jako o napínavé dramatické momenty při samotných zápasech. A jak že valentýnské klání na OA Vlašim vůbec dopadlo? Třetí příčku obsadilo ,,nakombinované“ družstvo tříd 3. C a 3. A (Trpík, Čápová, Menda), stříbro vybojovala 2. A (Provazník, Lakatosová a střídavě Ferenc s Mrkvičkou) a zlato družstvo třídy 4. A ve složení Jakub Šimáně, Jakub Schummer a Veronika Neprašová. Turnaj se stal příjemným valentýnským zpestřením, při kterém si všichni zúčastnění skvěle užili radost ze hry i uvolněnou sportovní atmosféru.
                                                                       Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Vítězné družstvo valentýnského turnaje ve složení (zleva): Jakub Šimáně, Veronika Neprašová a Jakub Schummer. Foto: Filiz Nevzatova Kartova


Prezentace fiktivních firem obchodní akademie
20/02/2020
Vlašim - Vybraní žáci vlašimské obchodní akademie studijních oborů Obchodní akademie a Ekonomické lyceum z fiktivních firem Devil chocolate,  s. r. o. (4. C), CK REMOA, s. r. o. (3. A) a Destiny Bar, s. r. o. (3. A a 3. C) se 6. února zúčastnili mezinárodní soutěže „MY S VÁMI“ pořádané Metropolitní Univerzitou v Praze.
Žáci českých a slovenských středních škol poměřili své dovednosti a znalosti pravidel v oblastech tvorby prezentace zaměřené na představení své založené fiktivní firmy.
Soutěž byla dvoukolová. Všechny předem zaslané prezentace byly hodnoceny odbornou porotou složenou z vyučujících marketingu výše uvedené univerzity.
V rámci prvního kola na základě předem určených kritérií, kde se posuzovala gramatická a stylistická správnost, estetická a grafická stránka, obsahová stránka, ale i originalita a celkový dojem prezentace, bylo vybráno TOP 12 prezentací. Už to bylo milé a velké překvapení pro naši školu, když jsme se v dopoledních hodinách od poroty dozvěděli, že hned dvě firmy OA Vlašim se umístily v TOP 12 a třetí firma v závěsu na pozici náhradníka.
Čekalo nás druhé kolo, přednes finálních prezentací, kde každá dvojice prezentujících měla maximálně deset minut na to, aby představila firmu a svůj hlavní produkt činnosti. Posuzovalo se dodržení délky prezentace, sladění grafického zpracování s vystupováním prezentujících, propojení verbální a neverbální komunikace, oživující prvky prezentace, zaujetí posluchačů a samotná atmosféra.
Celá soutěž byla vhodně obohacena doprovodným programem v podobě ekonomických přednášek zaměřených na obchodní činnost.
Ačkoli jsme nestanuli na postech vítězů, výsledky byly pro nás opět velmi příznivé. Úspěšná firma Devil chocolate, s. r. o., zastoupena Václavem Paškem a Karolínou Bártovou, obsadila krásné sedmé místo a naši nováčci letošního školního roku firmy CK REMOA,  s. r. o. se svou destinací Bora Bora, v podání Magdalény Říhové a Natálie Fulínové, stanuli dokonce na místě šestém.
Všem zúčastněným firmám patří velké blahopřání a především poděkování za pěknou reprezentaci OA Vlašim.

            Ing. Miroslava Jarošová, vyučující předmětu Fiktivní firma na OA Vlašim

popiska k fotce:
Žákyně vlašimské obchodní akademie Natálie Fulínová (vlevo) a Magdaléna Říhová při úspěšné prezentaci. Foto: Ing. Miroslava Jarošová


Vánoční akademie pobavila všechny přítomné a přispěla na dobrou věc
27/12/2019
Vlašim - Poslední školní den roku 2019 se na vlašimské obchodní akademii nesl v duchu tradiční vánoční akademie.
Žáci jednotlivých tříd si připravili nejrůznější scénky, písničky a taneční vystoupení, to vše samozřejmě s patřičnou dávkou originálních nápadů, humoru a s využitím audiovizuální techniky. Navíc se v tělocvičně školy podobně jako i v několika posledních letech představili žáci, kteří usilovali o přízeň publika v paralelní soutěži Talent.
Soutěžní čísla prvních až třetích ročníků hodnotila porota složená z letošních čtvrťáků. A nutno říci, že měla při posuzování skvělých vystoupení mnohdy nelehký úkol. Na třetí příčce se nakonec umístila třída 2. A se svým pásmem Grinchovy popletené pohádky, druhé místo obsadila 3. A s vystoupením High OA musical a vítězství vybojovala třída 2. B s představením Karlík a továrna na čokoládu.
A jak dopadla soutěž jednotlivců a skupin Talent? Zde jednoznačně zvítězila skupina dívek ze třídy 2. B, když skvěle zahrála na dvě ukulele a zazpívala píseň Riptide, jejímž původním interpretem je zpěvák Wance Joy.
Součástí programu vánoční akademie bylo i vyhlášení výsledků soutěže ve sběru víček. Bronzovou příčku obsadila třída 4. B, stříbrnou 4. A a 1. místo vybojovala třída 2. C s 6,18 kg víček na žáka. Koordinátoři sběru víček, žáci třídy 2. C, navázali na předchozí roky a stejně i tentokrát zorganizovali dárcovskou sbírku, kam mohli přispět všichni zúčastnění vánoční akademie. Celková vybraná částka činila 3500 korun, které opět putovaly na konto Dobrého anděla.
Vánoční akademie se již pravidelně každým rokem účastní také absolventi školy, a nejinak tomu bylo i tentokrát, navíc se přišli na vystupující podívat i někteří rodiče současných žáků, ti všichni tak svou kreativitou, aktivitou a zájmem přispěli k pokračování úspěšné tradice na OA Vlašim.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Se svou třídou 1. C si vánoční koledy s chutí zazpívala i jejich třídní učitelka a zároveň koordinátorka vánoční akademie Mgr. Kateřina Nováková (vlevo). Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Vánoční akademie se blíží
13/12/2019
Tradiční vánoční akademii si žáci vlašimské obchodní akademie užijí v pátek 20. prosince od 8 hodin v tělocvičně školy.
Vtipné scénky, tance a další vystoupení si s nimi ,,poslední den školy v roce 2019“ mohou přijít vychutnat a nasát tu správnou vánoční atmosféru i jejich rodiče a absolventi OA Vlašim.
Pojďme se tedy společně podílet na zábavném dopoledni, milých setkáních a podpořit žáky v jejich mimostudijním soutěžním snažení.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Vloni si vánoční vystoupení užili i žáci současné 4. A, letos budou se 4. B a 4. C hodnotit program 1. až 3. ročníků. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Fiktivní firma obchodní akademie přivezla z mezinárodních veletrhů
06/12/2019
Fiktivní firma obchodní akademie přivezla z mezinárodních veletrhů
celkem pět trofejních umístění

Vlašim - Počátkem listopadu reprezentovali žáci čtvrtého ročníku studijního oboru Ekonomické lyceum obchodní akademii se svou fiktivní firmou Devil chocolate,  s. r. o. na mezinárodním veletrhu v Nitře a následně na veletrhu v Českých Budějovicích v doprovodu vyučující Ing. Miroslavy Jarošové.
Mezinárodního veletrhu v Nitře, který se konal 5. a 6. listopadu, se zúčastnily firmy celkem osmi států. Ačkoli největší zastoupení měly slovenské fiktivní firmy, své obchodní dovednosti a znalosti zde poměřily i firmy z Čech, Maďarska, Slovinska, Itálie, Turecka, Rumunska a Portugalska. Součástí veletrhu byly tradičně soutěže, kde se hodnotil celkový design stánku, nejlepší reprezentant stánku, elektronická prezentace, katalog, logo, slogan, vizitka a absolutní vítěz všech hodnocených kategorií. Vlašimská fiktivní firma si vedla velice dobře hned v několika soutěžích, nejvyššího umístění však dosáhla právě v soutěži o nejlepší vizitku a ze slovenského veletrhu odjížděla spokojeně s diplomem za druhé místo.
Takto úspěšně naladěni odjížděli zástupci vlašimské OA rovnou na další soutěžní veletrh, který se konal v Českých Budějovicích 7. a 8. listopadu. Zde byly výsledky jejich fiktivní firmy nad očekávání ohromující. Dařilo se jim ve všech směrech a o tom svědčil i celkový počet umístění. Žáci obchodní akademie nejen svým soutěžním duchem, ale především pílí, houževnatostí a obchodním nasazením ohromovali veřejnost i porotce. Využili své obchodní zkušenosti z mezinárodního veletrhu v Praze z minulého školního roku a poukázali na své získané marketingové znalosti a dovednosti utužené právě na mezinárodním veletrhu v Nitře, čímž téměř odzbrojili odborné poroty prakticky všech vyhlášených soutěží. Že se vlašimské fiktivní firmě daří, o tom svědčil i neustálý obchodní ruch u jejího stánku ze strany nejen ostatních fiktivních firem, ale i veřejnosti. Obratnost dokonalého prodejce a znalost svých produktů nikdy nezapřel ředitel fiktivní firmy Václav Pašek a následně se svou asistentkou Karolínou Bártovou při soutěžní prezentaci ukázali odborné porotě, že jsou opravdu mistři svého oboru, kdy po prezentaci bez ostychu zasvěceně odpovídali na jejich všetečné otázky. Zasloužené 1. místo za nejlepší prezentaci veletrhu bylo odměnou pro celou firmu. Návrh designu a svědomitost Terezy Kratochvílové na přípravě stánku společně s vlídností a úsměvem Denisy Babické a Aničky Paťhové vymrštilo firmu na další příčku vítězů, kdy se ztrátou pouze jednoho bodu přebírala pohár za 2. místo v kategorii Nejlepší stánek. K velké radosti pak získala i 2. místo za celkové umístění v kategorii Nejlepší firma veletrhu
Celkový úspěch fiktivní firmy Devil chocolate vlašimské obchodní akademie byl ještě završen, když byla vyhlášena bronzovým obchodníkem veletrhu navzdory svým nízkým cenám produktů. Tuto soutěž vyhlašuje Metropolitní univerzita Praha, která svou účastí podporuje reálnost obchodování svou fiktivní bankou. Rozhodujícím kritériem je konečná výše obchodního obratu.
„Jsme velice rádi, že jsme mohli všem ukázat, jak jsme připraveni, co vše jsme se o hodinách naučili, naši konkurenceschopnost v mezinárodním měřítku a především jsme touto skutečností chtěli poděkovat firmě Sellier&Bellot, která nás finančně podpořila. Výjezd firem na jakýkoliv veletrh je finančně náročný a ne každý z našeho týmu by byl schopen vynaložit své osobní prostředky. Jsme velice rádi za to, že nám obchodní vedení S&B věřilo a my jim na oplátku mohli dokázat, že tyto finance přinesly své ovoce, za což děkuje celý tým fiktivní firmy Devil chocolate, s. r. o. Jsme zároveň rádi, že jsme jejich důvěru v náš tým nezklamali a pohárové umístění je toho důkazem,“ poděkoval ředitel fiktivní firmy Václav Pašek.
Ing. Miroslava Jarošová, vyučující odborných předmětů na OA Vlašim

popiska k fotce:
Členové úspěšné fiktivní firmy Devil chocolate z Obchodní akademie Vlašim před svým stánkem na mezinárodním veletrhu. Foto: Ing. Miroslava JarošováObchodní akademie otevře dveře pro veřejnost
14/11/2019
Vlašim - Dny otevřených dveří pořádá v sobotu 7. prosince, ve čtvrtek 9. ledna a 6. února vlašimská obchodní akademie, která byla založena jako první střední odborná škola ekonomického zaměření na Benešovsku.
Zájemci o studium i jejich rodiče si mohou vždy ve čtvrtek od 14.00, 15.00, 16.00 a 17.00 hodin, v sobotu pak od 9.00, 10.00 a 11.00 hodin, školu prohlédnout a poznat její velmi dobré materiálně technické vybavení.
Návštěvníkům se tak naskytne možnost podívat se do pracoven informačních a komunikačních technologií, jazykových učeben, multimediálních učeben, odborné laboratoře, počítačových pracoven, tělocvičny a posilovny. K dispozici jim budou i průvodci z řad pedagogů, kteří je seznámí se studiem na obchodní akademii, se zaměřeními Ekonomika a podnikání, Cestovní ruch, Zahraniční obchod a mediální komunikace, nejnovějším zaměřením Informatika v ekonomice a oborem Ekonomické lyceum.
Žáci i jejich rodiče se také dozvědí podrobné informace o výměnných pobytech, do nichž je OA Vlašim již přes pětadvacet let úspěšně zapojena, i o volitelných předmětech - žurnalistika, fiktivní firma, příprava a zpracování prezentací, matematický seminář aj. Informace získají i o akcích, s nimiž je škola již tradičně spojena, jako jsou například poznávací zájezdy do zahraničí, lyžařský a cykloturistický kurz, nejrůznější exkurze, přednášky, besedy, projektové dny, pravidelná účast na sportovních akcích, mezinárodních veletrzích fiktivních firem, ekonomické a jiné znalostní soutěže i soutěže pořádané Středočeským krajem nebo Evropskou unií.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Žáci obchodní akademie se seznámili s dárcovstvím kostní dřeně
14/11/2019
Vlašim - Důležitost dárcovství kostní dřeně poznávali žáci 3. a 4. ročníků vlašimské obchodní akademie. Gabriela Hošková z pražského IKEMu je v přednášce, která se 6. listopadu uskutečnila v tělocvičně školy, informovala o registru dárců kostní dřeně. Žáci se tak dozvěděli o historii dárcovství, o důvodech, proč je potřeba hodně dárců, a byl jim přiblížen také dárcovský proces a jeho vliv na dárce i příjemce. Seznámili se však rovněž s možnými riziky a celou řadou dalších praktických informací.
,,Žáci o tuto problematiku projevovali velký zájem, o čemž svědčily i jejich dotazy na dárcovství krve a kostní dřeně v závěru přednášky,“ uvedla Mgr. Martina Mlýnková, školní metodička prevence, která tuto osvětovou akci pořádá na Obchodní akademii Vlašim vždy jednou za dva roky. Zároveň také dodala, že pokud se žáci sami nestanou dárci, mohou alespoň šířit potřebné informace na darujzivot.cz nebo lajkovat na instagramu CSCR_IKEM.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Gabriela Hošková z pražského IKEMu zaujala žáky OA Vlašim informacemi o dárcovství kostní dřeně. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg


Žáci obchodní akademie si uvědomili, jaká je ,,Škoda života“
14/11/2019
Žáci obchodní akademie si uvědomili, jaká je ,,Škoda života“

Vlašim - Žáci čtvrtých ročníků obchodní akademie se 7. listopadu zúčastnili akce Policie ČR ,,Škoda života“, která dostala název podle úvodního videoklipu, jenž jim byl promítnut v učebně vlašimského dopravního hřiště Na Lukách, kde se konala první teoretická část celé akce.
Po zhlédnutí alarmujícího videoklipu následovala přednáška Bezpečné chování v silničním provozu, v jejímž průběhu o dopravní nehodovosti na Vlašimsku pohovořil zástupce Dopravního inspektorátu Policie ČR Benešov a o výjezdech k dopravním nehodám, postupu na místě nehody i vyprošťování osob hovořil a záběry z výjezdů doplnil zástupce Hasičského záchranného sboru Benešov. Své zástupkyně zde měla rovněž Škoda auto, a. s., které žáky seznámily s teorií bezpečného poutání, bezpečnostními prvky vozidel, zásadami bezpečné jízdy, a nechyběli ani pracovníci Zdravotnické záchranné služby Benešov, kteří hovořili o zraněních při dopravních nehodách, poskytnutí první pomoci a trvalých následcích nehod.
V druhé učebně dopravního hřiště ve stejnou dobu probíhala diskuze s mladým mužem se zkušeností z dopravní nehody, jenž má trvalé následky, s členem posttraumatického týmu benešovského HZS a také s pracovníky Rehabilitačního ústavu Kladruby, kteří hovořili o následné léčbě a rehabilitaci po dopravních nehodách.
V druhé, praktické části celé akce skupinky žáků střídavě prošly celkem devět stanovišť, která však již byla rozmístěna téměř po celém vlašimském sportovním areálu. Hasiči HZS Vlašim předvedli moderní vyprošťovací techniku, zástupkyně Škoda auto, a. s. představily bezpečnostní prvky ve vozidle a předvedly bezpečné poutání, na stanovišti Dopravního inspektorátu PČR Benešov si žáci s chutí vyzkoušeli drogové a alkoholové brýle a na stanovišti RÚ Kladruby zase pohyb na invalidním vozíku a s berlemi. Městská policie Vlašim pro žáky připravila například základní zásady, jak postupovat na místě dopravní nehody, jak dbát o svoji vlastní bezpečnost, vyplnila s nimi Euroformulář k dopravní nehodě a nechyběly ani testové otázky z pravidel silničního provozu.
Velké pozornosti žáků se těšilo stanoviště, kde si mohli ,,na vlastní kůži“ vyzkoušet simulátor nárazu, a sousední, zásadní stanoviště, kde byla zinscenovaná dopravní nehoda. Tady byl na místě sanitní vůz ZZS, vozidlo, malý stan, jedna figurantka jako zraněná osoba a cvičná figurína ZZS jako osoba v bezvědomí pro nácvik masáže srdce. Žáci si zde nejprve se záchranářem krátce zopakovali základní pravidla poskytnutí první pomoci a pak byli vrženi do ,,reálné“ situace, kdy měli poskytnout první pomoc osobám zraněným při dopravní nehodě. Přítomný zdravotník ZZS a zástupci policie přitom sledovali, jak si žáci počínají, a následně zásah vyhodnotili.
Na závěr zhruba šestihodinové akce proběhlo její krátké zhodnocení, všichni žáci obdrželi od PČR jako pozornost jednorázový alkotester, leporelo Jak postupovat na místě dopravní nehody a s nadšením se shodli na tom, jak byl celý pestrý program skvěle připraven a že by se jej mělo zúčastnit co nejvíce mladých řidičů.
                                                                                                                   Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Součástí akce Škoda života bylo i předvedení moderní vyprošťovací techniky. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg


Žádný ze zaměstnanců Obchodní akademie se nepřipojí ke stávce 6. 11. 2019
05/11/2019
Žádný ze zaměstnanců Obchodní akademie se nepřipojí ke stávce 6. 11. 2019. Škola tedy bude fungovat v normálním režimu a bez jakýchkoliv omezení.

PaedDr. Jiří Tůma
ředitel
Obchodní akademie Vlašim

Žáci si užívali zajímavý program partnerského výměnného pobytu v Německu
05/11/2019
Vlašim - Šest žáků obchodní akademie a šest žáků gymnázia spolu se dvěma vyučujícími z obou škol strávilo od 13. do 20. října příjemný týden na výměnném pobytu v rodinách svých vrstevníků, studentů Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu.
Stejně jako v předchozích letech je čekal nabitý a pestrý program. Žáci ve škole v Albstadtu absolvovali moduly pro mezinárodní kompetenci, učili německé kamarády česky a kromě účasti ve výuce poznávali zajímavá místa a památky v okolí. Podnikli například výlet k Bodamskému jezeru, navštívili muzeum kůlových staveb Unteruhldingen, pluli parníkem po Dunaji mezi městy Meersburg a Friedrichshafen, užili si zábavné focení s kulisami, prohlédli si zámek Sigmaringen, prošli se podél Dunaje po turistické stezce Donau-Premium-Wanderweg a nechyběl ani výlet do města Ulm. Společně s německými kamarády také strávili zábavný večer plný tance a společenských her. Závěrečný den výměnného pobytu byl věnován individuálnímu programu v hostitelských rodinách.
Domů se žáci vrátili plni dojmů a nevšedních zážitků. Procvičili se v cizojazyčné konverzaci, navázali nové kontakty a společně se již těší na jarní návštěvu německých přátel v Čechách.
                                                                     Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Účastníci výměnného pobytu před zámkem Sigmaringen. Foto: archiv OA Vlašim

Žáci obchodní akademie besedovali s odborníky na jadernou energetiku
23/10/2019
Vlašim - Žáci prvních a druhých ročníků vlašimské obchodní akademie besedovali o energiích a energetice. Na těchto interaktivních besedách zde již v předchozích letech přednášeli nezávislí odborníci na energetiku i operátoři a fyzici jaderných reaktorů z Temelína, a nejinak tomu bylo i tentokrát.
V průběhu dvou vyučovacích hodin žáci nejprve vyslechli výklad na základě atraktivní prezentace fotografií, grafů, kreseb i promítání filmů a následně se rozvinula diskuze se zodpovídáním otázek posluchačů. Mezi probíranými tématy se například objevil globální pohled na energetiku v současném světě, nutnost uvědomění si hodnoty energie a důležitost jejího dostatku i všechny typy zdrojů energetického mixu. Pochopitelně nechyběla ani tematika jaderné elektrárny Temelín a bezpečnosti jejího provozu.
Po skončení besedy se žáci shodli na tom, že pro ně byla přínosem a nově získané poznatky využijí nejen při vyučování, ale i v praktickém životě.                               Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k fotce:
Forma interaktivní besedy žáky oslovila a pozorně poslouchali i výklad k jaderné energetice. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg


Žáci obchodní akademie předvedli svůj program
10/10/2019
Vlašim - Osmnáctý ročník Evropského dne jazyků si v pátek 4. října užili žáci vlašimské obchodní akademie formou projektového dne s názvem Historie známá i neznámá a o den dříve i pozvané osmé a deváté ročníky základních škol. Tentokrát vystoupení zhlédli žáci ZŠ Vlašim Vorlina, Vlašim Sídliště, Načeradec, Čechtice, Postupice, Trhový Štěpánov a Jankov. Ti měli možnost je také sami ohodnotit. Jako nejlepší vybrali (s velkým odstupem od druhého místa) prezentaci třídy 1. C, která si při zadání začátkem září vylosovala Velkou Británii.
Každá třída obchodní akademie si připravila v tělocvičně svoji zhruba desetiminutovou až čtvrthodinovou prezentaci předem vylosované země, při níž žáci s humorem sobě vlastním představili například známé osobnosti z historie a kultury, významné a zajímavé historické události a záležet si dali i na výběru hudby, pohybovém ztvárnění, kostýmech, kulisách, rekvizitách a doplňující dataprojekci.
Veškeré prezentace probíhaly v anglickém, německém a ruském jazyce, ale v jednotlivých vystoupeních byla okrajově slyšet například i francouzština, slovenština, italština a španělština. Koordinátorkou projektového dne byla vyučující jazyků Kateřina Nováková a jednotlivé prezentace posuzovala porota, kterou spolu s ředitelem školy tvořili ,,netřídní“ vyučující. Porota měla opravdu nelehký úkol, ale snažila se o maximálně objektivní a spravedlivé hodnocení.
A jak tedy dopadlo soutěžní klání o nejlepší prezentaci? Pomyslné zlato vybojovala třída 1. A, která publiku nabídla Rakouská sluníčka a skvěle tak prezentovala Rakousko, stříbrná již výše zmiňovaná 1. C bodovala s vystoupením Queen2 a třetí místo obsadila třída 2. C prezentující Rusko. Tyto uvedené třídy také obdržely z rukou ředitele školy a koordinátorky diplomy a finanční poukazy na občerstvení. Vítězná třída navíc získala možnost využít jeden den navíc na exkurzi či výlet dle vlastního výběru.
Jak se však shodli učitelé i žáci, rovněž ostatní vystoupení stála za zhlédnutí a všichni zainteresovaní žáci jednotlivých tříd se tak zasloužili o velmi pěkné projektové dny na škole.
                                                                                                          
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Třída 2. C prezentující Rusko zaujala porotu i publikum vystoupením s názvem Ruskuj! Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg


PS: vystoupení mělo skutečně název Ruskuj! ....ne Riskuj :)

Třetí ročníky obchodní akademie navštívily Českou národní banku
10/10/2019
Vlašim - Šestačtyřicet žáků třetích ročníků vlašimské obchodní akademie se 2. října  zúčastnilo  exkurze v České národní bance v Praze.
Před vstupem do banky si museli zkontrolovat, zda nemají v batozích nebo kabelkách nože, různé spreje nebo pásky s kovovou sponou, protože každý návštěvník této instituce musí absolvovat průchod detektorem kovů. Poté byli žáci přiřazeni svému průvodci, který je dovedl do projekční místnosti, kde zhlédli krátký film o historii a chodu České národní banky. Následně obdrželi informační brožury a postoupili do trezoru, ve kterém jsou za sklem umístěny mince, bankovky, ale i zlaté cihličky nebo také různé články o historickém vývoji peněz a České národní banky. Pro zajímavost jsou zde také uvedeny různé stupně dokonalosti padělání bankovek. Po prohlídce byli žáci vyzváni, aby se shromáždili uprostřed trezoru, kde si mohli potěžkat kilo dřeva, železa a také zlata. Průvodce jim položil tři otázky týkající se České národní banky a ten, kdo správně odpověděl, se mohl stát pyšným majitelem čtyřiceti tisíc korun českých - dostal balíček slisovaných a rozdrcených bankovek v hodnotě čtyřiceti tisíc.
Největším lákadlem prohlídky však byla vysokohmotnostní zlatá mince s nominální hodnotou 100 000 000 Kč, s průměrem 53,5 cm a o hmotnosti 130 kg, kterou Česká národní banka nechala vyrobit k letošnímu 100. výročí zavedení česko-slovenské koruny. Od 28. května je tato druhá největší zlatá mince na světě a současně největší mince v Evropě vystavena ve stálé expozici ČNB Lidé a peníze.
Po návratu do školy se všichni žáci shodli, že exkurze pro ně byla rozhodně přínosem a že nové poznatky využijí i dále, především v hodinách ekonomiky.
                                                                                    Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k fotce:
Žáci třídy 3. A vlašimské obchodní akademie se svou třídní učitelkou před vstupem do České národní banky v Praze. Foto: archiv 3. A OA Vlašim


Policisté testovali žáky obchodní akademie
30/09/2019
Vlašim - Uchazeči o přijetí k Policii ČR musí splnit testy fyzické zdatnosti, které si měli možnost vyzkoušet i žáci a žákyně 4. ročníků vlašimské obchodní akademie. V úterý 24. září si tak mohli pod vedením benešovských policistů ověřit, zda mají fyzické předpoklady pro výkon služby.
Testy, kterými žáci prošli, se skládají ze čtyř disciplín. V tělocvičně obchodní akademie podstoupili člunkový běh na 4 x 10 metrů v co nejkratším čase, maximální počet „kliků“ (vzporů ležmo) bez přerušení a celomotorický test po dobu dvou minut. Na venkovním hřišti ZŠ Vorlina pak ještě absolvovali běh na 1000 metrů.
Žáci, kteří byli při testování úspěšní, na závěr získali certifikát o splnění testů fyzické zdatnosti. Ten by jim byl uznán při příjímacím řízení do služebního poměru příslušníka Policie ČR. Jak se však shodla většina žáků, největším přínosem pro ně bylo to, že vůbec dostali šanci prověřit si svou „fyzičku“, kterou by potřebovali k tomu, aby mohli denně „pomáhat a chránit“.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k fotce:
Testy fyzické zdatnosti se konaly převážně v tělocvičně vlašimské obchodní akademie. Foto: PaedDr. Jiří Tůma

Žáci obchodní akademie poznávali Rusko a Pobaltí
26/09/2019
Vlašim - Skupina žáků 3. a 4. ročníků obchodní akademie se pod dozorem vyučující ruského jazyka Mgr. Blanky Havlíčkové zúčastnila ve dnech 11. až 21. září poznávacího zájezdu Zlatý podzim v Petrohradu.
Netradičně a náročně se vydali autobusem přes Polsko, pobaltské republiky Litvu, Lotyšsko a Estonsko až do Ruska. Navštívili celou řadu měst od Marijampolé přes Rigu, pobyli čtyři dny v Petrohradě a na zpáteční cestě si prohlédli Pskov a Vilnius. Toto náročné cestování bylo odměněno množstvím navštívených míst a skvělými zážitky. Památky Pobaltí, které mohli vidět (Hora křížů, lázeňské městečko Jurmala, pskovský Kreml nebo vodní hrad Trakai), by pro ně bez cesty autobusem zůstaly nedostupné. Rovněž možnost prohlédnout si Rusko z autobusu, tedy jinak, než jen jako zemi s výstavnými městy, jakým je právě Petrohrad, bylo velkým zážitkem.
,,Počasí bylo typicky ruské, chladné a deštivé, tepla a slunce jsme si příliš neužili. Procvičili jsme ale ruštinu, ochutnali pravou ruskou kuchyni a navštívili všechny hlavní kulturní perly Petrohradu, jako jsou Ermitáž, Něvský prospekt, velkolepé chrámy, Kateřinský palác v Carském Selu s proslulou  jantarovou komnatou, Petropavlovskou pevnost a mnohé další. Nenechali jsme si ujít ani noční otevíraní mostů,“ uvedla Blanka Havlíčková, která celý poznávací zájezd zhodnotila jako mimořádně vydařený a již se těší na další.                         Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
Nemohlo chybět ani společné fotografování před Zimním palácem v Petrohradu. Foto: Adam Havlíček

Žák obchodní akademie se stal mistrem České republiky
26/09/2019
Vlašim - Osmnáctiletý Jan Trpík ze Struhařova, který studuje 3. ročník oboru Ekonomické lyceum na vlašimské obchodní akademii, je mistrem ČR v karate do 18 let a 2. kyu. Rozhodně však neusíná na vavřínech a chce ještě víc.
Ke karate se dostal ve 12 letech, když ho k němu přivedl jeho kamarád z benešovské ZŠ Jiráskova, který už se však sám tomuto sportu nevěnuje. Honza od počátku trénuje v klubu Sanchin-Dojo Benešov a právě na karate jej zaujala tvrdá disciplína a velký respekt, jenž se striktně dodržuje. V závodovém období má tréninky pětkrát týdně zhruba hodinu a v mimozávodovém období dvakrát týdně hodinu a půl až dvě hodiny. Navíc ještě již druhým rokem v Benešově trénuje dvakrát týdně děti a dospělé-začátečníky v sebeobraně.
Nikdo z rodiny se sice karate nevěnoval, ale Honza má její velkou podporu. I proto je majitelem hnědého pásku, chtěl by však získat černý, stejně jako se stát mistrem ČR v jiné váhové kategorii a prosadit se také v zahraničí. Ve svém volném čase však neodmítne žádný sport. Chodí například cvičit do posilovny a hraje fotbal za domácí klub ve Struhařově.
Po maturitě na vlašimské obchodní akademii by rád studoval práva, přitom stále dělal karate, ale chtěl by zkusit i něco „bojovějšího“, například smíšené bojové sporty v MMA.
A čím by Honza nalákal nové zájemce o karate? „Kromě „boje“ se při tomto sportu užije i spousta zábavy, nechybí ani mimotréninkové akce, večírky, cvičení v zahraničí, ale důležité rovněž je, že se na karate schází skvělá parta lidí.“    
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Honza se svým mistrem karate z Anglie. Foto: archiv Jana Trpíka

Na konto Dobrého anděla opět přibudou peníze za PET víčka z obchodní akademie
19/09/2019
Vlašim - Začíná školní rok 2019/2020 a žáci obchodní akademie i nadále pokračují ve sběru víček z PET lahví. Výtěžek z tohoto dobročinného snažení ihned poputuje na konto Dobrého anděla, aby tyto peníze pomohly těm, kteří to nejvíce potřebují. Koncem června byla odvezena z vlašimské obchodní akademie víčka o celkové hmotnosti 880 kg.
Poslední den uplynulého školního roku pak byly vyhlášeny výsledky soutěže sběru PET víček jednotlivých tříd. Tentokrát se o přední pozice podělili žáci třetích ročníků. Zahanbit se rozhodně nenechala třída 3. C, která svými výsledky již tradičně motivuje ostatní třídy a se svými 4,7 kg víček na žáka (celkem 126,89 kg za třídu) vybojovala 1. místo. Na 2. pozici skončila třída 3. A s 3,7 kg na žáka (70,31 kg za třídu) a 3. místo obsadila 3. B s 2,96 kg na žáka (53,45 kg za třídu). Třídy byly odměněny poukazy na celodenní výlet a na občerstvení.
V průběhu roku přinášejí víčka k nám na obchodní akademii také lidé z okolí, neboť je zkrátka nechtějí jen tak vyhodit, když právě díky naší škole a posléze především prostřednictvím konta Dobrého anděla mohou a pomáhají jinde.
Doufám, že i letošní školní rok si heslo „Každé naše zpeněžené víčko z PET lahve pomáhá“ vezmou všichni žáci obchodní akademie za své.
Ing. Miroslava Jarošová, koordinátorka projektu na OA Vlašim

Ekotým 2019
16/09/2019
Školní kolo soutěže z odborných předmětů Ekotým 2019 se uskutečnilo na obchodní akademii Vlašim. Tři tříčlenná družstva žáků čtvrtých ročníků musela nejprve co nejlépe zvládnout hodinový test ekonomických znalostí a poté se začala připravovat na prezentaci, jejíž téma letos znělo ,,Sdílená ekonomika“.
Jak uvedla koordinátorka soutěže na OA Vlašim Ing. Hana Jiroušková, ze zúčastněných týmů si nejlépe vedlo družstvo třídy 4. A studijního oboru Obchodní akademie, zaměření Zahraniční obchod a mediální komunikace ve složení Anna Novotná, Veronika Neprašová a Jakub Jiřík. Toto vítězné družstvo postupuje do krajského kola soutěže Ekotým 2019, které se uskuteční 25. září v Mladé Boleslavi.
Všem týmům děkujeme za účast v soutěži, tomu vítěznému gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v krajském kole.

Ředitelské volno
16/09/2019
Ředitel školy vyhlašuje na čtvrtek 31. října 2019 a pátek 1. listopadu 2019 ředitelské volnoÚIstní zkoušky společné části a profilové zkoušky
20/06/2019
ÚIstní zkoušky společné části a profilové zkoušky se v podzimním zkušebním období konají 9. září 2019 od 8 hodin v budově školy.

Ředitel Obchodní akademie, Vlašim, V Sadě 1565 vyhlašuje 2. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2019 – 2020
24/05/2019
Přijímání uchazečů ke studiu na střední škole se řídí zákonem č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů a vyhláškou MŠMT č. 671/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Škola vyžaduje na přihlášce ke studiu originál lékařského potvrzení o zdravotní způsobilosti uchazeče.

Kritéria pro přijetí
1) Průměrný prospěch na základní škole v 8. ročníku a v 1. pololetí 9. ročníku
2) Výsledek jednotné přijímací zkoušky ve formě didaktického testu z matematiky a českého jazyka a literatury, kterou konali v 1. kole přijímacího řízení. Započítán bude lepší výsledek zkoušky, neboť v 1. kole přijímacího řízení měl každý uchazeč právo konat jednotnou zkoušku dvakrát. K přihlášce je třeba doložit výpis výsledků didaktických testů jednotné přijímací zkoušky.
3) Bonifikace za úspěšnou účast v soutěžích (vědomostních, sportovních, atd.) nejméně v okresním kole za poslední 2 roky školní docházky
4) V případě rovnosti bodů o pořadí uchazečů rozhoduje lepší průměrný prospěch z profilových předmětů na základní škole v 8. ročníku a v 1. pololetí 9. ročníku (MAT a  ČJL)

Předpokládaný počet přijímaných uchazečů v 2. kole přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020:  47

obor 78-42-M/02 - Ekonomické lyceum          9
obor 63-41-M/02 - Obchodní akademie          38
se zaměřením Ekonomika a podnikání
se zaměřením Zahraniční obchod a mediální komunikace
se zaměřením Cestovní ruch
se zaměřením Informatika v ekonomice

Termín pro odevzdání přihlášek
do druhého kola přijímacího řízení je stanoven 31. květen 2019. Přihlášky budou přijímány formou písemnou, doručením poštou nebo osobně.

Ředitelské volno
01/04/2019
Ředitel školy vyhlašuje na pondělí 15. dubna 2019, čtvrtek 2. května  2019 a pátek 3. května 2019 ředitelské volno


Obchodní akademie dosáhla skvělých úspěchů na mezinárodním veletrhu
29/03/2019
Vlašim - Letošní školní rok celkem tři firmy žáků 3. ročníku reprezentovaly od 20. do 22. března vlašimskou obchodní akademii na jubilejním 25. mezinárodním veletrhu fiktivních firem, který se konal na pražském Výstavišti v Holešovicích.
Prodejem a výrobou čokolády se zabývá fiktivní firma Devilchocolate, s. r. o., kterou založili žáci studijního oboru Ekonomické lyceum, hlavní činností firmy TEDDY, s. r. o. ze studijního zaměření Ekonomika a podnikání je prodej plyšových medvědů a tradičně CK Remoa, s. r. o. studijního zaměření Cestovní ruch vás tentokrát vezme na jedinečnou dovolenou do vzdáleného Japonska.
Veletrhu se účastnila široká veřejnost, učitelé, ale především 124 studentských fiktivních společností nejen z České republiky, ale i z Belgie, Bulharska, Itálie, Rakouska, Španělska, Rumunska, Slovenska a Lucemburska, které přijely do Prahy porovnat své dovednosti v obchodování.
Naším žhavým želízkem a zároveň nejúspěšnější firmou se stala firma Devilchocolate, s. r. o., která odstartovala náš úspěch hned v první soutěži nazvané „Clearest Voice“ („Nejčistší hlas“). První místo za zřetelný anglický projev v těžké konkurenci i zahraničních firem nás přímo zaskočilo. Pohárové ocenění v podobě 3. místa firmy CK Remoa, s. r. o. za prezentaci firmy tuto skutečnost ještě umocnilo. Velkou odměnou byl i fakt, že firma Devilchocolate, s. r. o. se zároveň stala 4. nejlepším obchodníkem veletrhu. Celkové výsledky i ostatních soutěží všech tří fiktivních firem byly nadprůměrné. Každá firma se účastnila všech devíti vyhlášených soutěží organizátory veletrhu. Účast v soutěži o nejlepší firmu veletrhu je podmíněna účastí v několika dalších soutěžích, a to o nejlepší stánek (9. místo Devilchocolate), nejlepší katalog (11. místo Devilchocolate) a soutěžní prezentace firmy (3. místo CK Remoa), v níž se firmy celkově umístily na 16., 27. a 37. místě ze všech zúčastněných 124 firem.
Letos ve vedlejší kategorii probíhala soutěž „90sekund ve výtahu“ (6. místo Devilchocolate) a „ClearestVoice“ (1. místo Devilchocolate), o nejlepšího obchodníka veletrhu (4. místo Devilchocolate). V samostatných soutěžích, do kterých mohou své příspěvky zaslat i firmy na veletrhu přímo nevystavující, byla vyhlášena soutěž instagramových fotografií „Návrat do budoucnosti“ (8. místo CK Remoa) a o nejlepší vizitku firmy (13. místo Devilchocolate), kde si všechny firmy OA Vlašim vedly také skvěle.
Druhý den veletrhu, který je určen pro veřejnost, jak už je zvykem, nás přijeli podpořit žáci z druhých ročníků, jejichž úkolem bylo nejen se zhostit role nakupujících, ale i načerpat inspiraci pro náplň své budoucí firmy do předmětu Fiktivní cestovní kancelář a volitelného předmětu Fiktivní firma pro příští školní rok. Všem jim všichni přejeme také tak pěkné výsledky, jako se povedly letošním fiktivním firmám.
Jakékoli ocenění je úžasnou tečkou za celým tím třídenním obchodním maratonem, ale tím nejcennějším pro naše studenty je možnost získat mnoho cenných zkušeností z obchodování, obohatit své odborné znalosti a dovednosti podpořené komunikací v cizích jazycích, navázání kontaktů a nedílnou součástí je práce týmu.
                                                                                            Ing. Miroslava Jarošová, vyučující OA Vlašim


Žáci obchodní akademie poznávali taje soudnictví
29/03/2019
Vlašim - Třídy 3. A a 3. B vlašimské obchodní akademie se zúčastnily soudního přelíčení u Okresního soudu Benešov. Žáci měli možnost v rámci studia předmětu Právo navštívit s jeho vyučující Ing. Miroslavou Jarošovou skutečný soudní proces, který je velice zaujal.
V soudní síni byli všichni tiše a netrpělivě čekali na napínavé vyslýchání obžalovaných, svědků a na výroky státního zástupce. Po předvedení obžalovaného byl na krátkou chvíli v soudní síni rozruch, ale ten netrval dlouho a všichni napjatě sledovali vývoj jednání dál. Výpověď svědka svědčila proti obžalovanému i poškozenému. Žáci si následně uvědomili, jak je lež ,,průhledná“ a že porušování zákonů se nevyplácí. ,,Na konci procesu jsme mohli mít na soudce otázky a jeho odpovědi nám byly velice přínosné jak do života, tak i do hodin práva.“
Soudní proces byl pro obě dvě třídy poučný a brzy se na něj těší i třída 3. C studijního oboru Ekonomické lyceum.
                                                                                                                     Veronika Neprašová, 3. A OA Vlašim
Popiska k fotce:
Žáci třídy 3. A vlašimské obchodní akademie po soudním přelíčení u benešovského okresního soudu v doprovodu třídní učitelky Ing. Miroslavy Jarošové. Foto: Archiv Okresního soudu Benešov

Vánoční akademie pobavila žáky, učitele, absolventy i ostatní přítomné
03/01/2019
Vlašim - Poslední školní den roku 2018 se na vlašimské obchodní akademii nesl v duchu tradiční vánoční akademie.
Žáci jednotlivých tříd si připravili nejrůznější scénky, písničky a taneční vystoupení, to vše samozřejmě s patřičnou dávkou originálních nápadů, humoru a s využitím audiovizuální techniky, za které by se mnohdy nemuseli stydět ani profesionální baviči. Navíc se v tělocvičně školy podobně jako vloni jednotlivě představili žáci, kteří usilovali o přízeň publika v paralelní soutěži Talent, a pro další zpestření zahrála kapela Vořežprut s vyučujícím Martinem Jeništou, který byl rovněž koordinátorem celé akce.
Soutěžní čísla prvních až třetích ročníků hodnotila porota složená z letošních čtvrťáků. A nutno říci, že měla při posuzování skvělých vystoupení mnohdy nelehký úkol. Na třetí příčce se nakonec umístila třída 1. A se svým pásmem Návrat do minulosti, druhé místo obsadila 2. A s vystoupením Mickeyland a vítězství vybojovala třída 3. A s pásmem Vánoce v cizích zemích.
A jak dopadla soutěž jednotlivců Talent? Výběr žáků ze 4. B a 4. A obsadil 3. místo za píseň Příběh nekončí, 2. místo vybojovaly rovněž pěveckým vystoupením dívky z 1. B a s písní Další test jako předělávkou skladby Cizí zeď zaslouženě zvítězila třída 3. B.
Součástí programu vánoční akademie bylo i vyhlášení výsledků soutěže ve sběru víček. Bronzovou příčku obsadila třída 3. A, stříbrnou 1. C a 1. místo vybojovala třída 3. C s 7,14 kg víček na žáka. Koordinátoři sběru víček, žáci třídy 3. C, navázali na předchozí dva roky a stejně i tentokrát zorganizovali dárcovskou sbírku, kam mohli přispět všichni zúčastnění vánoční akademie. Celková vybraná částka činila 2850 korun, které putovaly na konto Dobrého anděla.
Vánoční akademie se již pravidelně každým rokem účastní také absolventi školy a nejinak tomu bylo i tentokrát, navíc se přišli na vystupující podívat i jejich kamarádi a někteří rodiče. Tato akce prostě patří na OA Vlašim k úspěšné tradici, v níž sami žáci chtějí dále pokračovat.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k fotce:
Žáci třídy 3. A při svém vítězném vystoupení. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Na obchodní akademii poměřili své síly v soutěži talentů žáci základních škol
20/12/2018
popiska k fotce:
Psaní na klávesnici PC vyžaduje velké soustředění, zvláště když se jedná o soutěžní klání. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg
popiska k fotce:
Psaní na klávesnici PC vyžaduje velké soustředění, zvláště když se jedná o soutěžní klání. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Partnerská škola v Německu připravila pro naše žáky zajímavý program
08/12/2018
Vlašim - Čtrnáct žáků obchodní akademie a osm žáků gymnázia spolu se dvěma vyučujícími z obou škol strávilo od 25. listopadu do 2. prosince příjemný týden na výměnném pobytu v rodinách svých vrstevníků, studentů Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu.
Stejně jako v předchozích letech je čekal nabitý a zajímavý program. Kromě účasti ve výuce dostali žáci možnost poznat památky a vánoční trhy v okolních městech, v muzeu Porsche ve Stuttgartu obdivovali luxusní vozy, navštívili zámek Ludwigsburg, líčili se a pózovali při fotografování v kostýmech. Po prohlídce Rottweileru, nejstaršího města spolkové země Baden-Württemberg, je čekal adrenalinový zážitek v podobě návštěvy nedaleké výtahové testovací věže Thyssen-Testturm, na jejíž vrchol vyjeli výtahem rychlostí 18 metrů za sekundu a z výšky 246 metrů obdivovali krásný výhled do okolní krajiny. Společně s německými kamarády strávili zábavný večer plný tance a společenských her. Závěrečný den výměnného pobytu byl věnován individuálnímu programu v hostitelských rodinách.
Po dojemném a dlouhém loučení se žáci vrátili domů plni dojmů a zážitků. Navázali nové kontakty, procvičili cizojazyčnou konverzaci a společně se již těší na květnovou návštěvu německých přátel v Čechách.
       Mgr. Kateřina Nováková, koordinátorka výměnného pobytu na OA Vlašim
popiska k fotce:
Všichni účastníci výměnného pobytu v německém Albstadtu před vstupem do zámku Ludwigsburg. Foto: Archiv OA Vlašim

Mistryně republiky studují na obchodní akademii
30/11/2018
Vlašim­­­ - Skvělého úspěchu se podařilo dosáhnout žákyním vlašimské obchodní akademie, když 21. listopadu vybojovaly zlato na Mistrovství ČR středních škol ve stolním tenisu, které se konalo ve sportovní hale Sporthotelu Vlašim.
Družstvo dívek ve složení Aneta Bošinová, Tereza Pytlíková a Kristýna Pěnkavová nejprve s přehledem zvítězilo v okresním kole soutěže a následně vybojovalo prvenství i v krajském kole v Mladé Boleslavi, odkud se jim plně otevřela cesta na mistrovství republiky. Zde žákyně OA Vlašim v semifinále porazily družstvo dívek z vlašimského gymnázia 3:0 a ve velmi náročném finále pak Gymnázium, OA a SŠ Hodonín 3:2.
Za celkové vítězství na mistrovství republiky žákyním vlašimské obchodní akademie tak medaile, pohár a diplom zcela jistě náleží, k čemuž jim gratulujeme, do budoucna přejeme mnoho úspěchů a děkujeme za vynikající reprezentaci školy.                                  Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Vyučující tělesné výchovy na OA Vlašim Mgr. Milan Světlík s vítězkami mistrovství republiky (zleva) Terezou Pytlíkovou, Anetou Bošinovou a  Kristýnou Pěnkavovou. Foto: Archiv Sporthotelu Vlašim

Žáci obchodní akademie navštívili prezidentskou kancelář
26/11/2018
Vlašim - V rámci výuky předmětů Právo a Občanská nauka se žáci tříd 3. A a 1. B Obchodní akademie Vlašim zúčastnili 9. a 16. listopadu exkurze do Kanceláře prezidenta republiky na Pražském hradě.
Prohlídku s odborným výkladem o historii Kanceláře i jejím současném chodu zorganizovaly a zajistily vyučující Mgr. Iva Šmídová a Ing. Miroslava Jarošová. Jak shodně uvedly, termíny exkurze záměrně naplánovaly mezi 28. říjen, kdy jsme si letos připomněli sté výročí vzniku samostatné ČSR, a 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii.
Žáci studijních zaměření Ekonomika a podnikání, Zahraniční obchod a mediální komunikace, Cestovní ruch a Informatika v ekonomice tak měli jedinečnou příležitost poznat prostory prezidentské kanceláře, seznámit se s její historií a současností, zamyslet se nad státními symboly i udělováním státních vyznamenání České republiky, to vše v historickém a společenském kontextu, především se dvěma uvedenými státními svátky.
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popisky k fotkám:
Třída 3. A vlašimské obchodní akademie při exkurzi v Kanceláři prezidenta republiky na Pražském hradě. Foto: Kancelář prezidenta republiky

Poděkování Světluškám
05/11/2018

Žáci obchodní akademie nabídli své prezentace i žákům základních škol
02/10/2018
Vlašim - Sedmnáctý ročník Evropského dne jazyků si ve čtvrtek 27. září užili žáci vlašimské obchodní akademie formou projektového dne s názvem Evropa v médiích a o den dříve i pozvané osmé a deváté ročníky základních škol. Tentokrát vystoupení zhlédli žáci ZŠ Vlašim Vorlina, Sídliště, Načeradec, Čechtice, Zdislavice, Trhový Štěpánov a Jankov. Ti měli možnost je také sami ohodnotit. Jako nejlepší vybrali prezentaci třídy 4. C, která si při zadání začátkem září vylosovala Rusko.
Každá třída obchodní akademie si připravila v tělocvičně svoji zhruba desetiminutovou až čtvrthodinovou prezentaci předem vylosované země, při níž žáci s humorem sobě vlastním představili například známé filmy, televizní seriály, soutěže, zpravodajské i jiné pořady a záležet si dali i na výběru hudby, pohybovém ztvárnění, kostýmech, kulisách, rekvizitách a doplňující dataprojekci.
Veškeré prezentace probíhaly v anglickém, německém a ruském jazyce, ale v jednotlivých vystoupeních byla okrajově slyšet rovněž francouzština, slovenština, turečtina a španělština. Koordinátorkou projektového dne byla vyučující jazyků Kateřina Nováková a jednotlivé prezentace posuzovala porota, kterou spolu s ředitelem školy tvořili ,,netřídní“ vyučující cizích jazyků. Porota měla opravdu nelehký úkol, ale snažila se o maximálně objektivní a spravedlivé hodnocení.
A jak tedy dopadlo soutěžní klání o nejlepší prezentaci? Pomyslné zlato vybojovala třída 4. C, která publiku nabídla Mrazíka a skvěle tak prezentovala Rusko, stříbrná 3. B bodovala s Itálií,  a třetí místo obsadila třída 1. C prezentující Německo. Tyto uvedené třídy také obdržely z rukou ředitele školy a koordinátorky diplomy a finanční poukazy na občerstvení. Vítězná třída navíc získala možnost využít jeden den navíc na exkurzi či výlet dle vlastního výběru.
Jak se však shodli učitelé i žáci, rovněž ostatní vystoupení stála za zhlédnutí a všichni zainteresovaní žáci jednotlivých tříd se tak zasloužili o velmi pěkné projektové dny na škole.
                                                                                                          
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Zástupci vítězné třídy 4. C přebírají diplomy a gratulaci od ředitele OA Vlašim PaedDr. Jiřího Tůmy a koordinátorky akce Mgr. Kateřiny Novákové. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Před žáky obchodní akademie se otevřela Cesta do pekel
24/09/2018
Vlašim - S příběhy převážně mladých lidí, do jejichž života vstoupila nákaza HIV+, se seznámili žáci vlašimské obchodní akademie v tělocvičně školy. Stalo se tak formou divadelního představení s názvem Cesta do pekel, které vzniklo podle skutečných příběhů.
Tento program, prezentovaný agenturou Rajcha s hercem Oto Rajmanem, varuje a zároveň ukazuje mladým lidem, že problematika AIDS je hodně živá. Žáci divadelní představení pozorně a s velkým zájmem sledovali, stejně tak jako i dramatizaci románu Radka Johna Memento, kterou zde agentura představila v předešlém školním roce. Oba pořady pro obchodní akademii zajistila školní metodička prevence Ing. Eva Lhotáková a u žáků se setkaly s velmi kladným ohlasem.                                                                                                            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k fotce:
Oto Rajman v představení Cesta do pekel dokázal žáky vlašimské obchodní akademie zaujmout. Foto: PaedDr. Jiří Tůma

Celkové hodnocení školního kola soutěže EKONOMICKÝ TÝM 2018
17/09/2018
Celkové hodnocení školního kola soutěže
EKONOMICKÝ TÝM 2018

Třída                      Test                 Prezentace        Celkem      Pořadí
4. A    (tým č. 1 )     36                         33                      69               3.
4. B    (tým č. 2 )     38                         33                      71               2.
4. C    (tým č. 3 )     34                         40                      74               1.

Výtěžek z PET víček z obchodní akademie opět putuje na konto Dobrého anděla
13/09/2018
Vlašim - Pokračování sběru PET víček ve školním roce 2018/2019 začíná hned v září a laťka je opravdu vysoko. Z vlašimské obchodní akademie odvezla v srpnu firma EKO DEAL EU s.r.o. celkem 105 pytlů PET víček o celkové váze 1440 kg.
Poslední školní červnový den byly také již tradičně vyhlášeny výsledky soutěže sběru PET víček jednotlivých tříd. Až do posledního dne neúnavně soupeřily třídy 2. A a 2. C o pomyslné zlato. Nakonec prvenství vybojovala 2. A se svými 17,4 kg víček na žáka (celkem 43,5 kg za třídu), na 2. místě skončila 2. C s 16,7 kg na žáka (46,8 kg za třídu) a 3. místo obsadila 3. C (2,1 kg na žáka). Za takové rekordní množství víček získaly obě třídy 2. A a 2. C den volna k využití pro třídní výlet.
Jsme rádi, že na naší obchodní akademii studují žáci, kteří umí pomoci. Důkazem toho je právě to obrovské množství víček, které dokázali shromáždit, abychom touto nevýdělečnou a zároveň ekologickou činností mohli pomoci jiným. Nesmím zapomenout ani na vlašimskou charitu, základní školy a další obyvatele Vlašimska, kterým je také líto víčka jen tak vyhodit a s pocitem dobrého záměru přináší své „pytlíčky“, aby podpořili naši sbírku. Na začátku stálo jen heslo „Každé naše zpeněžené víčko z PET lahve pomáhá“. Dnes za ním stojí několik rodin, kterým tyto peníze z PET víček již pomohly.  Jejich díky jsou pro nás další výzvou. Dokážeme opět zdolat rekordní hmotnost nasbíraných víček z předešlého školního roku?      
                                                           Ing. Miroslava Jarošová, garant soutěže sběru PET víček na OA Vlašim

Žáci obchodní akademie státní zkoušky úspěšně zvládli
13/09/2018
Vlašim - Velkého studijního úspěchu dosáhlo devět žáků současné třídy 4. B obchodní akademie, když na začátku nového školního roku 2018/2019 převzali vysvědčení poté, co se jim koncem června podařilo složit základní státní zkoušku z psaní na klávesnici.
Jak uvedla koordinátorka těchto státnic na vlašimské obchodní akademii Ing. Ludmila Staňková, za přítomnosti komisařky z Národního ústavu pro vzdělávání v Praze Ing. Ivany Singrové museli žáci psát při desetiminutovém opisu rychlostí nejméně 200 čistých úhozů za minutu při přesnosti nejméně 99,50 %, přičemž za chybu se odečítalo deset úhozů. Žáci však také museli podle dispozic vypracovat v časovém intervalu devadesáti minut obchodní dopis a tabulku, a to bez podstatné odchylky od dispozic a s maximálně dvěma hrubými chybami v každé z písemností.
Všem žákům ke složení státnic gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů i při maturitních zkouškách.
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Cykloturistický kurz se obchodní akademii skvěle vydařil
29/06/2018
Vlašim - Žáci třetích ročníků vlašimské obchodní akademie se třetí týden v červnu zúčastnili pětidenního cykloturistického kurzu. Výchozím zázemím se pro něj stal Mlýnský dvůr u Třeboně, kde měli žáci se svým pedagogickým dozorem zajištěné kvalitní ubytování a stravování. Jak uvedl hlavní vedoucí kurzu PaedDr. Petr Martínek z OA Vlašim, cyklostezky Třeboně a jejího okolí v rovinatém terénu byly pro cyklistiku přímo ideální a co se týkalo turistické části, tak rybníky Rožmberk a Svět, Schwarzenberská hrobka nebo Stráž nad Nežárkou žáky rovněž zaujaly. Připočteme-li k tomu teplotně příznivé počasí s minimem srážek a bezproblémové chování žáků, můžeme cykloturistický kurz obchodní akademie, při němž naši cyklisté zdolali 183 kilometrů (a někteří ještě s učitelkou Ing. Hanou Jirouškovou naběhali 27 km), označit za vydařený po všech stránkách.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, OA Vlašim

popiska k fotce:
Každý den byl kurz zahájen na nádvoří Mlýnského dvora. Foto: Ing. Hana Jiroušková

Žáci obchodní akademie navštívili bývalý koncentrační tábor
11/06/2018
Vlašim - Obchodní akademie ve Vlašimi zorganizovala pro třiapadesát žáků druhých a prvních ročníků odbornou exkurzi do polské Osvětimi. Navštívili tak místo bývalého nacistického koncentračního tábora, jenž se stal pro celý svět symbolem vyvražďování lidstva, teroru, ztráty lidské důstojnosti a holocaustu.
Žáci o tuto problematiku, která je na obchodní akademii zařazena do všech tematických plánů společenskovědních předmětů a jež se každoročně připomíná i u příležitosti Dne památky obětí holocaustu, projevují velký zájem. Proto také vznášeli spoustu dotazů a bedlivě poslouchali podrobný a poutavý výklad průvodců.
Přestože bývalý koncentrační tábor působí opravdu tristně, všichni žáci, kteří se chovali vzorně a s patřičnou pietou k tomuto místu, se shodli na tom, že exkurze byla velice zajímavá, přínosná a že právě i v dnešní době je potřeba taková místa navštěvovat a o zmiňované problematice hovořit.
      Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Nejkrásnější maturantky studují na obchodní akademii
02/05/2018
Vlašim - Pro rok 2018 se v jubilejním 10. ročníku soutěže MissMaturita.cz stala vítězkou devatenáctiletá Nicola Garbaczová, která studuje 4. ročník oboru Ekonomické lyceum Obchodní akademie Vlašim.
Tato milá a sympatická tmavovláska by po maturitě chtěla dále pokračovat ve studiu angličtiny na Pedagogické fakultě Univerzity v Hradci Králové nebo studovat obor Ekonomika podniku na Vysoké škole technicko-ekonomické v Českých Budějovicích. Kromě zmiňovaných ambicí má však tato šťastně zadaná maturantka také řadu zájmů a zálib. Mezi ty nejvýraznější patří v současné době především studium jazyků, cestování a fotomodeling.
A jak se vůbec Nicola k uvedené soutěži dostala? ,,Zajímám se o nejrůznější soutěže Miss, ale MissMaturita.cz mě zaujala plakátem prezentujícím tuto soutěž, tak jsem se přihlásila a prostě to zkusila,“ uvedla s úsměvem letošní vítězka, která však již od začátku soutěžního klání měla před soupeřkami výrazný náskok.
Nicole k získanému titulu gratulujeme a u maturitní zkoušky i v následujícím studiu přejeme hodně štěstí a úspěchů.                      Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k foto:

Nicola před maturitním plesem OA Vlašim. Foto: Ariana Beauty

Žákyně obchodní akademie reprezentovaly ČR na mistrovství světa
25/04/2018
Vlašim - Mistrovství světa středních škol ve stolním tenisu 2018 se druhý dubnový týden konalo na Maltě. Českou republiku na něm po vítězství v celorepublikovém finále reprezentovalo družstvo dívek z Obchodní akademie Vlašim ve složení Aneta Bošinová (2. B), Tereza Pytlíková (1. A) a Pavla Švecová (3. C) za doprovodu vyučujícího tělesné výchovy Mgr. Milana Světlíka.
Po příletu na Maltu bylo osmnáct družstev rozděleno do čtyř skupin, přičemž Česká republika (OA Vlašim) skončila ve své skupině třetí a mohla tak dále bojovat o lepší umístění. Dívky nakonec ve velmi silné konkurenci osmnácti nejlepších družstev světa obsadily dvanáctou pozici.
K pobytu na mistrovství světa patřil také odpočinkový kulturní den, jehož součástí byl i výlet do hlavního města Malty La Valletty. Na závěr tohoto dne se uskutečnilo ,,Setkání národů“, kde se každá země prezentovala svým krátkým programem.
Oblečení výpravy a nezbytné výdaje byly financovány z Fondu hejtmanky Středočeského kraje a k finančnímu zajištění odjezdu na mistrovství světa vlašimské obchodní akademii velkou měrou přispělo i Město Vlašim a akciová společnost Sellier & Bellot. Za tuto podporu a pomoc patří všem zainteresovaným velký dík.
Děvčatům přejeme do budoucna hodně úspěchů, gratulujeme k dosaženému umístění a děkujeme za vzornou reprezentaci nejen obchodní akademie, ale i města Vlašimi, Středočeského kraje a celé České republiky.
                                                                                                   Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Žákyně vlašimské obchodní akademie (zleva) Aneta Bošinová, Tereza Pytlíková a Pavla Švecová s vyučujícím tělesné výchovy Mgr. Milanem Světlíkem na mistrovství světa na Maltě. Foto: archiv OA Vlašim

Žáci obchodní akademie reprezentovali ČR v Evropském parlamentu
20/04/2018
Vlašim - Žáci třídy 2. C studijního oboru Ekonomické lyceum Obchodní akademie Vlašim v doprovodu vyučujících Ing. Miroslavy Jarošové a Mgr. Ivy Šmídové reprezentovali od od 9. do 13. dubna nejen školu, město Vlašim, ale i celou Českou republiku na mezinárodním setkání studentů ze všech zemí EU ve francouzském Strasbourgu.
Dlouhou cestu jsme si zpříjemnili nejdříve plánovanou zastávkou v německém Norimberku, prohlídkou historického centra a následně městečka Heilbronnu. Druhý den nás již vítal Štrasburk v celé své kráse. Spatřit velkolepou katedrálu Notre-Dame a projet se lodí po řece až k sídlu Evropského parlamentu se stalo snem nejednoho žáka 2. C již v den vítězství v soutěži Euroscola. Vše bylo ještě umocněno procházkou krásným historickým centrem s malebnou čtvrtí Petite France. Následující den jsme navštívili hrad HautKoenigsbourg, z jehož věží se nám naskytl úžasný výhled do sluncem zalité okolní krajiny Alsaska, kde je Strasbourg hlavním městem. Zajímavá byla i krátká zastávka ve vyhlášené vinařské vesničce Riquewihru, kde jsme obdivovali nejen architektonické přednosti, ale i výzdobu jednotlivých domů, zákoutí a rozsáhlost vinic obepínajících tuto vesničku. Další plánovanou zastávkou bylo město Colmar, středověké historické městečko s typickými hrázděnými a dřevem vykládanými domy. Jedná se o město protkané kanály, na jednom z nich leží čtvrť zvaná Malé Benátky, připomínající malebnou kulisu známého italského města.
V ranních hodinách čtvrtého dne však nervozita celé naší posádky prudce stoupala.  Již v půl osmé jsme stáli před vchodem do Evropského parlamentu s vlajkou České republiky a Obchodní akademie Vlašim s obavami, jak obstojíme mezi studenty ostatních států EU. Po úvodních organizačních záležitostech byli všichni odvedeni do hlavního sálu parlamentu, usazeni na místa europoslanců a poté byli zástupci každého státu vyzváni k představení své země a školy. Následně byli všichni studenti rozděleni celkem do šesti skupin, z každé země maximálně čtyři na skupinu. Za účelem odbourání jazykových bariér pro ně byla nejprve připravena soutěž Eurogames, kdy účastníci skupin odpovídali na otázky napsané v jazycích zúčastněných států, které se týkaly Evropské unie a konkrétních členských zemí. Poté jednotlivé skupiny diskutovaly na zvolená témata jako např. globální problémy Evropy, problémy migrace a imigrace, budoucnost mladých v Evropě, jejich zaměstnanost, dodržování lidských práv aj. Stanovisko každé skupiny na dané téma pak prezentovali jejich zvolení zástupci ve velkém jednacím sále, čelili otázkám všech studentů a následně všichni zúčastnění odhlasovali své stanovisko využitím hlasovacího zařízení. 
„Měl jsem připraveno hned několik dotazů, přesto, když zaznělo číslo mého mikrofonu, nemohl jsem ani uvěřit, že jsem byl vybrán, mohu svůj dotaz prezentovat před všemi studenty a dostanu odpověď od těch nejpovolanějších,“ okomentoval své pocity Václav Pašek.
Celý den v Europarlamentu byl perfektně zorganizován jak pro studenty, tak pro učitele.
„Na závěr byli zástupci jednotlivých škol, kteří představovali svou zemi a školu, vyzváni k nesení své vlajky do hlavního sálu. Slovensko se neúčastnilo, tak jsme s Vítkem Toupalem měli tu čest nést nejen tu naši českou, ale i slovenskou vlajku, když se rozezněla hymna Evropské unie,“ vysvětlila Karolína Bártová.
Prožít celý den v sídle Evropské unie byl rozhodně nezapomenutelný zážitek pro nás všechny. Především pro studenty je tento projekt jedinečnou příležitostí, kdy mohou vyjádřit nejen vlastní názor, ale vyzkoušet si také své jazykové dovednosti. 
                                          Ing. Miroslava Jarošová, koordinátorka soutěže Euroscola na OA Vlašim

popiska k fotce:
Žáci vlašimské obchodní akademie při reprezentaci ČR ve Štrasburku. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Obchodní akademie soutěžila v prezentačních dovednostech
09/04/2018
Vlašim - Žákyně třetího ročníku obchodní akademie se zúčastnily krajského kola soutěže Prezentiáda. Vůbec prvním krokem po registraci bylo vytvoření prezentace dle zadání v programu PowerPoint nebo Prezi. Tyto práce byly nejdříve hodnoceny po grafické a obsahové stránce v nominačním kole.
,,Ze třiceti zaslaných prezentací byla do krajského kola z naší školy vybrána prezentace týmu PVP - Práce vytváří přátelství, ve složení Pavla, Veronika a Petra, na zadané téma Droga dnešní doby. Pavla Koubíková, Veronika Daňková a Petra Jirovská se v této prezentaci zaměřily na mobilní telefony,“ uvedla koordinátorka soutěže na OA Vlašim Ing. Hana Jiroušková. Krajského kola se v tříčlenném družstvu zúčastnila Nikol Slunečková jako náhradnice za Veroniku. Dívky se umístily na pěkné páté pozici ze třinácti zúčastněných týmů a zde už se také potkaly s odbornou porotou. Ta hodnotila nejen samotnou prezentaci, ale také vystupování, projev a spolupráci celého týmu.
K dosaženému umístění děvčatům gratulujeme a do budoucna přejeme hodně úspěchů nejen v oblasti prezentací.
                                                                                    Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:

Dívky z vlašimské obchodní akademie (zleva: Pavla Koubíková, Petra Jirovská a Nikol Slunečková) při prezentaci v krajském kole soutěže Prezentiáda, které se konalo v Praze. Foto: archiv krajského kola soutěže

Na obchodní akademii poměřili své síly soutěžící ze čtrnácti škol Středočeského kraje
28/03/2018
Vlašim - Krajské kolo soutěže Mistrovství České republiky v grafických předmětech pořádala 27. března obchodní akademie. Do Vlašimi se proto se svým pedagogickým doprovodem sjeli soutěžící ze čtrnácti středních odborných škol Středočeského kraje, aby zde poměřili své síly ve třech grafických disciplínách.
Za přítomnosti vzácných hostů, senátora Parlamentu ČR a starosty Města Vlašimi Mgr. Luďka Jeništy, vedoucího projektu Krajský akční plán Krajského úřadu Středočeského kraje PaedDr. Pavla Schneidra a referentky organizace školství KÚ Středočeského kraje Mgr. Hany Velebové, žáci bojovali o co nejlepší umístění v opisu textu, ve wordprocessingu a v korektuře textu. Soutěžící a neopravující doprovod před závěrečnou poradou pedagogických pracovníků navštívili vlašimský zámek a podívali se i na zpěv karaoke v tělocvičně školy, kde pak s napětím očekávali vyhlášení výsledků a díky štědrým sponzorům (Středočeský kraj, Unie rodičů při OA Vlašim a soukromé firmy) i předávání hodnotných cen. Tohoto úkolu se zhostili řídící soutěže na OA Vlašim PaedDr. Petr Martínek a ředitel školy PaedDr. Jiří Tůma.
A jak vůbec celé soutěžní klání dopadlo? Ve wordprocessingu třetí pozici obsadil Pavel Hrbek (Gymnázium a Střední odborná škola ekonomická Sedlčany), druhé místo vybojovala Eliška Dejmková a první Ivana Šandová (obě Obchodní akademie Kolín). V opisu textu na třetí příčce skončil Milan Pavlásek z OA Kolín, na místě druhém Daniel Čech z Masarykovy obchodní akademie Rakovník a první místo vybojoval Ondřej Konečný z Obchodní akademie Neveklov. V korektuře textu obsadil třetí pozici Darek Vrňák z OA Vlašim, druhá skončila Tereza Minaříková z OA Neveklov a první Michaela Dušková z OA Vlašim.
I přes značnou nepřízeň počasí odjížděli účastníci soutěže plni pozitivních dojmů a nám nezbývá než pořadatelům poděkovat za vzornou organizaci, soutěžícím za disciplinovanost a těm nejlepším pak popřát hodně úspěchů při reprezentaci Středočeského kraje v celostátním kole Mistrovství České republiky v grafických předmětech.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Soutěžení v grafických disciplínách vyžaduje přesnost a maximální soustředění. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Z mezinárodního veletrhu si obchodní akademie přivezla pohár za třetí místo
04/04/2018
Vlašim - Žáci 3. ročníku vlašimské obchodní akademie studijního zaměření Cestovní ruch se od 21. do 23. března zúčastnili 24. mezinárodního veletrhu fiktivních firem, který se konal na pražském Výstavišti v Holešovicích. Celkem 110 studentských firem z Belgie, Itálie, Rakouska, Španělska, Rumunska, Slovenské a České republiky přijelo do Prahy porovnat své dovednosti v obchodování.
CK Remoa, s. r. o. z Obchodní akademie Vlašim v doprovodu vyučující Ing. Miroslavy Jarošové se již tradičně účastní všech soutěží vyhlášených organizátory této mezinárodní akce. Účast v soutěži o nejlepší firmu veletrhu, v níž se CK Remoa nakonec umístila na konečné krásné 32. příčce ze všech zúčastněných 110 firem, je podmíněna účastí v několika dalších soutěžích, a to o nejlepší stánek ČR (19. místo), nejlepší katalog ČR (9. místo) a prezentace firmy ČR (14. místo).
V samostatných soutěžích, do kterých mohou své příspěvky zaslat i firmy na veletrhu přímo nevystavující, si firma OA Vlašim vedla také skvěle. Letos ve vedlejší kategorii probíhala soutěž „90 sekund ve výtahu“, soutěž o nejlepší video „Natoč svůj svět“, nejlepší vizitku firmy a nejlepší reklamní spot.
„Celé klání vyvrcholilo úspěchem naší firmy v soutěži s příhodným názvem „90 sekund ve výtahu“, jejímž cílem je představení firmy v anglickém jazyce při setkání s náhodným cizincem, kde se hodnotí nejen anglický projev, vystižení důležitých informací o firmě, dodržení časového limitu, ale i celkový dojem vystupujících, kde, jak mohu říci, nenechala Lucka Petiachová s Matyášem Hoškem nic náhodě a jistě i jejich sladěné reprezentativní oblečení a neméně důležitý úsměv na tváři doladil naše bodové skóre. Radost z poháru za obdržené třetí místo byla obrovská,“ uvedla Ing. Miroslava Jarošová.
Druhý den veletrhu, který je určen pro veřejnost, přijeli podpořit svou školní firmu i spolužáci z druhých ročníků, jejichž úkolem bylo nejen se zhostit role nakupujících, ale i načerpat inspiraci pro náplň své budoucí firmy do předmětu Fiktivní cestovní kancelář pro příští školní rok. Doufáme, že i jim se povede tak úspěšně na Mezinárodním veletrhu fiktivních firem 2019, ale především že budou mít také tu možnost získat nové zkušenosti, schopnosti obchodovat s ostatními firmami, procvičit si znalosti cizích jazyků a čerpat informace, které se jistě budou hodit do budoucna, což je hlavní náplní celé této mezinárodní akce.                                                       Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim


Stánek CK Remoa z vlašimské obchodní akademie na mezinárodním veletrhu v Praze s žáky třídy 3. A studijního zaměření Cestovní ruch. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Ředitelské volno
26/04/2018
Ředitel školy vyhlašuje na pondělí 7. května 2018.ředitelské volno

Ředitelské volno
16/04/2018
Ředitel školy vyhlašuje na pondělí 30. dubna 2018.ředitelské volno

Ředitelské volno
05/04/2018
Ředitel školy vyhlašuje na pondělí 16. dubna 2018.ředitelské volno pro žáky 1. až 3. ročníků

Ředitelské volno
19/03/2018
Ředitel školy vyhlašuje na úterý 27. března 2018 ředitelské volno pro žáky 1. až 3. ročníků

Žákům obchodní akademie se v olympiádě z angličtiny dařilo
08/03/2018
Vlašim - Okresního kola olympiády v anglickém jazyce, které organizovala SOŠ a SZŠ Černoleská Benešov, se zúčastnili i dva zástupci vlašimské obchodní akademie.
Stejně jako ostatní účastníci i oni absolvovali poslech s porozuměním, rozhovor se členy hodnotící komise na vylosované téma a v obou částech se jim dařilo. Darek Vrňák ze 3. A obsadil šesté místo a Adéla Hladká ze 3. C vybojovala dokonce místo druhé. Poděkování patří i vyučujícím anglického jazyka, které žáky na soutěž připravovaly.
Účastníkům olympiády gratulujeme a přejeme i do budoucna hodně úspěchů.
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k foto:
Adéla Hladká z OA Vlašim obsadila v okresním kole olympiády z anglického jazyka krásné druhé místo. Foto: Archiv SOŠ a SZŠ Černoleská Benešov 

Na Valentýna obchodní akademie žila sportem
26/02/2018
Vlašim - Devět tříčlenných družstev žáků a jedno družstvo učitelů poměřilo své síly na valentýnském turnaji obchodní akademie v nohejbalu. Vyučující tělesné výchovy připravili turnaj na dopoledne 14. února v tělocvičně školy a nutno dodat, že o přestávkách mezi vyučováním rozhodně neměl o diváky nouzi, stejně jako o napínavé dramatické momenty při samotných zápasech. A jak že valentýnské klání na OA Vlašim vůbec dopadlo? Třetí příčku obsadilo družstvo třídy 2. A (Jiřík, Schummer, Léblová), stříbro vybojovalaa 3. A (Vašírovský, Kruťa, Kroužková) a zlato družstvo třídy 3. C ve složení Jakub Baštýř, Adam Dumský a Natálie Kubálová. Turnaj se stal příjemným zpestřením valentýnského svátečního dne, při kterém si všichni zúčastnění skvěle užili uvolněnou sportovní atmosféru.
                                                                       Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Vítězné družstvo valentýnského turnaje v nohejbalu ve složení Jakub Baštýř, Natálie Kubálová a Adam Dumský na společném snímku s ředitelem OA Vlašim PaedDr. Jiřím Tůmou (vlevo) a vyučujícím tělesné výchovy Mgr. Janem Jelínkem. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg


Beseda přinesla žákům obchodní akademie mnoho cenných informací
12/02/2018
Vlašim - Žáci třetích ročníků obchodní akademie besedovali v tělocvičně školy na závažné téma tísňového volání po přednášce Mgr. Radka Svobody z benešovského pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.
Přednáška a následná beseda byly vedeny především k mezinárodní lince tísňového volání 112, která funguje ve všech státech Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku, ale na řadu přišla i jiná témata. Hovořilo se například o náročné a záslužné práci hasičů, jejich zásazích, také však o zneužívání výjezdů a dalších problémech.
Celá tato akce byla pro žáky velmi přínosná, neboť se při ní dozvěděli spoustu nových cenných informací.                                                                                     
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k foto:

Přednáška Mgr. Radka Svobody žáky obchodní akademie zaujala a následně vznášeli i řadu dotazů. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg


Žáky obchodní akademie ocenili ministr školství
31/01/2018
Vlašim - Ministr školství Robert Plaga a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová ocenili tři žáky vlašimské obchodní akademie (Jolanu Benákovou, Karla Doubka a Petru Jirovskou) za 2. místo v České republice v soutěži Finanční gramotnost.
Jak uvedla koordinátorka zmiňované soutěže na OA Vlašim Ing. Jitka Jánošíková, stalo se tak v Praze při slavnostním aktu ocenění nejlepších žáků Středočeského kraje, kteří se umístili v celorepublikových soutěžích na prvních třech pozicích, přičemž se jednalo o soutěže vědomostní, sportovní i dovednostní.
Obchodní akademie ve Vlašimi patří v soutěži Finanční gramotnost již několik let k nejlepším v republice. Zúčastněným žákům tak děkujeme za příkladnou reprezentaci školy i Středočeského kraje a do budoucna přejeme hodně úspěchů nejen v této oblasti.
                                                                                       Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Ocenění žáci Obchodní akademie Vlašim (zleva): Jolana Benáková, Petra Jirovská a Karel Doubek. Foto: Ing. Jitka Jánošíková

Lyžařský kurz se obchodní akademii skvěle vydařil
31/01/2018
Vlašim - Čtyřicet žáků vlašimské obchodní akademie, převážně z prvních ročníků, se zúčastnilo týdenního lyžařského výcvikového kurzu v Krkonoších.
Žáci si maximálně vychutnali lyžování ve Špindlerově Mlýně a spokojeni byli i s ubytováním a službami v hotelu NICO u sjezdovky Labská. Kurz pozitivně hodnotil také jeho vedoucí Mgr. Milan Světlík, vyučující tělesné výchovy na OA Vlašim, který uvedl, že sníh sice lehce odtával, ale nepršelo a pobyt si všichni společně krásně užili v přátelské sportovní atmosféře. Žáci si navíc zdokonalili své lyžařské umění a domů se vraceli se spoustou hezkých zážitků.
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k fotce:
Druhé družstvo žáků OA Vlašim na sjezdovce při lyžařském výcviku v Krkonoších. Foto: Mgr. Jan Jelínek

Maturitní ples Obchodní akademie Vlašim 20. ledna 2018 4.C
24/01/2018
Foto: Zdeněk Kellner, Benešovský deník

Maturitní ples Obchodní akademie Vlašim 20. ledna 2018 4.B
24/01/2018
Foto: Zdeněk Kellner, Benešovský deník

Maturitní ples Obchodní akademie Vlašim 20. ledna 2018 4.A
24/01/2018
Foto: Zdeněk Kellner, Benešovský deník

Odjezdy autobusů z Maturitní plesu OA Vlašim
10/01/2018
Maturitní ples OA Vlašim

Datum
: 20. ledna 2018

Odjezdy autobusů z plesu (Benešov - Vlašim):

-v 1.00 hod.
(2 autobusy - celkem 100 míst)
-ve 2.30 hod.
(2 autobusy - celkem 100 míst)

Vánoční akademie pobavila žáky, učitele, absolventy i diváky z jiných škol
08/01/2018
Vlašim - Poslední školní den roku 2017 se na vlašimské obchodní akademii nesl v duchu tradiční vánoční akademie.
Kromě toho, že v tělocvičně školy hrála kapela Vořežprut, jejímž členem je i vyučující angličtiny a němčiny na OA Vlašim Martin Jeništa, tak si žáci jednotlivých tříd připravili nejrůznější scénky, písničky a taneční vystoupení, to vše samozřejmě s patřičnou dávkou originálních nápadů, humoru a s využitím audiovizuální techniky, za které by se mnohdy nemuseli stydět ani profesionální baviči. Navíc se podobně jako vloni jednotlivě představili žáci, kteří usilovali o přízeň publika v paralelní soutěži Talent.
Soutěžní čísla prvních až třetích ročníků hodnotila porota složená z letošních čtvrťáků. A nutno říci, že měla při posuzování skvělých vystoupení mnohdy nelehký úkol. Na třetí příčce se nakonec umístila třída 1. A se svým pásmem Ježíš versus Santa, druhé místo obsadila 3. B s vystoupením Bad Romance a vítězství vybojovala třída 2. B s velkoryse pojatým vánočním pohádkovým pásmem ,,Grinč iz bek“.
A jak dopadla soutěž jednotlivců Talent? Dívky ze 3. C (Krčilová, Korešová, Křivánková, Korbelová a Bílková) obsadily 3. místo za ztvárnění písně Boky jako skříň, 2. místo vybojovala Linda Hebertová ze 4. B se zpěvem písně od skupiny Evanescence a se svým tanečním číslem zaslouženě zvítězil Lukáš Smutný ze 4. B za taneční podpory svých dvou spolužaček.
Součástí programu vánoční akademie bylo i vyhlášení výsledků soutěže ve sběru víček. Medailové pozice si rozdělili žáci druhých ročníků, přičemž 1. místo vybojovala třída 2. B s 5,07 kg víček na žáka. Koordinátoři sběru víček, žáci třídy 2. C, navázali na předchozí rok a stejně i tentokrát zorganizovali dárcovskou sbírku, kam mohli přispět všichni zúčastnění vánoční akademie. Celková vybraná částka činila 2666 korun, které ještě ten den putovaly na konto Dobrého anděla.
Vánoční akademie se již pravidelně každým rokem účastní také absolventi školy a nejinak tomu bylo i tentokrát, navíc se přišli na své kamarády podívat rovněž žáci ze základních a středních škol. Tato akce prostě patří na OA Vlašim k úspěšné tradici, v níž sami žáci chtějí dále pokračovat.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k fotce:
Vítězné vystoupení vánoční akademie na OA Vlašim předvedla třída 2. B. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg


V soutěži talentů na obchodní akademii poměřili své síly žáci základních škol
03/01/2018
Vlašim - Pro žáky základních škol benešovského regionu a jeho blízkého okolí pořádá již tradičně vlašimská obchodní akademie soutěž talentů v počítačových dovednostech.
Z pěti základních škol (Čechtice, Vlašim Sídliště, Vlašim Vorlina, Týnec nad Sázavou a Košetice) se tak 18. prosince soutěže v psaní na klávesnici PC zúčastnilo 27 žáků. Zde první dvě místa obsadili žáci ze ZŠ Košetice, Martin Vlk a Lenka Lhotová, třetí skončil Adam Oliva ze ZŠ Čechtice. Jak uvedla hlavní koordinátorka soutěže ing. Ludmila Staňková, vyučující ekonomických předmětů na OA Vlašim, dosáhnout za půl hodiny více než 100 cvičení výukového programu psaní na klávesnici PC Zaviačič, což se podařilo devíti účastníkům soutěže, už je velmi kvalitní výkon. 
Své síly si však poměřilo také 24 žáků v soutěži v ovládání PC a internetu. Tady první místo vybojoval Filip Kubík (ZŠ Čechtice), druhý skončil David Naňák (ZŠ Vlašim Vorlina) a třetí příčku obsadila Mirka Fialková (ZŠ Čechtice).
Všichni ocenění sice získali diplomy a krásné sladké odměny, ale uznání si zaslouží i ti ostatní, kteří se soutěže zúčastnili, neboť si vyzkoušeli a ověřili své znalosti a dovednosti, poměřili je se svými vrstevníky, ale především získali nové zkušenosti z oblasti informačních a komunikačních technologií.
Mgr. Tomáš Lichtenberg,
PR OA Vlašim

popiska k fotce:
Soutěž v psaní na klávesnici PC a v práci s internetem vyžaduje velkou pozornost a soustředění. Foto: Pavel Neuberg

Dobří andělé z obchodní akademie nadělovali v mateřské škole
20/12/2017
Vlašim - Žáci třídy 2. C obchodní akademie připravili 6. prosince dětem v Mateřské škole K Vodárně nezapomenutelné zážitky, když jim v podobě Mikuláše, andělů a čertů rozdávali dárky za básničky a sliby, že už nebudou zlobit. Dárky pocházely z dobrovolné sbírky, kterou právě tato třída uspořádala ve své škole. Stejným způsobem vloni obdarovala děti z Dětského domova Pyšely.
Je kouzelné pozorovat ty dětské rozpaky z nadpřirozených bytostí, které stojí před nimi, a zároveň pak tu bezprostřední radost z vybraného dárku od Mikuláše. Děti se nechávaly pohladit andělem pro štěstí a podávaly ruku čertovi na důkaz, že se polepší právě v té činnosti, která jim dělá problémy, ať už je to oblékání, jídlo či samotné zlobení. Zkrátka byly báječné.
Jako poděkování si žáci obchodní akademie vyslechli hned dvě připravené básničky a nakonec měla ředitelka MŠ Iveta Beníčková přichystané překvapení v podobě zdobení vlastních skleněných ozdob jako památku na tento den.
„Jsem ráda, že jsme tímto mohli navázat další spolupráci naší mateřské školy s obchodní akademií, neboť nynější 4. C nám vždy pomáhala se závěrečným vystoupením dětí v předchozích třech letech a bylo to pro naši školku vždy přínosem. Děkujeme a ráda vás u nás opět uvidím. Třeba byste zde mohli absolvovat svou povinnou praxi,“ doplnila ředitelka Beníčková.
                                                  Ing. Miroslava Jarošová, koordinátorka akce na OA Vlašim

popiska k foto:
Radost, kterou žáci třídy 2. C v mateřské škole způsobili, byla veliká. Foto: archiv OA Vlašim

Žákům obchodní akademie se ve florbale daří
20/12/2017
Vlašim - Okresní kolo XVI. ročníku florbalového turnaje středních škol O neveklovský měšec, které se konalo 12. prosince v Neveklově, zná své vítěze. V kategorii dívek i chlapců se dařilo žákům vlašimské obchodní akademie. Děvčata vybojovala druhé místo a chlapcům se dokonce podařilo ve své kategorii zvítězit. Jak uvedl vyučující tělesné výchovy na OA Vlašim Milan Světlík, který své svěřence doprovázel, chlapci navíc postupují do krajského kola turnaje, kde budou reprezentovat benešovský region a zároveň bojovat o co nejlepší umístění.
                                                                                                        Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k foto:
Vítězné družstvo chlapců z OA Vlašim se svým vyučujícím tělesné výchovy Milanem Světlíkem.. Foto: Adéla Kadeřábková

Výměnné pobyty úspěšně pokračují ve více než dvacetileté tradici
13/12/2017
Vlašim - Devět žáků obchodní akademie a osm žáků gymnázia spolu s dvěma vyučujícími cizích jazyků z obou škol strávilo od 26. listopadu do 3. prosince příjemný týden v rodinách svých vrstevníků, žáků partnerské školy Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu.
Stejně jako v předchozích letech je čekal nabitý a zajímavý program. Kromě účasti ve výuce dostali možnost poznat památky a vánoční trhy v okolních městech, v muzeu Mercedes Benz obdivovali luxusní vozy, navštívili muzeum vah a jejich výrobce firmu Bizerba, líčili se a pózovali při fotografování v kostýmech. Oddech jim přinesla návštěva fotbalového stadionu a jeho zákulisí ve Stuttgartu, příprava zábavného českého večera pro německé kamarády a individuální program hostitelských rodin.
Všichni se vrátili domů plni dojmů a zážitků, navázali nové kontakty a společně se již těší na jarní návštěvu německých přátel ve Vlašimi.
        Mgr. Kateřina Nováková, koordinátorka výměnných pobytů na OA Vlašim
popiska k foto:
Účastníci výměnného pobytu v německém Albstadtu. Foto: archiv Obchodní akademie Vlašim

Obchodní akademie bude opět reprezentovat ČR v Evropském parlamentu
13/12/2017
Vlašim - Po dvouleté povinné přestávce patří vlašimská obchodní akademie opět mezi vítězné školy, které se zúčastní setkání studentů v Evropském parlamentu ve Štrasburku.
Oznámení, jež přišlo do školy nejen písemnou formou, letos velice potěšilo žáky 2. C, kteří se s obrovským nasazením vrhli do soutěže vyhlášené 13. října. Soutěž s názvem Vyhraj cestu do Štrasburku vyhlašuje organizace Euroscola dvakrát do roka jako podzimní a jarní kolo. Každé kolo má odlišnou náplň soutěže. V případě výhry se pak škola musí dva roky zdržet soutěžení. Po uveřejnění propozic soutěže na stránkách Euroscoly třída 2. C ani na okamžik nezaváhala a od prvního dne je k cíli motivovala už ta myšlenka, že ,,když to dokázali ti dva roky před námi, my to dáme taky“. Jejich úkolem tentokrát bylo po dobu čtrnácti dnů mapovat místa dle pokynů Euroscoly v aplikaci MapSwipe, kterou si museli stáhnout. Jednalo se o pomoc „Lékařům bez hranic“, kdy dané mapování cest a silnic v Zimbabwe slouží k tomu, aby se lékaři mohli lépe dostat k pacientům.
Opravdu s obavami jsem po skončení soutěže několikrát denně sledovala stránky, kde se objeví jména výherců, neboť konkurence byla veliká, všechny střední školy v republice. Ačkoli člověk věří svým žákům a stále je motivuje, vidí to zapálení pro věc, tak ta malá dušička neúspěchu ve vás dříme do posledního okamžiku.
Jaký úžasný pocit to byl pro všechny na škole a hlavně pro 2. C, když i písemnou cestou dorazilo ono
„ …s radostí Vás informuji, že jedním z výherců podzimního kola soutěže Euroscola 2017 se stala Obchodní akademie Vlašim. Srdečně blahopřejeme! Vaše škola vyhrává pro 24 studentů a dva doprovody finanční příspěvek na cestu a ubytování a bude mít příležitost reprezentovat české studenty na setkání v Evropském parlamentu ve Štrasburku dne 12. dubna 2018.“
Cílem setkání je podpořit dialog mezi mladými lidmi na mezinárodní úrovni. Pro žáky je tento projekt jedinečnou příležitostí, kdy mohou vyjádřit nejen vlastní názor, ale také si vyzkoušet své jazykové dovednosti.
Velice se těšíme a považujeme za velkou čest, že Českou republiku může ve Štrasburku opět reprezentovat právě Obchodní akademie Vlašim.
                                                            Ing. Miroslava Jarošová, koordinátorka soutěže Euroscola na OA Vlašim

Žákyně obchodní akademie budou reprezentovat ČR na mistrovství světa
11/12/2017
Vlašim - Finále Mistrovství družstev středních škol České republiky ve stolním tenisu zcela ovládly žákyně obchodní akademie.
Anetě Bošinové ze 2. B a Tereze Pytlíkové z 1. A se po tvrdých bojích ve Sporthotelu Vlašim, kde se 21. a 22. listopadu mistrovství ČR konalo, podařilo zvítězit nad družstvem místního gymnázia. Jak uvedl vyučující tělesné výchovy na vlašimské OA Milan Světlík, toto vítězství dívkám zajistilo postup na mistrovství světa na Maltě, které se uskuteční 8. až 14. dubna. Aneta s Terezou zde tedy nebudou zastupovat pouze Obchodní akademii Vlašim, ale budou tak reprezentovat celou Českou republiku.
Děvčatům k dosaženému úspěchu gratulujeme, děkujeme za skvělou reprezentaci školy a na mistrovství světa přejeme co nejlepší formu a výsledné umístění.
                                                                                                   Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k foto:
Aneta Bošinová (vlevo) a Tereza Pytlíková s vyučujícím tělesné výchovy na OA Vlašim Milanem Světlíkem. Foto: archiv Sporthotelu Vlašim

Adventní Vídeň přivítala žáky obchodní akademie
11/12/2017
Vlašim - V Evropském dni jazyků na vlašimské obchodní akademii zvítězila třída 2. B, když skvělým způsobem prezentovala dílo o Harry Potterovi. Za vítězství v tomto projektovém dni získala den navíc na výlet či exkurzi dle vlastního výběru, a tak se rozhodla podniknout 30. listopadu exkurzi do adventní Vídně.
Žáci během prohlídky rakouské metropole se skvělou průvodkyní viděli například Štěpánský dóm, Hofburg, Burgtheater, Státní operu a další pamětihodnosti. Poznávání Vídně bylo zakončeno u radnice, kde se konají již tradiční předvánoční trhy. Ty si všichni náležitě užili a ještě před zpátečním odjezdem navštívili vánoční vesničku na náměstí Marie Terezie.
Celá exkurze se i přes nevlídné počasí skvěle vydařila, žáci byli nadšeni a odměnu ve formě prohlídky Vídně berou jako velkou motivaci pro aktivitu v dalších akcích školy.
                                                                                    Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
Třída 2. B OA Vlašim před adventními trhy u radnice ve Vídni. Foto: Mgr. Jan Jelínek

Žáky obchodní akademie uvidíme v populárním seriálu
11/12/2017
Vlašim - Za vítězství ve školním sběru víček pro nadaci Dobrý anděl třída 2. C obchodní akademie získala jeden den volna navíc na celodenní výlet či exkurzi. Žáci tak 8. listopadu vyjeli pod dozorem třídní učitelky Stanislavy Kletečkové a koordinátorky sběru víček na OA Vlašim Miroslavy Jarošové na exkurzi při natáčení seriálu Ohnivý kuře do Benátek nad Jizerou. Zde se na náměstí natáčelo několik scén.
Žáci obchodní akademie představovali zájezd, který přijel na náměstí. V natáčené scéně vystoupili z autobusu a oslovil je herec, jenž je lákal do restaurace Grand hotelu. Ještě předtím však byli žáci nafoceni, aby byla jistota, že při dalším natáčení budou vypadat úplně stejně, a také kostymérka každého zkontrolovala, zda na bundě či batohu nemá logo nějaké firmy, značky na botách přelepovala černou páskou.
Další natáčení se žáky OA Vlašim se konalo o dvacet dnů později, ovšem již v ateliérech v Praze Holešovicích. Žáci museli být stejně oblečeni, učesáni, dívky musely být stejně nalíčené. Vlašimští komparzisté představovali chudé studenty, kteří si v Grand hotelu dali jen polévku (vývar ze šišek) a udělali tak podniku jen malou tržbu.
Po natáčení následovala prohlídka ateliérů, kde žáci viděli všechny místnosti, ve kterých se odehrává děj Ohnivýho kuřete. Blíže se také seznámili se zázemím a technickým vybavením potřebným k natáčení, což pro ně bylo velice zajímavé a poučné.
A kdy tedy žáky vlašimské OA v televizi uvidíme? Pravděpodobně v dubnu 2018, přičemž zřejmě půjde o 93. díl seriálu.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k foto:
Třída 2. C OA Vlašim v ateliéru po natáčení. Foto: Mgr. Stanislava Kletečková

Žáci obchodní akademie poznávali Londýn na vlastní kůži
25/10/2017
Vlašim - Šestidenní školní zájezd obchodní akademie do Francie a Anglie se uskutečnil začátkem října a zúčastnili se jej žáci druhých a třetích ročníků. Hned první den si užili krásy Paříže, kde navštívili například Eiffelovu věž, Vítězný oblouk nebo na vlastní oči spatřili obraz Mony Lisy v proslulém muzeu Louvre. Po přespání v hotelu Formule 1 se autobus spolu s účastníky poznávacího zájezdu vydal na cestu do Anglie, kde se žáci seznámili s rodinami, u kterých byli ubytováni, a započali s prohlídkou Londýna. Viděli tak například Buckinghamský palác, Westminsterský palác spolu s proslulým zvonem Big Ben, známou ulici Piccadilly Circus, také měli možnost nakoupit si suvenýry na Oxford street a prohlédnout si Britské národní muzeum. Velký zájem vzbudila i návštěva Doveru, nebo také prohlídka Greenwich se zastávkou na fotografie u nultého poledníku. Celá návštěva Anglie a Francie se obešla bez problémů a také se nádherně vydařilo počasí, což všechny žáky mile překvapilo. Plni krásných dojmů se vrátili zpět do Vlašimi, kde se mohli se svými rodiči a přáteli podělit o skvělé fotografie a zážitky.
                                                                                                                          Anna Marie Jabčanková, 4. B OA Vlašim

Na žáky obchodní akademie zapůsobilo Memento
16/10/2017
Vlašim - V rámci prevence proti užívání návykových látek zhlédli žáci obchodní akademie poutavou dramatizaci románu Memento od Radka Johna. V tělocvičně školy tak mohli prostřednictvím Oto Rajmana z umělecké agentury RAJCHA sledovat příběh studenta gymnázia Michala Otavy, který se stále více propadal do drogové závislosti, a jeho neúspěšnou strastiplnou cestu z jejího vymanění.
Uvedení dramatizace Mementa však nesloužilo pouze jako prevence, ale i jako prezentace jednoho z románů ze školního seznamu literárních děl k maturitní zkoušce z českého jazyka a literatury. A vzhledem k tomu, že autor románu Radek John patří k našim významným novinářům a publicistům, tak i jeho dílo je blízké žákům předmětů Žurnalistika a Mediální komunikace, které se na vlašimské obchodní akademii vyučují.
Nejpodstatnější je ale fakt, že příběh studenta Michala vzali všichni žáci jako skutečné memento - varování před nebezpečnou závislostí užívání drog i ztrátou veškerých zábran a lidských hodnot.
                                                                       Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim


Žáci obchodní akademie se v krajském kole soutěže neztratili
09/10/2017
Vlašim - Krajského kola soutěže z odborných předmětů Ekonomický tým 2017, které se konalo v Neveklově, se zúčastnilo i družstvo vlašimské obchodní akademie ze třídy 4. C studijního oboru Ekonomické lyceum ve složení Veronika Jelínková, Eliška Karabellová a Daniel Kratochvíl. První částí soutěžního klání byl šedesátiotázkový test z ekonomiky, účetnictví, informatiky a práva, přičemž druhou částí byla vlastní prezentace z oblasti ekonomiky na téma Čas jsou peníze.
Jak uvedla koordinátorka soutěže na OA Vlašim Ing. Hana Jiroušková, která vítězné družstvo školního kola na krajské klání doprovázela, ani zde se její svěřenci neztratili a za své vědomosti a celkový výkon se vůbec nemusejí stydět. V silné konkurenci obchodních akademií Středočeského kraje totiž obsadili čtvrté místo a jejich prezentace tématu z oblasti ekonomiky byla dokonce druhou nejlepší.
Soutěžícím gratulujeme a přejeme i nadále hodně úspěchů!
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k foto:
Ekonomický tým vlašimské obchodní akademie ve složení (zleva): Daniel Kratochvíl, Eliška Karabellová a Veronika Jelínková. Foto: Ing. Hana Jiroušková

Žáci obchodní akademie nabídli své prezentace i žákům základních škol
05/10/2017
Vlašim - Šestnáctý ročník Evropského dne jazyků si ve středu 27. září užili žáci vlašimské obchodní akademie formou projektového dne s názvem Pohádky, pověsti a báje evropských zemí a o den dříve i pozvané osmé a deváté ročníky základních škol. Tentokrát vystoupení zhlédli žáci ZŠ Vlašim Vorlina, Sídliště, Načeradec, Postupice, Chotýšany, Trhový Štěpánov a Jankov. Ti sice ten den viděli jen některá vystoupení, ale měli možnost je sami ohodnotit. Jako nejlepší vybrali prezentaci třídy 3. C, která si při zadání začátkem září vylosovala Švýcarsko.
Každá třída obchodní akademie si připravila v tělocvičně svoji zhruba čtvrthodinovou prezentaci předem vylosované země, při níž žáci s humorem sobě vlastním představili nejznámější pohádky, pověsti, báje a záležet si dali i na výběru hudby, pohybovém ztvárnění, kostýmech, kulisách, rekvizitách a doplňující dataprojekci.
Veškeré prezentace literárních děl probíhaly v anglickém, německém a ruském jazyce, ale v jednotlivých vystoupeních byla okrajově slyšet rovněž francouzština, slovenština, španělština, dánština a dokonce i mongolština. Koordinátorkou projektového dne byla vyučující jazyků Kateřina Nováková a jednotlivé prezentace posuzovala porota, kterou spolu s ředitelem školy tvořili ,,netřídní“ vyučující se znalostí cizích jazyků. Porota měla opravdu nelehký úkol, ale snažila se o maximálně objektivní a spravedlivé hodnocení.
A jak tedy dopadlo soutěžní klání o nejlepší prezentaci? Pomyslné zlato vybojovala třída 2. B, která publiku nabídla Harryho Pottera a skvěle tak prezentovala Anglii, stříbrná 3. B bodovala s Dánskem, když se nechala inspirovat Hansem Christianem Andersenem, a o třetí a čtvrté místo se podělily třída 2. A prezentující Německo a třída 2. C, která si vylosovala Českou republiku. Tyto uvedené třídy také obdržely z rukou ředitele školy, koordinátorky a poroty diplomy a finanční poukazy na občerstvení. Vítězná třída navíc získala možnost využít jeden den navíc na exkurzi či výlet dle vlastního výběru.
Jak se však shodli učitelé i žáci, rovněž ostatní vystoupení stála za zhlédnutí a všichni zainteresovaní žáci jednotlivých tříd se tak zasloužili o velmi pěkné projektové dny na škole.
                                                                                                          
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k fotce:
Žáci vítězné třídy 2. B prezentovali Anglii prostřednictvím Harryho Pottera. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Ředitelské volno
19/09/2017
Ředitel školy vyhlašuje na pátek 29. září 2017 ředitelské volno pro žáky 1. až 4. ročníků

Mladí ekonomové si poměřili síly
18/09/2017
Vlašim - Školní kolo soutěže z odborných předmětů Ekonomický tým 2017 se uskutečnilo na obchodní akademii. Tři tříčlenná družstva žáků čtvrtých ročníků musela nejprve co nejlépe zvládnout půlhodinový test ekonomických znalostí a poté se začala připravovat na prezentaci, jejíž téma letos znělo ,,Ovlivní růst minimální mzdy naši ekonomiku?“.
Jak uvedla koordinátorka soutěže na OA Vlašim Ing. Hana Jiroušková, ze zúčastněných týmů si nejlépe vedlo družstvo třídy 4. C studijního oboru Ekonomické lyceum ve složení Veronika Jelínková, Eliška Karabellová a Daniel Kratochvíl. Toto vítězné družstvo postupuje do krajského kola soutěže Ekonomický tým 2017, které se uskuteční 27. září v Neveklově.
Všem týmům děkujeme za účast v soutěži, tomu vítěznému gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v krajském kole.
                 Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
Popiska k fotce:
Vítězný tým soutěže ze třídy 4. C ve složení (zleva) Eliška Karabellová, Veronika Jelínková a Daniel Kratochvíl. Foto: Ing. Hana Jiroušková

Dobří andělé z obchodní akademie opět pomáhají, PET víčka naplnila 63 pytlů
08/09/2017
Vlašim - Od září školního roku 2017/2018 na obchodní akademii opět začíná další kolo sběru víček od PET lahví. Novými, a jak výsledky stále dokazují, pro věc zapálenými koordinátory jsou zástupci třídy 2. C Václav Pašek, Natálie Kopecká a Valentýna Přibylová.
Celkem 63 pytlů PET víček odvezla firma EKO DEAL EU s.r.o. 28. června od bran vlašimské obchodní akademie, aby mohl být následně získaný finanční obnos opět přeposlán na konto Dobrého anděla, kde jsou pak peníze přerozděleny ve prospěch hned několika rodin současně. Celkem bylo naváženo 860 kg víček, což činí nový rekord OA Vlašim, neboť v předchozím školním roce bylo odvezeno celkem 554 kg.
Poslední den školního roku byly také vyhlášeny výsledky sběru PET víček jednotlivých tříd. Nasazení prvních ročníků převálcovalo ostatní třídy v plném rozsahu a tyto první ročníky právem stanuly na příčkách vítězů. Svou zlatou pozici obhájila z prvního pololetí třída 1. C se svými téměř 154,5 kg víček (5516 g na žáka), na druhém místě skončila třída 1. B (2243 g na žáka) a třetí místo obsadila 1. A (1680 g na žáka).
,,Jak znám žáky dnes již 2. C, tak ti nenechají žádnou hozenou rukavici jen tak volně ležet. Věřím, že se s dalším kolem sběru víček můžeme těšit i na další rekord. Zkrátka, jak původně slibovali, nyní za ně mluví činy a hrdě ctí heslo ,,Každé naše zpeněžené víčko z PET lahve pomáhá“. Ale uvidíme, nový školní rok totiž přináší také jistě zdatné soupeře z řad nových prvních ročníků,“ uvedla Ing. Miroslava Jarošová, která je garantem soutěže sběru PET víček na OA Vlašim.

                                                                                    Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
Popiska k foto: Vítězná třída, dnes již 2. C ve vestibulu Obchodní akademie Vlašim. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Žáci obchodní akademie vybojovali třetí místo v kraji
21/06/2017
Vlašim - Soutěž Tuta Via Vitae, do níž se zapojili i všichni žáci obchodní akademie, vzdělává děti, mládež a jejich prostřednictvím také dospělé za pomoci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a dalších odborníků a institucí. Zaměřuje se na požární ochranu, civilní obranu, ochranu obyvatel, bezpečnostní problematiku státní i soukromou a bankovní, krizové situace, zdravotní problematiku, systém zdravotnictví, zdravotní pojištění, pojištění osob a majetku a první pomoc.
Jak uvedla Ing. Jitka Jánošíková z Obchodní akademie Vlašim, koordinátorka školního kola soutěže, jejímž vyhlašovatelem je MŠMT ČR, družstvo obchodní akademie ve složení Tomáš Mečíř, Petra Ježdíková a Kristýna Herklocová letos vybojovalo krásné třetí místo v krajském kole  výše uvedené soutěže.
Tato soutěž je spolu s dalšími soutěžemi „Finanční gramotnost“ a „SAPERE - vědět, jak žít“, jichž se také velmi úspěšně zúčastňují právě žáci obchodní akademie, zahrnována do programu Excellence. Uvedená soutěž se však zaměřuje rovněž na práva a povinnosti občanů, například i při živelné pohromě, průmyslové havárii, kyberšikaně, ale nezapomíná ani na oblast komunikace se státem apod.
Žákům k jejich dosaženému výsledku gratulujeme a i do budoucna přejeme hodně úspěchů.
                 Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Žáci obchodní akademie vybojovali celorepublikové stříbro ve financích
21/06/2017
Vlašim - Soutěžní tým vlašimské obchodní akademie vybojoval krásné druhé místo v České republice                          v prestižní ekonomické soutěži Finanční gramotnost.
Družstvo ve složení Karel Doubek, Petra Jirovská, Jolana Benáková, Natálie Kopecká a Jiří Škvor dosáhlo vynikajícího výsledku v nejvyšší kategorii soutěže, kterou vyhlašuje MŠMT ČR a zařazuje ji do programu Excelence. 
Jak uvedla koordinátorka soutěže na Obchodní akademii Vlašim Ing. Jitka Jánošíková, školní tým navázal na skvělé úspěchy z předchozích let. Nebylo tedy až tak velkým překvapením, že v letošním roce obsadil 1. místo v okresním kole, následně i 1. místo v kole krajském a postoupil do celostátního finále (kde vloni skončil čtvrtý), aby jako nejlepší tým reprezentoval Středočeský kraj.
Celostátní finále se uskutečnilo 25. dubna v Praze a záštitu nad finálovými koly soutěže převzaly přední osobnosti našeho politického života včetně prezidenta ČR Miloše Zemana. Již tradičně finále soutěže zahájil guvernér České národní banky, který ve svém úvodním projevu přivítal v prostorách historického areálu benediktinského opatství Emauzy 14 vítězných týmů z krajských kol - nejlepší z nejlepších. Pak už téměř dvě stovky účastníků a čestných hostů prožívaly napjaté chvíle plné emocí. Žáci plnili úkoly z okruhů: informační gramotnost, peněžní gramotnost, cenová gramotnost, rozpočtová gramotnost, právní gramotnost a ochrana spotřebitele.
,,Ze semifinále celostátního kola postoupil tým OA Vlašim jako vítězný do nejužšího finále, kde v těsném souboji nakonec vybojoval vynikající druhé místo,“ doplnila Ing. Jánošíková a dodala, že na průběh finálových kol dohlížela porota složená z našich předních odborníků na finance, bankovnictví, pojišťovnictví a cenné papíry.
Soutěžnímu týmu vlašimské obchodní akademie gratulujeme a přejeme i do budoucna hodně úspěchů!
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
Popiska k foto: Ing. Jitka Jánošíková a její úspěšní svěřenci z celorepublikového kola soutěže Finanční gramotnost: Jiří Škvor, Natálie Kopecká, Petra Jirovská, Karel Doubek a Jolana Benáková. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Finanční podpora MŠMT z rozvojového programu Excelence
08/06/2017
Škola získala finanční podporu MŠMT z rozvojového programu Excelence středních škol za Středočeskou odbornou činnost a Mistrovství ČR v grafických předmětech za školní rok 2015/16

Žáci obchodní akademie putovali po stopách Babičky
09/05/2017
Vlašim - Padesátka žáků obchodní akademie se zúčastnila exkurze do míst, která jsou neodmyslitelně spojena se spisovatelkou Boženou Němcovou a jejím nejznámějším dílem Babička.
Žáci tak měli možnost získat spoustu zajímavých poznatků v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici, poznat Staré bělidlo, Viktorčin splav a mlýn v Babiččině údolí a navštívili i zámek v Ratibořicích. Zde se od erudovaných průvodců dozvěděli řadu zajímavostí nejen o zdejším životě ,,paní kněžny“ z Babičky, ale například také o empírovém slohu i evropské politice a společenském a kulturním životě v 19. století.
Celá exkurze se skvěle vydařila a žákům přinesla zajímavé spojení jazykových a literárních poznatků s historií.
                                                                       Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k foto: Žáci 1. a 2. ročníku OA Vlašim se svým pedagogickým doprovodem u Viktorčina splavu. Foto: PaedDr. Petr Martínek

Exkurze do Osvětimi byla pro žáky velkým přínosem
09/05/2017
Vlašim - Obchodní akademie ve Vlašimi zorganizovala pro čtyřiapadesát žáků druhých ročníků odbornou exkurzi do polské Osvětimi. Navštívili tak místo bývalého nacistického koncentračního tábora, jenž se stal pro celý svět symbolem vyvražďování lidstva, teroru, ztráty lidské důstojnosti a holocaustu.
Žáci o tuto problematiku, která je na obchodní akademii zařazena do všech tematických plánů společenskovědních předmětů a jež se každoročně připomíná i u příležitosti Dne památky obětí holocaustu, projevují velký zájem. Proto také vznášeli spoustu dotazů a bedlivě poslouchali podrobný a poutavý výklad průvodkyň.
Přestože bývalý koncentrační tábor působí opravdu tristně, všichni žáci, kteří se chovali vzorně a s patřičnou pietou k tomuto místu, se shodli na tom, že exkurze byla velice zajímavá, přínosná a že právě i v dnešní době je potřeba taková místa navštěvovat a o zmiňované problematice hovořit.
Mgr. Tomáš Lichtenberg,
PR OA Vlašim

Obchodní akademie bodovala na mezinárodním veletrhu fiktivních firem
02/05/2017
Vlašim - Žákyně 3. ročníku vlašimské obchodní akademie studijního zaměření Cestovní ruch se ve dnech 22. až 24. března zúčastnily již 23. mezinárodního veletrhu fiktivních firem, který se konal na pražském Výstavišti v Holešovicích. Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 115 firem z deseti států, a to z Rakouska, Belgie, Rumunska, Bulharska, Itálie, Slovenska, Finska, Španělska a Polska.
I letos bylo vyhlášeno hned několik soutěží, kterých se zúčastnila také fiktivní firma CK Remoa z Obchodní akademie Vlašim v doprovodu vyučující Ing. Miroslavy Jarošové. Účast v soutěži o nejlepší firmu veletrhu byla podmíněna účastí v několika dalších soutěžích, a to o nejlepší stánek ČR (16. místo), nejlepší katalog ČR (9. místo) a prezentace firmy ČR, v níž si CK Remoa vedla nejlépe a skončila celkově na 6. místě. CK Remoa se nakonec umístila na konečné 30. příčce ze všech zúčastněných 115 firem. V samostatných soutěžích si firma vedla také skvěle, a to v soutěži o nejlepší slogan, ve které se CK Remoa umístila na 15. pozici. Soutěž 90 sekund ve výtahu, v níž šlo o představení firmy v anglickém jazyce při střetnutí s náhodným cizincem, dostala naši firmu na krásné 13. místo. I o doprovodný program bylo postaráno, a to ve formě různých vystoupení na hlavním pódiu nebo přednášek, které se odehrávaly v konferenční místnosti.
Hned druhý den veletrhu nás přijeli podpořit i spolužáci z druhých ročníků, jejichž úkolem bylo nejen se zhostit role nakupujících, ale i načerpat inspiraci pro náplň své budoucí firmy do předmětu Fiktivní cestovní kancelář pro příští školní rok.
„Na veletrhu jsme získávaly nové zkušenosti, procvičily si naše znalosti cizích jazyků, schopnosti obchodovat s ostatními firmami a čerpaly informace, které se jistě budou hodit do budoucna.“

                                                 Michaela Benešová, žákyně 3. A OA Vlašim, účastnice veletrhu
popisky k foto:
Žákyně 3. ročníku OA Vlašim z CK Remoa před svým stánkem na mezinárodním veletrhu fiktivních firem. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Žáci obchodní akademie besedovali s poslancem
06/04/2017
Vlašim - Skvělá a zároveň jedinečná příležitost se naskytla 27. března žákům třetích a čtvrtých ročníků Obchodní akademie Vlašim. V tělocvičně školy totiž měli možnost besedovat s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Janem Hamáčkem a tuto šanci v daném čase beze zbytku využili.
Vzhledem k tomu, že tazatelé jsou žáky obchodní akademie, tak i jejich otázky byly převážně z ekonomické oblasti. Na řadu proto přišly dotazy týkající se České národní banky, zahraničního obchodu, měny Euro, ale i mezinárodní politiky a globálních problémů.
Žáci se shodli na tom, že pro ně beseda byla přínosem, a pozitivně ji hodnotil i sám předseda Poslanecké sněmovny.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k foto: Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček besedoval se žáky převážně na ekonomická témata za přítomnosti ředitele OA Vlašim PaedDr. Jiřího Tůmy. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Na Benešovsku jsou v angličtině nejlepší žákyně obchodní akademie
06/04/2017
Vlašim - Okresního kola olympiády v anglickém jazyce, které organizovala SOŠ a SZŠ Černoleská Benešov, se zúčastnily i dvě žákyně vlašimské obchodní akademie.
Stejně jako ostatní účastníci i ony absolvovaly poslech s porozuměním, rozhovor se členy hodnotící komise na vylosované téma a v obou částech se jim skvěle dařilo. Michaela Benešová ze třídy 3. A obsadila druhé místo a Adéla Hladká ze 2. C vybojovala dokonce místo první. Tím si také zajistila postup do krajského kola olympiády v Kladně, které zde v budově gymnázia pořádalo středisko volného času, vzdělávání a služeb Labyrint.
Oceněným účastnicím gratulujeme a přejeme i do budoucna hodně úspěchů.
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
popiska k foto: Nejlepší účastnice okresního kola olympiády z anglického jazyka (zleva): Michaela Benešová (2. místo), Adéla Hladká (1. místo) - obě OA Vlašim a Simona Bubeníková (3. místo) z Gymnázia Vlašim. Foto: archiv OA Vlašim

Obchodní akademie vybojovala celorepublikový bronz
06/04/2017
Vlašim - Středoškolské LASER GAME LIGY, která se konala v Praze - Holešovicích, se zúčastnila i družstva žáků třídy 2. A vlašimské obchodní akademie. Tým ve složení Miroslav Cepek, Michal Andó, Matyáš Hošek, Štěpán Kůta, Tomáš Kundrt a Tomáš Ziegler postupoval stále výš, až se mu podařilo vybojovat krásné třetí místo.
Jak uvedla třídní učitelka Ing. Ludmila Staňková, která své žáky na soutěž vždy doprovázela, umístění na bronzové příčce je opravdu velkým úspěchem. Jedná se totiž o třetí místo z celé České republiky, přičemž do této LASER GAME LIGY byla přihlášena družstva z 45 středních škol a konkurence byla tím pádem značná.
Bronzovému týmu blahopřejeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy.
                                                                                       Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
Bronzoví účastníci LASER GAME LIGY (zleva): Tomáš Kundrt, Matyáš Hošek, Michal Andó, Tomáš Ziegler, Štěpán Kůta a Miroslav Cepek. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Maturanti obchodní akademie státní zkoušky úspěšně zvládli
29/03/2017
Vlašim - Velkého studijního úspěchu dosáhlo sedmnáct maturantů obchodní akademie, když se jim podařilo složit základní státní zkoušku z psaní na klávesnici.
Jak uvedla koordinátorka těchto státnic na vlašimské obchodní akademii Ing. Ludmila Staňková, za přítomnosti komisařky z Národního ústavu pro vzdělávání v Praze Ing. Ivany Singrové museli žáci psát při desetiminutovém opisu rychlostí nejméně 200 čistých úhozů za minutu při přesnosti nejméně 99,50 %, přičemž za chybu se odečítalo deset úhozů. Žáci však také museli podle dispozic vypracovat v časovém intervalu devadesáti minut obchodní dopis a tabulku, a to bez podstatné odchylky od dispozic a s maximálně dvěma hrubými chybami v každé z písemností.
Všem žákům ke složení státnic gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů i při maturitních zkouškách.
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

popiska k fotce:   Zvládnutí státních zkoušek vyžaduje maximální soustředění. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Žáci obchodní akademie uspěli v celorepublikové soutěži
29/03/2017
Vlašim - Na Obchodní akademii Přerov se 15. a 16. března konala pro druhé a třetí ročníky středních odborných škol celorepubliková soutěž v psaní na počítačové klávesnici ZAV Přerov 2017, které se za doprovodu vyučující ekonomických předmětů Ing. Ludmily Staňkové zúčastnili i čtyři žáci třídy 2. A vlašimské obchodní akademie.
Družstvo OA Vlašim ve složení Michaela Dušková, Miroslav Cepek, Zdeněk Jirásek a Matyáš Hošek si vedlo velmi úspěšně, neboť se mu z třiadvaceti družstev z celé České republiky podařilo vybojovat krásné šesté místo. Skvělého individuálního výsledku dosáhl Miroslav Cepek, když při psaní na klávesnici předvedl výkon 406 čistých úhozů za minutu.
Blahopřejeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy.
Mgr. Tomáš Lichtenberg , PR OA Vlašim

Žáci obchodní akademie si rozšiřují obzory i díky celostátní soutěži
06/02/2017
Vlašim - Soutěž Tuta Via Vitae, do níž se zapojili i všichni žáci obchodní akademie, vzdělává děti, mládež a jejich prostřednictvím také dospělé za pomoci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a dalších odborníků a institucí. Zaměřuje se na požární ochranu, civilní obranu, ochranu obyvatel, bezpečnostní problematiku státní i soukromou a bankovní, krizové situace, zdravotní problematiku, systém zdravotnictví, zdravotní pojištění, pojištění osob a majetku a první pomoc.
Tato soutěž, která navazuje na celostátní školní soutěže „Finanční gramotnost“ a „SAPERE - vědět, jak žít“ a jichž se také velmi úspěšně zúčastňují právě žáci obchodní akademie, však zahrnuje rovněž práva a povinnosti občanů, například i při živelné pohromě, průmyslové havárii, kyberšikaně,  ale nezapomíná ani na oblast komunikace se státem apod.
Jak uvedla Ing. Jitka Jánošíková, koordinátorka školního kola soutěže, jejímž vyhlašovatelem je MŠMT ČR, nejúspěšnější byli Jaroslav Šimánek, Petra Ježdíková, Tomáš Mečíř, Kristýna Herklocová, Michaela Finstrlová a Karel Doubek. Ti se tak stali členy školního družstva, jež pak soutěží týmově v okresním kole a v případě dalšího postupu i v kole krajském, kde vloni zástupci školy vybojovali druhé místo, nebo v celostátním finále. Také do těchto kol soutěže tedy budeme přát reprezentantům obchodní akademie hodně úspěchů.
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim


Zopakuje obchodní akademie úspěch z loňského roku?
06/02/2017
Vlašim - Letos si už po osmé mohou žáci základních a středních škol vyzkoušet, jak jsou na tom se svými znalostmi v oblasti finanční gramotnosti.
Jak uvedla koordinátorka prestižní ekonomické soutěže „Finanční gramotnost“ na vlašimské obchodní akademii Ing. Jitka Jánošíková, soutěž má na škole velmi úspěšnou tradici, jen vloni se například školní družstvo stalo nejlepším ve Středočeském kraji a v celostátním hodnocení skončilo na krásném 4. místě.
Letos byli ve školním kole soutěže, která má nejvyšší počet soutěžících ze všech soutěží MŠMT ČR, nejlepší Petra Jirovská, Magdalena Škvorová, Natálie Kopecká, Karel Doubek, Jiří Škvor a Jolana Benáková. Ti také vytvoří školní družstvo, jež bude obchodní akademii reprezentovat v okresním kole, případně i dále.
Finanční gramotnost je stále nejúčinnější prevencí proti předlužení a sociálnímu vyloučení. Učí děti i dospělé finančně zabezpečit sebe, svoji rodinu a plnohodnotně rozvíjet svůj osobní život, čehož si jsou dobře vědomi i organizátoři soutěže, Finanční gramotnost, o.p.s. a Asociace finanční a občanské gramotnosti, z.s.
Zopakuje letošní družstvo obchodní akademie úspěch z loňského roku? K tomu budeme přát jeho členům hodně štěstí a zdaru.
                            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Dobří andělé z obchodní akademie opět pomáhají
10/01/2017
Vlašim - Stejně jako v minulých letech byly na Obchodní akademii Vlašim při vánoční akademii 22. prosince vyhlášeny výsledky soutěže sběru PET víček jednotlivých tříd. Velkým překvapením pro koordinátory akce bylo obrovské nasazení nováčků (tříd 1. B a 1. C), kteří až do posledního dne bojovali o vytouženou zlatou pozici. Tu nakonec obsadila třída 1. C se svými téměř 157 kg víček (5 604g na žáka), doslova o prsa na 2. místě skončila třída 1. B (5 166 g na žáka) a 3. místo obsadila 4. A (4 667g na žáka).
Za pouhé čtyři měsíce, tedy od září do prosince 2016, se tentokrát podařilo žákům, pedagogům a zaměstnancům školy z OA Vlašim nasbírat celkem rekordních 591kg víček, která budou opět během ledna 2017 odvezena firmou EKO DEAL EU s.r.o. a následně získaný finanční obnos přeposlán na konto Dobrého anděla.
Nezůstalo však jen u samotného vyhlášení, neboť žáci 4. A se rozhodli předat pomyslné žezlo koordinátora sběru víček těm nejlepším sběračům podzimního kola 2016 a při této příležitosti společně zorganizovali dárcovskou sbírku, kam mohli přispět všichni zúčastnění vánoční akademie. K překvapení všech se tedy 22. prosince vybrala celková částka 2821 Kč, která ještě ten den putovala na konto Dobrého anděla.
Jsme velice potěšeni, že během roku 2016 jsme mohli pomoci již šesti rodinám, neboť dobrým andělem se OA Vlašim stala teprve vloni 8. února, a bude nás těšit, když jejich číslo i nadále poroste, neboť 591 kg víček již čeká na svůj odvoz a teď v lednu opět začínáme nové kolo sběru, nyní již s novými, a jak výsledky dokazují, pro věc zapálenými koordinátory. Také jsme velice rádi, že povědomí o sběru víček stále roste. Děkujeme za sáčky víček anonymně přinesené občany z okolí a nesmíme zapomenout poděkovat také absolventům naší školy, kteří rovněž při každé své návštěvě obchodní akademie nezapomenou vždy přispět ,,svou troškou do mlýna“.  Zkrátka děkujeme všem, kteří myslí na druhé a něco pro ně dělají.

„Za celou třídu 1. C bych chtěl říci, že jsme velice rádi, že můžeme pomáhat právě touto nejjednodušší cestou, a slibujeme, že budeme hrdě ctít heslo „Každé naše zpeněžené víčko z PET láhve pomáhá“. Těší nás, že i my jsme se stali součástí té velké rodiny dobrých andělů Obchodní akademie Vlašim. Zároveň všem přejeme do nového roku 2017 hodně zdraví, štěstí a lásky,“ uvedl za nové koordinátory Václav Pašek z 1. C.
Ing. Miroslava Jarošová, OA Vlašim
Popiska k foto:
Zástupci dobrých andělů OA Vlašim (zleva): Tomáš Mečíř a Michaela Rysová (4. A), Václav Pašek, Natálie Kopecká a Valentýna Přibylová (1. C). Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Účast na mezinárodním veletrhu byla pro žákyně obchodní akademie velkým přínosem
06/01/2017
Vlašim - Žákyně třetího ročníku studijního zaměření Cestovní ruch Obchodní akademie Vlašim se v rámci předmětu Fiktivní cestovní kancelář v prosinci zúčastnily v doprovodu vyučující ing. Miroslavy Jarošové mezinárodního veletrhu fiktivních firem v Olomouci. Do letošního 5. ročníku bylo přihlášeno celkem 45 firem z České republiky, Rumunska, Moldávie, Ruska a Slovenska.
Tentokrát byly soutěže veletrhu rozděleny do dvou kategorií: soutěže hodnocené před začátkem veletrhu a soutěže hodnocené v jeho průběhu. Nejlepší umístění získala cestovní kancelář Remoa vlašimské obchodní akademie v soutěži hodnocené v průběhu veletrhu, a to v kategorii nejlepší prezentace, kde získala 12. místo. V soutěži hodnocené před začátkem veletrhu skončila CK Remoa na 14. místě o nejlepší slogan v českém jazyce.
V hlavní soutěži o nejlepší firmu veletrhu CK Remoa obsadila 27. místo z celkového počtu fiktivních firem.
„Na veletrhu jsme získávaly zkušenosti v oblasti prezentace vlastní firmy, obchodování s ostatními studentskými firmami a také jsme si ověřily znalosti cizích jazyků. Velkým přínosem pro nás bylo setkání s MgA. Jiřím Ďurišem, pedagogem Střední školy designu a módy v Prostějově, který nás seznámil se základy tvorby propagačních materiálů a úpravy veletržního stánku. Absolvování mezinárodního veletrhu fiktivních firem v Olomouci pro nás bylo velmi přínosné a zkušenosti zde získané se budeme snažit co nejlépe uplatnit na mezinárodním veletrhu v Praze.“
              Michaela Benešová a Tereza Sýkorová,
                           žákyně 3. A, účastnice veletrhu
Popiska k foto: Účastnice mezinárodního veletrhu v Olomouci, žákyně 3. ročníku OA Vlašim (zleva), Nikola Pačesová, Radka Šmídková, Michaela Benešová a Tereza Sýkorová. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Vánoční akademie pobavila žáky, učitele i absolventy
03/01/2017
Vlašim - Poslední školní den roku 2016 se na vlašimské obchodní akademii nesl v duchu tradiční vánoční akademie.
Kromě toho, že v tělocvičně školy hrála kapela Vořežprut, jejímž členem je i vyučující angličtiny a němčiny na OA Vlašim Martin Jeništa, tak si žáci jednotlivých tříd připravili nejrůznější scénky, písničky a taneční vystoupení, to vše samozřejmě s patřičnou dávkou originálních nápadů, humoru a s využitím audiovizuální techniky, za které by se mnohdy nemuseli stydět ani profesionální baviči. Navíc se tentokrát jednotlivě představilo šest žáků, kteří se nechali inspirovat úspěšným televizním projektem Tvoje tvář má známý hlas.
Jednotlivá čísla prvních až třetích ročníků hodnotila porota složená z letošních čtvrťáků. A nutno říci, že měla při posuzování skvělých vystoupení mnohdy nelehký úkol. Na třetí příčce se nakonec umístila třída 3. C se svým programem Cesta kolem světa za pět minut, druhé místo obsadila 1. B s tanečním a scénickým pásmem Bylo, nebylo? a vítězství vybojovala třída 2. B se svou scénkou Už, kamarádi, pomalu stárnem.
Této akce se již pravidelně každým rokem účastní také absolventi školy a nejinak tomu bylo i tentokrát. Vánoční akademie prostě patří na OA Vlašim k úspěšné tradici, v níž sami žáci chtějí dále pokračovat.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Vánoční akademie přinesla i zajímavé moderní pojetí pohádky o Sněhurce v provedení třídy 2. C. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Naše škola se tradičně podílí na organirování celonárodní sbírky pro Světlušku
22/12/2016

Účastníci výměnného pobytu si v Německu užili nabitý a zajímavý program
15/12/2016
Vlašim - Třináct žáků obchodní akademie a 12 žáků gymnázia spolu s 2 vyučujícími z obou vlašimských škol strávilo od 27. listopadu do 4. prosince příjemný týden v rodinách svých vrstevníků, žáků partnerské školy Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu. Stejně jako v předchozích letech je čekal nabitý a zajímavý program. Kromě účasti ve výuce dostali žáci možnost poznat památky a vánoční trhy v městě Ulmu, v muzeu Porsche si vyzkoušeli, jak se sedí v luxusním autě, prošli nácvikem první pomoci, líčili se a pózovali při fotografování v kostýmech. Oddech jim přinesla návštěva planetária ve Stuttgartu, koupání v bazénu spolu s potápěním pod vedením zkušených instruktorů a individuální program hostitelských rodin. Všichni se vrátili domů plni dojmů a zážitků, navázali nové kontakty, procvičili a rozšířili své jazykové dovednosti a společně se již těší na jarní návštěvu německých přátel v Čechách.
                                                   Mgr. Kateřina Nováková, koordinátorka výměnných pobytů na OA Vlašim

Vánoční akademie
30/11/2016
Ve čtvrtek 22. 12. 2016 se bude v tělocvičně školy od 8.00 konat tradiční Vánoční akademie.


07/11/2016
Kolegyně, kolegové, studentky a studenti,
mám tu smutnou povinnost vám všem oznámit, že v sobotu 5. listopadu v ranních hodinách zemřela po dlouhé a těžké nemoci naše kolegyně a kamarádka Ing. Lenka Houdková.
PaedDr. Jiří Tůma, ředitel Obchodní akademie Vlašim

Ředitelské volno
03/11/2016
Ředitel školy vyhlašuje na pátek 18. listopadu 2016 ředitelské volno pro žáky 1. až 4. ročníkůŘeditelské volno
04/10/2016
Ředitel školy vyhlašuje na pondělí 24. a úterý 25. října 2016 ředitelské volno pro žáky 1. až 4. ročníků


Žáci obchodní akademie nabídli své prezentace i žákům osmých a devátých tříd základních škol
04/10/2016
Vlašim - Patnáctý ročník Evropského dne jazyků si ve čtvrtek 29. září užili žáci vlašimské obchodní akademie formou projektového dne s názvem Cestujeme s knihou po Evropě a v pátek 30. září i pozvané osmé a deváté ročníky základních škol.
Každá třída obchodní akademie si připravila v tělocvičně svoji zhruba čtvrthodinovou prezentaci předem vylosovaného literárního díla, při níž se žáci mnohdy s humorem sobě vlastním snažili klást důraz především na scénické ztvárnění klíčových míst vybrané knihy a záležet si dali i na výběru hudby, kostýmech a doplňující dataprojekci.
Veškeré prezentace literárních děl probíhaly v anglickém, německém a ruském jazyce, ale v jednotlivých vystoupeních zazněly rovněž francouzština, slovenština, španělština a dokonce i mongolština. Koordinátory projektového dne byli vyučující jazyků Kateřina Nováková a Martin Jeništa. Jednotlivé prezentace posuzovala porota, kterou spolu s ředitelem školy tvořili další vyučující cizích jazyků včetně Ivy Šmídové, jež také pro letošní ročník Evropského dne jazyků na vlašimské OA výše uvedené téma vymyslela. Porota měla opravdu nelehký úkol, ale snažila se o maximálně objektivní a spravedlivé hodnocení.
A jak tedy dopadlo soutěžní klání o nejlepší prezentaci? Pomyslné zlato vybojovala třída 2. C, která skvěle představila román ve verších Evžen Oněgin, stříbrná 2. B prezentovala dobrodružný román Robinson Crusoe a bronzovou pozici obsadila 3. B se Třemi mušketýry. Všechny tři třídy obdržely z rukou ředitele školy, koordinátorů a porotkyň diplomy a finanční poukazy na občerstvení. Vítězná třída navíc získala možnost využít jeden den navíc na exkurzi či výlet dle vlastního výběru.
Jak se však shodli učitelé i žáci, také ostatní představeni literárních děl (Krysař, Revizor, Faust, Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, Smrť Jánošíkova, Romeo a Julie, Farma zvířat, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války) stála za zhlédnutí a všichni zainteresovaní žáci jednotlivých tříd se tak zasloužili o velmi pěkné projektové dny na škole.
                                                                                                          
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Cykloturistický kurz se obchodní akademii skvěle vydařil
21/09/2016
Vlašim - Žáci třetích ročníků vlašimské obchodní akademie se druhý týden v červnu zúčastnili pětidenního cykloturistického kurzu. Výchozím zázemím se pro něj stal Mlýnský dvůr u Třeboně, farma Václava Smolíka, kde měli žáci se svým pedagogickým dozorem zajištěné kvalitní ubytování a stravování. Jak uvedl hlavní koordinátor kurzu a zároveň vyučující tělesné výchovy na OA Vlašim Mgr. Milan Světlík, cyklostezky Třeboně a jejího okolí v rovinatém terénu byly pro cyklistiku přímo ideální a co se týkalo turistické části, tak rybníky Rožmberk, Svět, Schwarzenberská hrobka nebo Stráž nad Nežárkou žáky rovněž zaujaly. Připočteme-li k tomu teplotně příznivé počasí s minimem srážek a bezproblémové chování žáků, můžeme cykloturistický kurz obchodní akademie, při němž naši cyklisté zdolali 156 kilometrů, označit za vydařený po všech stránkách.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, OA Vlašim
Popiska k foto: Žáci vlašimské obchodní akademie při cykloturistickém kurzu. Foto: PaedDr. Petr Martínek

Zpeněžená víčka z obchodní akademie nyní putují na konto Dobrého anděla
21/09/2016
Vlašim - S novým školním rokem se opět rozbíhá víčkové šílenství na obchodní akademii.
Po úspěšné sbírce víček od PET lahví jednoduše nazvané Víčka pro Emičku se žáci obchodní akademie rozhodli i nadále ve sběru víček pokračovat a obnos ze zpeněžených víček opět věnovat na charitativní účely.
Po mnoha návrzích jsme se nakonec společně s nynější 4. A (víčkový tým) rozhodli přihlásit naši školu mezi ,,dobré anděly“, neboť tak budou peníze jistě nejlépe a spravedlivě rozděleny těm nejpotřebnějším.
S heslem „Každé naše zpeněžené víčko z PET láhve pomáhá“ jsme se 8. února stali ,,dobrým andělem“.
Od ledna do června se podařilo žákům, pedagogům a zaměstnancům vlašimské obchodní akademie nasbírat celkem 554 kg víček, která byla posledního června odvezena firmou EKO DEAL EU s.r.o. a následně získaný finanční obnos přeposlán na konto Dobrého anděla. Jsme velice potěšeni, že k dnešnímu dni jsme mohli pomoci již čtyřem rodinám a bude nás těšit, když jejich číslo i nadále poroste.
Také jsme velice rádi, že povědomí o sběru víček přerostlo za brány naší školy, jak dokazují i sáčky víček anonymně přinesené spoluobčany či přímo poštovními doručovateli se slovy … „ je to přeci pro dobrou věc“.
Děkujeme za vaši podporu a slibujeme, že opět každé víčko z PET lahve zpeněžíme, aby mohlo pomoci těm, kteří to potřebují.
                                                                                                       Ing. Miroslava Jarošová,
                                                                                      koordinátorka sbírky na OA Vlašim
popiska foto: Zástupci třídy 4. A vlašimské obchodní akademie. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Žáci obchodní akademie obchodovat umějí
30/06/2016
Vlašim - Centrum fiktivních firem vyhlásilo celostátní soutěž o nejvíce realizovaných obchodů, do níž se zapojila i cestovní kancelář Remoa ze třídy 3. A studijního zaměření Cestovní ruch vlašimské obchodní akademie. Stalo se tak v rámci výuky předmětu Provoz cestovní kanceláře pod vedením ing. Miroslavy Jarošové.
Fiktivní firmy, které obchodují, si vedly v Excelu evidenci všech svých realizovaných ,,nákupů“. Do soutěže se započítávaly všechny nákupy od fiktivních firem mimo vlastní školu, přičemž se počítal vždy jen každý první nákup, opakované nákupy u téže firmy již ne. Záměrem tak bylo rozšířit obchodní partnerství firem z jednotlivých škol.
V tomto směru se fiktivní firmě CK Remoa z OA Vlašim opravdu dařilo, protože z celé České republiky skončila na pátém místě v počtu nejvíce realizovaných obchodů.
K dosaženému výsledku gratulujeme a do činnosti po prázdninách v dalším školním roce přejeme fiktivní firmě mnoho úspěchů.
                                                                                                               Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
Popiska k foto: Žáci CK Remoa na mezinárodním veletrhu fiktivních firem v Praze. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Naše škola se tradičně v září podílí na organirování celonárodní sbírky pro Světlušku
29/06/2016

Studenti Obchodní akademie Vlašim zazářili na „půlrepublice“ v Jihlavě
09/06/2016
Ve dnech 1. a 2. června 2016 se na Obchodní akademii v Jihlavě konal 15. ročník soutěže v psaní na klávesnici PC „Talenti 1. ročníků“. Jde o malé mistrovství „půlrepubliky“, protože se sem sjíždějí nejlepší studenti z jihozápadu ČR (pro severovýchodní část republiky se konala stejná soutěž v Ostravě).
Možná si ještě někteří příznivci obchodky vzpomenou, že v roce 2008 v Jihlavě reprezentovalo OA Vlašim dnes už legendární družstvo ve složení Jana Smetanová, Tereza Kahounová, Karolína Havlíčková a Aneta Černá, které celou soutěž překvapivě, ale zaslouženě vyhrálo.
Za Obchodní akademii Vlašim nastoupili tentokrát samí kluci - studenti prvního ročníku Miroslav Cepek, Štěpán Kruťa, Jakub Baštýř a Martin Sochůrek.
Ve středečním bodovaném tréninku se v minutových opisech skvěle dařilo Miroslavu Cepkovi, který zvítězil ve vynikajícím výkonu 420,5 úhozů za minutu. Velmi dobře mu sekundoval i Štěpán Kruťa na 5. místě s výkonem 376,8 úhozů.
Ve středu museli všichni účastníci absolvovat tři náročné desetiminutové opisy za sebou: za chybu se strhávalo 10, 50 a 100 úhozů. Mirek vyhrál první a třetí část výkony 366,3 a 361,0 úhozů za minutu, v prostřední obsadil druhé místo. Štěpán se umístil na třetím, sedmém a opět sedmém místě. Soutěžilo celkem 30 studentů z osmi škol.
Kombinaci, kde se sčítaly všechny tři desetiminutovky, jednoznačně ovládl s velkým náskokem Mirek; Štěpán skončil na výborném 5. místě.
A protože další dva naši soutěžící se drželi ve středu startovního pole, v soutěži družstev kluci obsadili celkově druhé místo. Gratulujeme a přejeme další úspěchy!
Kompletní výsledky si můžete prohlédnout na http://www.ozs-ji.cz/clanek-84-talenti.html.

Petr Martínek, OA Vlašim

Popiska k foto: zleva Štěpán Kruťa, Miroslav Cepek, Jakub Baštýř

Žáci obchodní akademie patří ve financích k nejlepším v republice
03/06/2016
Vlašim - Soutěžní tým vlašimské obchodní akademie vybojoval čtvrté místo v České republice v prestižní ekonomické soutěži Finanční gramotnost.
Družstvo ve složení Adéla Polívková, Jolana Benáková, Adéla Hladká, Kristýna Sehnoutková, Lenka Nováková a Marie Němečková dosáhlo vynikajícího výsledku v nejvyšší kategorii soutěže, kterou vyhlašuje MŠMT ČR a zařazuje ji do programu Excelence. V postupových kolech soutěžilo během školního roku 2015/2016 celkem 54 623 žáků a studentů z 529 škol.
Jak uvedla koordinátorka soutěže na Obchodní akademii Vlašim ing. Jitka Jánošíková, školní tým navázal na skvělé úspěchy v krajských kolech z předchozích let. Nebylo tedy až tak velkým překvapením, že v letošním roce obsadil 1. místo v okresním kole, následně i 1. místo v kole krajském a postoupil do celostátního finále, aby jako nejlepší tým reprezentoval Středočeský kraj.
Celostátní finále se uskutečnilo 26. dubna v Praze a záštitu nad finálovými koly soutěže převzaly přední osobnosti našeho politického života včetně prezidenta ČR Miloše Zemana. Již tradičně finále soutěže zahájil Miroslav Singer, guvernér České národní banky, který ve svém úvodním projevu přivítal v prostorách historického areálu benediktinského opatství Emauzy 14 vítězných týmů z krajských kol - nejlepší z nejlepších. Pak už téměř dvě stovky účastníků a čestných hostů prožívaly napjaté chvíle plné emocí.
,,Ze semifinále celostátního kola postoupil tým OA Vlašim jako vítězný do nejužšího finále, kde v těsném souboji nakonec vybojoval vynikající čtvrté místo,“ doplnila ing. Jánošíková a dodala, že na průběh finálových kol dohlížela odborná porota pod vedením Miroslava Škváry, populárního pedagoga vyučujícího finanční gramotnost, přičemž členem soutěžní poroty byl také Patrik Nacher, který založil a provozuje portál bankovnipoplatky.cz.
Soutěžnímu týmu vlašimské obchodní akademie gratulujeme a přejeme i do budoucna hodně úspěchů!
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim
Popiska k foto: Ing. Jitka Jánošíková (první vlevo) s úspěšným týmem OA Vlašim: Kristýna Sehnoutková, Marie Němečková, Adéla Polívková, Jolana Benáková, Lenka Nováková a Adéla Hladká. Foto: Archiv OA Vlašim

Ředitelské volno
05/04/2016
Ředitel školy vyhlašuje na pátek 15. dubna 2016 ředitelské volno pro žáky 1. až 3. ročníků

Žáci obchodní akademie se v silné konkurenci mezinárodního veletrhu neztratili
31/03/2016
Vlašim - Žáci třetího ročníku studijního zaměření Cestovní ruch Obchodní akademie Vlašim se ve dnech 16. až 18. března zúčastnili mezinárodního veletrhu fiktivních firem v Praze. Do letošního 22. ročníku bylo přihlášeno celkem 121 studentských firem z devíti států Evropy, kromě České republiky i z Belgie, Finska, Itálie, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska a Španělska.
Vedle samotné prezentace vlastní firmy se účast na veletrhu nese zároveň ve sportovním duchu, neboť je provázena několika soutěžemi. I fiktivní firma CK Remoa, s.r.o. vlašimské obchodní akademie se zúčastnila všech vyhlášených soutěží. Jak uvedla vyučující Ing. Miroslava Jarošová, koordinátorka výše zmíněné fiktivní firmy, v kategorii ,,firma veletrhu“, která byla podmíněna účastí v soutěžích nejlepší stánek ČR (pro OA Vlašim 12. místo), nejlepší katalog ČR (rovněž 12. místo) a prezentace firmy ČR (21. místo), se CK Remoa nakonec umístila na 33. pozici ze všech zúčastněných 121 firem.
Ve vedlejší kategorii samostatných soutěží se fiktivní firma OA Vlašim také držela v popředí. V soutěži o nejvtipnější a nejoriginálnější fotografii na téma zdravý životní styl s názvem Healthy food, healthy life byla fotografie CK Remoa vybrána mezi dvacet nejlepších a po hlasování veřejnosti skončila na 12. místě.
Soutěž 90 sekund ve výtahu, kdy šlo o představení firmy v angličtině během časového úseku při náhodném setkání s cizincem, vyhoupla vlašimskou fiktivní firmu na 21. místo. Nejlépe si však CK Remoa vedla v soutěži o nejlepší vizitku, kde 6. místo z celkem osmdesáti soutěžních vizitek bylo opravdu velkým úspěchem.
,,Na veletrhu jsme získávali zkušenosti v oblasti prezentace vlastní firmy, obchodování s ostatními studentskými firmami a navazování nových obchodních vztahů. Seznámili jsme se však také s jinými kulturami, přičemž jsme si mohli vyzkoušet i naše znalosti cizích jazyků,“ uvedla ing. Jarošová a zúčastnění žáci doplnili, že jejich zapojení do mezinárodního veletrhu pro ně bylo opravdu velkým přínosem do budoucna.
                            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Žáci fiktivní firmy OA Vlašim před svým stánkem na mezinárodním veletrhu. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Žáci obchodní akademie si ověřovali své znalosti angličtiny
15/02/2016
Vlašim - Mezinárodní zkouška z anglického jazyka nanečisto ,,English link“ se konala 4. února na vlašimské obchodní akademii. Jak uvedla zdejší koordinátorka, vyučující angličtiny Ing. Eva Lhotáková, zkoušky se ve dvou úrovních obtížnosti (B 1 a B 2) zúčastnilo 35 žáků ze třetích a čtvrtých ročníků. Jak se jim při ověřování svých znalostí dařilo, se dozvědí nejpozději do konce února. Věříme však, že budou stejně tak úspěšní jako jejich spolužáci v loňském roce.
                                                          Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Obchodní akademie reprezentovala ČR v Evropském parlamentu ve Štrasburku
15/02/2016
Vlašim - Třída 3. A Obchodní akademie Vlašim, která vytvořila ,,vítěznou“ fotokoláž mapující charitativní činnost na škole (projekt Víčka pro Emičku) a následně za ni v soutěži pořádané Euroscholou nasbírala na Facebooku největší počet ,,lajků“, odjela jako její výherce reprezentovat studenty České republiky na setkání v Evropském parlamentu ve Štrasburku.
V doprovodu třídní učitelky Ing. Lenky Houdkové, koordinátorky projektu Ing. Miroslavy Jarošové a vyučující francouzštiny Mgr. Elišky Langrové žáci do francouzského města Strasbourg odjeli v podvečer 25. ledna. Hned následující den strávili prohlídkou tohoto krásného historického města, kde mohli spatřit velkolepou katedrálu Notre-Dame, projít se malebnou čtvrtí "Petite France" nebo se projet lodí po řece až k sídlu Evropského parlamentu.
Další den žáci se svým doprovodem navštívili hrad Haut Koenigsbourg, z jehož věží se jim naskytl úžasný výhled do okolní krajiny Alsaska, jehož je Strasbourg hlavním městem. Další plánovanou zastávkou bylo město Colmar, středověké historické městečko s typickými hrázděnými a dřevem vykládanými domy. Město protkané kanály, na jednom z nich leží čtvrť zvaná Malé Benátky připomínající malebnou kulisu známého italského města.
Den D nastal ve čtvrtek 28. ledna, kdy celá ,,naše“ skupina odjela do Evropského parlamentu. Celodenního setkání s pestrým programem se nakonec účastnilo celkem 499 studentů ze středních škol z 22 zemí EU. Po úvodních oficialitách byli všichni odvedeni do hlavního sálu parlamentu, usazeni na místa europoslanců a poté byli vyzváni zástupci každého státu představit svou zemi a školu. Následně byli všichni studenti rozděleni celkem do šesti skupin, z každé země maximálně čtyři na skupinu. Za účelem odbourání jazykových bariér pro ně byla nejprve připravena soutěž Eurogames, kdy účastníci skupin odpovídali na otázky napsané v jazycích zúčastněných států, které se týkaly Evropské unie a konkrétních členských zemí.
Poté jednotlivé skupiny diskutovaly na zvolená témata jako např. globální problémy Evropy, problémy migrace a imigrace, budoucnost mladých v Evropě, jejich zaměstnanost, dodržování lidských práv aj. Stanovisko každé skupiny na dané téma pak prezentovali jejich zvolení zástupci ve velkém jednacím sále, čelili otázkám všech studentů a následně všichni zúčastnění odhlasovali své stanovisko využitím hlasovacího zařízení.  Celý den v Europarlamentu byl perfektně zorganizován jak pro studenty, tak pro učitele.
„Na závěr se rozezněla hymna Evropské unie a náš žák Jakub Houzar vstupoval do sálu, nesl českou vlajku a s ním dalších 21 studentů s vlajkami svých zemí. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek pro nás všechny, prožít jeden den v sídle Evropské unie, budeme na tento den rádi vzpomínat. Pro studenty je tento projekt jedinečnou příležitostí, kdy mohou vyjádřit nejen vlastní názor, ale vyzkoušet si také své jazykové dovednosti,“ uvedla Miroslava Jarošová.  ,,Z našeho pobytu v Alsasku a ve Strasbourgu jsme si přivezli hodně krásných vzpomínek, zážitků a také zkušenost, jak je důležité učit se cizí jazyky, zvláště angličtinu, a umět se v zahraničí domluvit,“ shodli se Eliška Langrová s Lenkou Houdkovou a všichni zúčastnění žáci.
                    Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Návštěva soudního přelíčení byla pro žáky obchodní akademie velkým přínosem
15/02/2016
Vlašim - Žáci čtvrtých ročníků obchodní akademie se postupně v rámci výuky práva zúčastnili se svou vyučující Mgr. Miroslavou Jarošovou soudních přelíčení Okresního soudu v Benešově.
Třída 4. A navštívila soudní jednání již 27. listopadu. Jednalo se o svěření nezletilých dětí do péče a o výši alimentů. ,,Průběh líčení nám ukázal, že ne každý soudní případ musí probíhat za negativních nálad. Dozvěděli jsme se spousty nových skutečností a možná se i některým z nás změnil pohled na to, jak takové soudní líčení vlastně probíhá. Na naše otázky nám navíc ochotně odpovídal Mgr. Tomáš Behr. Určitě to pro každého z nás bylo velkým přínosem do budoucna,“ uvedla žákyně 4. A Eliška Zemanová.
Dvou soudních přelíčení se 8. prosince účastnila také třída 4. C. Tato exkurze přiblížila náležitosti občanského soudního řízení a umožnila vidět jeho průběh v praxi. Na dotazy žáků odpovídala Mgr. Petra Šturcová, která jim vysvětlovala změny v novém občanském zákoníku. ,,Podle mého názoru byla tato soudní přelíčení atraktivní formou praktické výuky. Mohli jsme si rovněž ověřit naše znalosti na otázkách, které nám byly kladeny. Myslím si, že návštěva soudu pro nás všechny byla velikým přínosem,“ shoduje se se svou spolužačkou Pavel Hejný ze 4.C.
Nakonec i žáci 4. B měli 19. ledna možnost být u dvou soudních přelíčení. Jejich zájem vzbudilo již jednání bez žalovaného. Jak rychle se mohou dostat do problémů, když se tímto způsobem negativně postaví k řešení dané situace, rozpoutalo následně množství otázek na soudce Mgr. Tomáše Behra, který ochotně vysvětloval možnosti postupu soudního řízení a následného dopadu na jeho účastníky. ,,Podnětné byly pro nás i odpovědi na otázky týkající se jeho právnických studií a praxe. Dle mého názoru je návštěva u soudu mnohem lepší, než učení právní terminologie,“ uvedla Anna Vychodilová ze 4. B a potvrdila tak slova svých výše jmenovaných spolužáků.
                                                                       Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Žáci obchodní akademie vědí, jak žít
18/01/2016
Vlašim - Školního kola 6. ročníku celostátní soutěže „SAPERE - vědět, jak žít“, která se koná pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR, se zúčastnili i žáci obchodní akademie.
Prostřednictvím počítače odpovídali na otázky týkající se životního stylu, zdravé výživy a zdraví tělesného i duševního, přičemž se hodnotily nejen správnost odpovědí, ale i čas, v němž byly otázky zodpovězeny. Obdobnou formou se uskuteční i okresní kolo soutěže, do něhož postupují Magdalena Škvorová, Kristýna Herklocová a Tomáš Postřihač.
„Vloni jsme měli vítěze okresu a 5. místo v krajském kole,“ uvedla koordinátorka školního kola soutěže Mgr. Martina Mlýnková. I letos tedy budeme přát žákům obchodní akademie ve vyšších kolech co nejlepší umístění.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Zopakuje obchodní akademie úspěch z loňského roku?
18/01/2016
Vlašim - Letos si už po sedmé mohou žáci základních a středních škol vyzkoušet, jak jsou na tom se svými znalostmi v oblasti finanční gramotnosti.
Jak uvedla koordinátorka soutěže „Finanční gramotnost“ na vlašimské obchodní akademii Ing. Jitka Jánošíková, soutěž má na škole velmi úspěšnou tradici, jen vloni se například školní družstvo stalo nejlepším ve Středočeském kraji a v celostátním hodnocení skončilo na krásném 6. místě.
Letos byly ve školním kole soutěže, která má nejvyšší počet soutěžících ze všech soutěží MŠMT ČR, nejlepší Adéla Polívková, Marie Němečková a Jolana Benáková. Ty také vytvoří školní družstvo, jež bude obchodní akademii reprezentovat v okresním kole, případně i dále.
Finanční gramotnost je stále nejúčinnější prevencí proti předlužení a sociálnímu vyloučení. Učí děti i dospělé finančně zabezpečit sebe, svoji rodinu a plnohodnotně rozvíjet svůj osobní život, čehož si jsou dobře vědomi i organizátoři soutěže, Finanční gramotnost, o.p.s. a Akademie finanční a občanské gramotnosti, z.ú.
Zopakuje letošní družstvo obchodní akademie úspěch z loňského roku? K tomu budeme přát jeho členkám hodně štěstí a zdaru.
                            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Nové celostátní soutěže se zúčastnili i žáci obchodní akademie
18/01/2016
Vlašim - Soutěž Tuta Via Vitae, do níž se zapojili i všichni žáci obchodní akademie, vzdělává děti, mládež a jejich prostřednictvím také dospělé za pomoci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a dalších odborníků a institucí. Zaměřuje se na požární ochranu, civilní obranu, ochranu obyvatel, bezpečnostní problematiku státní i soukromou a bankovní, krizové situace, zdravotní problematiku, systém zdravotnictví, zdravotní pojištění, pojištění osob a majetku a první pomoc.
Nová soutěž, která navazuje na celostátní školní soutěže „Finanční gramotnost“ a „SAPERE - vědět, jak žít“ a jichž se také velmi úspěšně zúčastňují právě žáci obchodní akademie, však zahrnuje rovněž práva a povinnosti občanů, například i při živelné pohromě, průmyslové havárii, kyberšikaně,  ale nezapomíná ani na oblast komunikace se státem apod.
Jak uvedla Ing. Jitka Jánošíková, koordinátorka školního kola soutěže, jejímž vyhlašovatelem je MŠMT ČR, nejúspěšnější byly Nikola Syslová, Karolína Dohnalová a Monika Šimáňová, které se tak staly členkami školního družstva, jež pak soutěží týmově v okresním kole a v případě dalšího postupu i v kole krajském nebo v celostátním finále. Také do těchto kol soutěže tedy budeme přát žákyním hodně úspěchů.
            Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Vánoční akademie pobavila žáky, učitele i absolventy
18/12/2015
Vlašim - Poslední školní den roku 2015 se na vlašimské obchodní akademii nesl v duchu tradiční vánoční akademie.
Kromě toho, že celé dopoledne v tělocvičně školy hrála kapela Vořežpruti, jejímž členem je i vyučující angličtiny a němčiny na OA Vlašim Martin Jeništa a jedna ze žákyň čtvrtých ročníků Aneta Jiráčková, tak si žáci jednotlivých tříd připravili nejrůznější scénky, písničky a taneční vystoupení, to vše samozřejmě s patřičnou dávkou originálních nápadů, humoru a s využitím audiovizuální techniky, za které by se mnohdy nemuseli stydět ani profesionální baviči. Jednotlivá čísla prvních až třetích ročníků hodnotila porota složená z letošních čtvrťáků. A nutno říci, že měla při posuzování skvělých vystoupení mnohdy nelehký úkol. Na třetí příčce se nakonec umístila třída 2. C se svým programem Pětky, zbytek runway, druhé místo obsadila 3. C se soutěží Chcete být stovkařem? a vítězství vybojovala třída 1. B se svou Love story, což bylo vůbec poprvé v historii vánočních akademií na OA Vlašim. kdy zvítězila třída z prvních ročníků.
Této akce se již pravidelně každým rokem účastní také absolventi školy a nejinak tomu bylo i tentokrát. Navíc den předtím vystoupení zhlédly i vybrané třídy základních škol vlašimského regionu.
Vánoční akademie prostě patří na OA Vlašim k úspěšné tradici, v níž sami žáci chtějí dále pokračovat.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Německý velvyslanec ocenil učitelku z obchodní akademie
18/12/2015
Vlašim - Vyučující českého a německého jazyka na vlašimské obchodní akademii Mgr. Iva Šmídová je již neuvěřitelných dvaadvacet let koordinátorkou výměnných pobytů žáků s německou Walther- Groz Schule v Albstadtu.
Za tu dobu se v tamější škole vystřídali čtyři ředitelé, přičemž ten současný Hans- Jörg Fink informoval o dlouholetém partnerství německého velvyslance v Praze Dr. Arndta Freiherra Freytaga von Loringhoven. Právě on zaslal Mgr. Šmídové dopis, v němž jí srdečně gratuluje k neúnavnému nasazení a děkuje za záslužnou angažovanost ve zmiňovaném kooperačním projektu, díky němuž mohlo téměř osm set žáků lépe poznat svou sousedskou zemi a porozumět jí. Rovněž se tak daří odstraňovat předsudky, přispívat k vzájemnému ocenění a často i uzavírat dlouholeté přátelství překračující hranice.
Iva Šmídová si tohoto ocenění velice váží, i když při své skromnosti dodává, že poděkování patří i jejím kolegyním Zdeně Roštíkové, Aleně Trachtové, Kateřině Novákové, Renatě Pošvecové a také Petře Šmídlové z vlašimského gymnázia, protože na jaře 2015 byla podepsána smlouva o další spolupráci i s Gymnáziem Vlašim. Vzhledem k tomu, že Iva Šmídová chce však jako koordinátorka končit, tak partnerství za obchodní akademii nadále povede Kateřina Nováková a za gymnázium právě Petra Šmídlová. Ale jak se k výměnným pobytům po 22 letech staví sama dosavadní hlavní koordinátorka? „Toto své už dospělé dítě budu nadále sledovat, pomáhat mu svými radami a podporovat ho, aby dál prospívalo a dožilo se vysokého věku,“ uvedla oceněná vyučující Iva Šmídová.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Popiska k foto: Iva Šmídová s ředitelem partnerské školy v Albstadtu. Foto: Archiv Ivy Šmídové

Obchodní akademie otevře dveře pro veřejnost
11/12/2015
Vlašim - Dny otevřených dveří pořádá ve čtvrtek 7. a 28. ledna vlašimská obchodní akademie, která byla před čtyřiadvaceti lety založena jako první střední odborná škola ekonomického zaměření na Benešovsku.
Zájemci o studium i jejich rodiče si mohou od 14.00, 15.00, 16.00 a 17.00 hodin školu prohlédnout a poznat její velmi dobré materiálně technické zabezpečení.
Návštěvníkům se tak naskytne možnost podívat se do pracoven informačních a komunikačních technologií, jazykových učeben, multimediálních učeben, odborných laboratoří, počítačových pracoven, tělocvičny a posilovny. K dispozici jim budou i průvodci z řad pedagogů, kteří je seznámí se studiem na obchodní akademii, se zaměřeními Ekonomika a podnikání, Cestovní ruch, Zahraniční obchod a mediální komunikace, nejnovějším zaměřením Informatika v ekonomice a oborem Ekonomické lyceum.
Žáci i jejich rodiče se také dozvědí podrobné informace o výměnných pobytech, do nichž je OA Vlašim již přes dvacet let úspěšně zapojena, i o volitelných předmětech - žurnalistika, fiktivní firma, projekty, počítačové sítě a komunikace, matematický seminář a další. Informace získají i o akcích, s nimiž je škola již tradičně spojena, jako jsou například poznávací zájezdy do zahraničí, lyžařský a cykloturistický kurz, nejrůznější exkurze, přednášky, besedy, státní zkouška z psaní na klávesnici PC, projektové dny, pravidelná účast na sportovních akcích, ekonomické a jiné znalostní soutěže i soutěže pořádané Středočeským krajem nebo Evropskou unií.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim                                            

Mezi nejúspěšnějšími reprezentanty byla oceněna i stolní tenistka z obchodní akademie
11/12/2015
Vlašim - Dagmar Pěnkavová, žákyně 3. ročníku vlašimské obchodní akademie, se 8. prosince zúčastnila setkání nejlepších sportovců Středočeského kraje v benešovském Kulturním domě Karlov.
Zde se totiž konalo slavnostní ocenění žáků a studentů za úspěšnou reprezentaci Středočeského kraje na soutěžích a přehlídkách ve školním roce 2014/2015, kteří vybojovali 1., 2. nebo 3. místo v celostátních kolech. Z rukou Mgr. Přemysla Landy, vedoucího oddělení mládeže a sportu Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Středočeského kraje, a Mgr. Jiřího Holého, ředitele Vzdělávacího institutu Středočeského kraje, převzala Dagmar Pěnkavová gratulaci a poděkování za úspěšnou reprezentaci kraje za vítězství v celostátním kole soutěže ve stolním tenisu v kategorii V. Dáša také obdržela poukaz na výběr zboží v prodejně Hervis Sports, které jistě využije při svých sportovních aktivitách.
Gratulujeme a do budoucna přejeme hodně nejen sportovních úspěchů!
                                                                                                               Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Volno
02/12/2015
Ředitel školy vyhlašuje na pondělí 21. prosince 2015 a úterý 22. prosince 2015 volno pro žáky 1. až 4. ročníků

Žáci obchodní akademie navštívili Poslaneckou sněmovnu a Českou televizi
30/11/2015
Vlašim - Při exkurzi v Praze, které se 18. listopadu zúčastnila třída 4. C studijního oboru Ekonomické lyceum vlašimské obchodní akademie, její žáci dopoledne navštívili Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. Nejen,  že zde zhlédli film o vývoji parlamentního systému u nás, ale s erudovanou průvodkyní také prošli prostory budovy sněmovny, v hlavním sále z galerie sledovali jednání rozpočtového výboru a dokonce se stali i svědky natáčení zpravodajského vstupu pro Českou televizi.
Právě s touto veřejnoprávní mediální institucí byla spojena odpolední část exkurze, kdy žáci se svým pedagogickým doprovodem navštívili hlavní budovu České televize. Tady jim byl promítnut film o její historii i současnosti a následně se s průvodcem podívali také do několika studií, kde viděli nejen přípravu na některé televizní pořady, ale přímo i jejich natáčení se známými osobnostmi televizní obrazovky. V závěru prohlídky si žáci ještě vyzkoušeli práci s televizní kamerou, čtecím zařízením a nemohlo chybět ani společné fotografování.
Exkurze do Prahy se žákům vydařila a všichni se shodli na tom, že pro ně byla opravdu přínosem, neboť nově získané poznatky využijí především ve společenskovědních předmětech.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Popiska k foto: Žáci třídy 4. C OA Vlašim v České televizi. (Foto: Archiv OA Vlašim)

Víčka, která mění život aneb 3. A obchodní akademie dobyla Štrasburk
30/11/2015
Vlašim - Když se třída 3. A vlašimské obchodní akademie 10. října zapojila do soutěže vyhlášené Euroscolou, ani jsme netušili, jak náročné a vyčerpávající to bude. Naše vytrvalost, odhodlání a rozhodnutí vyhrát poctivou cestou nám i přesto přinesla kýžené ovoce.
Naším úkolem bylo vytvořit fotokoláž, která představí průběh charitativní činnosti Obchodní akademie Vlašim (projekt Víčka pro Emičku) a následně bude informovat veřejnost, aby získala za své jednání co nejvíce kladných hlasů v podobě „lajků“ na facebooku Evropského parlamentu.
Oznámení o zařazení naší školy mezi výherce, kteří budou reprezentovat české žáky na setkání v Evropském parlamentu ve Štrasburku 28. ledna 2016, kde se sejde hned 500 studentů z 28 států Evropské unie, nás velice potěšilo. Cílem setkání je podpořit dialog mezi mladými lidmi. Pro studenty je tento projekt jedinečnou příležitostí, kdy mohou vyjádřit nejen vlastní názor, ale vyzkoušet si také své jazykové dovednosti. Těší nás, že Českou republiku může letos reprezentovat právě vlašimská obchodní akademie.
Velké díky vám všem, základním školám, městu Vlašim, sdružení Vlašimsko, CA Yvetta, žákům OA Vlašim a široké veřejnosti z různých koutů celé ČR. Právě vy jste nás po celou dobu soutěže podporovali svými „lajky“ a sdílením naší fotokoláže. Především vám vděčíme i za psychickou podporu ve vašich komentářích. Víčka sbíráme i nadále J Díky!

                                                 Ing. Miroslava Jarošová, Ing. Lenka Houdková a celá třída 3. A

Popiska k foto:  Vítězná fotokoláž OA Vlašim. (Foto: Archiv OA Vlašim)

Výměnný pobyt se realizoval již po dvaadvacáté
09/11/2015
Vlašim - Týden v partnerských rodinách v německém Albstadtu strávilo osm žáků obchodní akademie a jedenáct žáků gymnázia spolu s dvěma vyučujícími z obou škol v rámci výměnných pobytů s Walther-Groz-Schule Albstadt.
Jako v předchozích letech tak i letos program zahrnoval kromě možnosti zúčastnit se výuky i různé výlety, exkurze a volnočasové aktivity. Žáci putovali po stopách chemika Otto Hahna, obdivovali krásy Ulmu, seznámili se s výrobky firmy Votsch, prohlédli si luxusní auta v muzeu Porsche a dokonce se prostřednictvím výstavy vrátili do doby ledové. Relaxovat pak mohli v bazénu, na diskotéce, u kuželek nebo v hostitelských rodinách.
Každého obohatil týden strávený v cizím prostředí jiným způsobem, ať už se jedná o nové poznatky, zážitky, zkušenosti či o navázání přátelství. Jedno však potvrdí všichni, znalost cizích jazyků otevírá dveře do Evropy i celého světa.
                                                               Mgr. Iva Šmídová, koordinátorka výměnných pobytů na OA Vlašim
Popiska k foto: Účastníci výměnného pobytu v Albstadtu. Foto: Archiv OA Vlašim

Každoroční návštěva expozice ČNB
27/10/2015
Studenti 3. ročníků Obchodní akademie Vlašim navštívili dne 22. října 2015 expozici České národní banky pod názvem „Lidé a peníze“.
Výstava je umístěna v jedinečných prostorách bývalého trezoru v hlavní budově ČNB v centru Prahy.
Expozice nabízí historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům a čipům. Prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení.
Studenti zhlédli audiovizuální programy ve vstupním kinosále, 65 vitrín s unikátními exponáty a platidly, speciální schránku s jednou tunou ryzího zlata v různých podobách, padělky a ukázky ochrany peněz, interaktivní dotykové obrazovky.
V závěru prohlídky žáci zhlédli videopořad „Nakládání s hotovostí v ČNB“ a zasoutěžili si o slisované milióny korun.

Volno
26/10/2015
Ředitel školy vyhlašuje na pondělí 16. listopadu 2015 volno pro žáky 1. až 4. ročníků

Vzdělávací aktivity v Německu byly přínosem jak pro žáky, tak i pedagogy
21/10/2015
Vlašim - Deset žáků vlašimské obchodní akademie se od 5. do 10. října pod dozorem Mgr. Kateřiny Novákové zúčastnilo Zahraničního jazykově vzdělávacího pobytu pro žáky v partnerské škole v německém Albstadtu. Ve stejném termínu se zde také ředitel obchodní akademie PaedDr. Jiří Tůma a Ing. Pavla Kubecová, koordinátorka školních vzdělávacích programů na OA Vlašim, zúčastnili Stínování (shadowingu) pro pedagogy v zahraničí. Obě aktivity byly zrealizovány díky Operačnímu programu vzdělávání pro konkurenceschopnost, výzvě č. 56.
Žáci obchodní akademie se tak seznámili s reáliemi Albstadtu, navštívili město Schaffhausen a pevnost Munot, město Konstanz (Kostnice), Bodamské jezero, květinový ostrov Mainau, Rýnské vodopády a město Ulm. Kromě toho však žáci absolvovali deset hodin jazykové výuky v partnerské škole, kde výše uvedení pedagogové pozorovali v rámci „shadowingu“ metody a postupy používané při výuce a možnosti využití digitálních technologií ve vyučování.
Celý pobyt měli žáci hrazený, včetně vstupů, dopravy minibusem a ubytování s plnou penzí v hotelu. Rovněž obdrželi i certifikát o účasti na jazykově vzdělávacím pobytu. Zúčastnění vyučující zpracují výstupní zprávu o získaných poznatcích. Jisté však je, že jak žáci, tak učitelé hodnotí obě aktivity velice kladně. „Celý pobyt byl skvěle zorganizován paní učitelkou Novákovou a programově zajištěn. Získané poznatky a zkušenosti využijeme nejen při výuce, ale i následně v praxi,“ uvedl Pavel Hejný ze třídy 4. C oboru Ekonomické lyceum, jeden ze zúčastněných žáků.

Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Popiska k foto: Učitelé a žáci OA Vlašim před budovou muzea Mistra Jana Husa v Kostnici. Foto: Archiv OA Vlašim

Obchodní akademie Vlašim se přidala k projektu "Kraje pro bezpečný internet"
08/10/2015
"Kraje pro bezpečný internet". Tento projekt je společnou aktivitou krajů a byl schválen Radou Asociace krajů České republiky a Radou Středočeského kraje. Jeho cílem je minimalizovat cestou prevence nebezpečí spojená s užíváním informačních a komunikačních technologií. Cílovou skupinou jsou zejména žáci základních a středních škol, ale také jejich učitelé a rodiče.
Na internetových stránkách projektu
http://www.kpbi.cz je od 1. října 2015 spuštěno i e-learningové vzdělávání  a soutěžní kvíz pro rodiče, který probíhá až do 15. listopadu 2015. Každý úspěšný řešitel postupuje do slosování o zajímavé ceny od tředočeského kraje. Nejúspěšnější rodiče kvízu budou slavnostně ocenění z rukou hejtmana na slavnostním  vyhlášení na Krajském úřadě Středočeského kraje.

Žáci obchodní akademie nabídli své prezentace i žákům devátých tříd základních škol
02/10/2015
Vlašim - Čtrnáctý ročník Evropského dne jazyků si ve čtvrtek 24. září užili žáci vlašimské obchodní akademie formou projektového dne s názvem Proč právě k nám? a v pátek 25. září i pozvané deváté ročníky základních škol.
Každá třída obchodní akademie si připravila v tělocvičně svoji zhruba desetiminutovou prezentaci předem vybraného státu, při níž se žáci s humorem sobě vlastním snažili klást důraz například na památky, zajímavá místa dané země, osobnosti z minulosti či současnosti, oblečení, módu (např. kroj), hudbu, film nebo typická jídla, přičemž v mnoha případech došlo i na ochutnávku porotou a publikem.
Veškeré prezentace žáky vybraných zemí probíhaly v anglickém, německém, francouzském, ruském, španělském a částečně i v českém jazyce. Koordinátory dne jazyků byli vyučující jazyků Kateřina Nováková a Martin Jeništa. Jednotlivé prezentace posuzovala porota, kterou tvořili další vyučující jazyků spolu s ředitelem školy. Všichni se shodli v tom, že porota měla opravdu nelehký úkol, ale snažila se o maximálně objektivní a spravedlivé hodnocení.
A jak tedy dopadlo soutěžní klání o nejlepší prezentaci? Pomyslné zlato vybojovala třída 4. B, která představila Německo, stříbrná 3. A prezentovala Portugalsko a bronzovou pozici obsadila 1. C s Polskem. Všechny tři třídy obdržely z rukou ředitele školy, koordinátorů a porotkyň diplomy a finanční poukazy na občerstvení. Vítězná třída navíc získala možnost využít jeden den navíc na exkurzi či výlet dle vlastního výběru.
Jak se však shodli učitelé i žáci, také ostatní představené státy (Rakousko, Francie, Anglie, Maďarsko, Slovensko, Španělsko, Itálie a Skotsko) stály za vidění a všichni zainteresovaní žáci jednotlivých tříd se tak zasloužili o velmi pěkné projektové dny na škole.
                                                                                                          
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Popiska k foto:  Bronzová třída 1. C se svou prezentací Polska. Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg

Obchodní akademie má druhý nejlepší ekonomický tým ve Středočeském kraji
25/09/2015
Vlašim - Krajské kolo soutěže Ekonomický tým 2015 pořádala 21. září Obchodní akademie ve Vlašimi. Kromě domácího tříčlenného družstva měly v soutěži své zastoupení i obchodní akademie z Neveklova, Sedlčan, Rakovníka, Příbrami, Kolína, Mladé Boleslavi a ze Slaného.
První částí soutěže byl test ekonomických znalostí a po jeho absolvování měly týmy čas na přípravu svých prezentací na téma ,,Gratulujeme! Dnes se na Vás usmálo štěstí - v našem jackpotu jste vyhráli 30 milionů korun. Co s nimi?“
Po opravě testů a vyhodnocení prezentací porota sloučila výsledky z obou částí krajského kola soutěže a dostala tak celkové hodnocení. Třetí místo obsadila Obchodní akademie Příbram a pomyslné stříbro vybojoval tým Obchodní akademie Vlašim ve složení Roman Říha, Pavel Hejný a Petr Jančík (žáci 4. C studijního oboru Ekonomické lyceum). Zlato si pak odvezlo družstvo Obchodní akademie, Vyšší odborné školy ekonomické a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Mladá Boleslav.
Jak uvedla hlavní koordinátorka soutěže na OA Vlašim ing. Hana Jiroušková, tři vítězné týmy postupují do celostátního kola, které se uskuteční 8. prosince v Ústí nad Labem.
Vítězům gratulujeme a přejeme i do budoucna hodně úspěchů!
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Stříbrný tým vlašimské obchodní akademie (zleva Roman Říha, Pavel Hejný, Petr Jančík). Foto: Pavel Neuberg

Téměř 730 kg víček z obchodní akademie pro malou Emičku
28/06/2015
Vlašim-Úžasných 729 201gramů víček od PET lahví nasbírali za letošní školní rok žáci společně s učiteli a zaměstnanci školy na obchodní akademii. Projekt jednoduše nazvanýVíčka pro Emičku, který koncem září vyhlásila pod vedením ing. Miroslavy Jarošovétřída 2. A,byl rozdělen do dvou kol.
Výtěžek z prvního (podzimního) kola sběru víček, kdy se nasbíralo celkem 306 260 g,byl následně v květnu použit na speciální ozdravný pobyt malé Emičky Zajícové, která trpí dětskou mozkovou obrnou, v Klimkovicích.
Nyní bylo k 19.červnu ukončenodruhé kolo sběru, kdy se na škole za pět měsíců nasbíralo dokonce422 941 g víček. Ta byla 22.června opět předána malé Emičce.
V rámci školní soutěže, která třída, učitel či zaměstnanec nasbírá největší množstvívíček, své prvenství obhájila třída 2. A (3972 g na žáka), na druhém místě skočila v těsném závěsu 3. C (3704 g na žáka)a na třetím 3. B(1219 g na žáka).
„Velice nás potěšilo, že jsme obhájili své prvenství a budeme moci opět strávit den s Emičkou, která si rozhodně pomoc nás všech zaslouží,“uvedl za třídu 2.A žák Tomáš Mečíř.
Třída 2. A si za svůj úžasný výkon z druhého kola odnesla poukaz na celodenní výlet ekovláčkem za medvědem na Konopiště v doprovodu malé Emičky.Pro druhé a třetí místo byly motivací poukázky do cukrárny.„Nejde o to vyhrát, ale zúčastnit se, ovšem v tomto případě nemluvíme o soutěži, ale o pomoci. Pomoci někomu, kdo to rozhodně potřebuje, a velice si vážíme vás všech, i mimoškolních, kteří jste víčkypřispěli, abychom mohli malé Emičce pomoci. Děkuji za celý náš „víčkový“ tým a už se těšíme na další kolo, které odstartujeme hned v září,“ ukončila slovy úspěšné 2.kolo sběru víček ing. Miroslava Jarošová.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Tři nejúspěšnější třídy OA Vlašim ve sběru víček. Foto: Ing. Miroslava Jarošová

Za víčka s Emičkou na „Špulku“
26/06/2015
Vlašim - Třída 2.A obchodní akademie vyrazila společně s Emičkou Zajícovou, která trpí dětskou mozkovou obrnou,a její maminkou na zasloužený výlet na rozhlednu „Špulku“ v doprovodu své třídní učitelky ing. Lenky Houdkové a ing. Miroslavy Jarošové, organizátorky sbírky „Víčka pro Emičku“ na OA Vlašim.
Již od Vánoc se žáci2.A těšili, až semalá Emička vrátí ze speciálního ozdravného pobytu, který byl právě spolufinancován z výtěžku sběru víček od PET lahví, aby mohli společný výlet uskutečnit.
Už samotná jízda autobusem byla pro Emičku velkým zážitkem a pozorná společnost celé třídy vykouzlila na její tváři nespočet úsměvů.Počasí nám přálo, a tak nezůstalo jen u samotného výstupu na rozhlednu. Piknik přímo pod rozhlednou, aktivní společenské hry a příjemné povídání s maminkou malé Emičky rozhodně doladily celé dopoledne.
Velké díky patří i Městysu Čechtice, který také celou akci podpořila svým autobusem nás na Špulku zdarma dovezl.
Ing. Miroslava Jarošová, OA Vlašim
Žáci 2. A se svojí třídní učitelkou, malou Emičkou a její maminkou na vrcholu Špulky. Foto: Archiv OA Vlašim

Cykloturistický kurz se obchodní akademii skvěle vydařil
26/06/2015
Vlašim - Žáci třetích ročníků vlašimské obchodní akademie se třetí týden v červnu zúčastnili pětidenního cykloturistického kurzu. Výchozím zázemím se pro něj stal Mlýnský dvůr u Třeboně, farma Václava Smolíka, kde měli žáci se svým pedagogickým dozorem zajištěné kvalitní ubytování a stravování. Jak uvedl hlavní koordinátor kurzu a zároveň vyučující tělesné výchovy na OA Vlašim Mgr. Milan Světlík, cyklostezky Třeboně a jejího okolí v rovinatém terénu byly pro cyklistiku přímo ideální a co se týkalo turistické části, tak rybníky Rožmberk, Svět, Schwarzenberská hrobka nebo Trocnov žáky rovněž zaujaly. Připočteme-li k tomu teplotně příznivé počasí beze srážek a bezproblémové chování žáků, můžeme cykloturistický kurz obchodní akademie označit za vydařený po všech stránkách.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, OA Vlašim
Účastníci kurzu na břehu rybníka Rožmberk. Foto: Ing. Hana Jiroušková

Žáci obchodní akademie uspěli v silné konkurenci
15/06/2015
Popiska k foto: Tomáš Pejša s diplomem za 3. místo v krajském kole SOČ.  Foto: Archiv OA Vlašim

Žáci obchodní akademie uspěli v silné konkurenci
15/06/2015
Vlašim - V krajském kole Středoškolské odborné činnosti (SOČ), které se uskutečnilo v Kladně, měla svá „pomyslná želízka v ohni“ v podobě dvou prací i vlašimská obchodní akademie.
Jak uvedla vyučující ekonomických předmětů na OA Vlašim ing. Pavla Kubecová, v silné konkurenci v oblasti Ekonomika a řízení se práce žáků 4. ročníku obchodní akademie rozhodně neztratily. Adéla Hájková se soutěžní prací Reklama a její vliv na společnost vybojovala 5. místo a Tomáš Pejša s prací Živnostenský zákon dokonce krásné bronzové 3. místo.
Oběma absolventům oboru Ekonomické lyceum blahopřejeme k úspěšným obhajobám svých prací a do budoucna přejeme hodně úspěchů při studiu na vysokých školách.

Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Schůzka rodičů žáků budoucích prvních ročníků
01/06/2015
Schůzka rodičů žáků budoucích prvních ročníků se uskuteční ve čtvrtek 11. 6. 2015 od 16.00 hodin v budově školy.

Volno
01/06/2015
Ředitel školy vyhlašuje na pondělí 29. a úterý 30. června 2015 volno pro žáky 1. až 3. ročníků

Ve Středočeském kraji je na finance nejlepší obchodní akademie
12/05/2015
Vlašim - Letos si už po šesté mohli žáci základních a středních škol vyzkoušet, jak jsou na tom jejich znalosti v oblasti finanční gramotnosti. Soutěž, kterou pořádá nestátní nezisková organizace FINANČNÍ GRAMOTNOST, o.p.s., začala školními koly, a jak uvedla koordinátorka soutěže na Obchodní akademii Vlašim ing. Jitka Jánošíková, letos se jich zúčastnilo celkem 436 základních a středních škol. Mezi nimi byl i tým vlašimské obchodní akademie (ve složení Lucie Bocková, Michaela Ciglerová, Iva Lorencová, Tereza Němcová a David Šimon), který se probojoval mezi 28 451 účastníky až do krajského kola, kde obsadil první místo, což je obrovský úspěch, i když také v předchozích ročnících končila družstva OA Vlašim na pěkné druhé příčce. V celostátním hodnocení se pak letošní tým umístil na šesté pozici. Gratulujeme a přejeme i do budoucna hodně úspěchů
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Znalosti angličtiny si ověřili na mezinárodní úrovni
07/05/2015
Vlašim - Sedmatřicet žáků obchodní akademie si nechalo oficiálně prověřit své znalosti anglického jazyka. Stalo se tak 18. března při mezinárodních zkouškách z angličtiny NANEČISTO - City Quilds. Úrovně B2 se zúčastnilo 12 žáků ze 4. ročníků a úrovně B1 dokonce 25 žáků 3. a 4. ročníků. Jak uvedla vyučující anglického jazyka na OA Vlašim ing. Eva Lhotáková, písemná zkouška obsahovala vlastní písemný projev a didaktický test, jehož součástí byl i poslech a čtení. Všichni úspěšní vykonavatelé zkoušky obdrželi za své předvedené vědomosti potvrzení, které by je mělo motivovat k tomu, aby tuto zkoušku vykonali tzv. „načisto“ a tím získali „skutečný“ certifikát.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Pilotní ověřování přijímacího řízení
08/04/2015
Všichni uchazeči, kteří se přihlásili ke studiu na Obchodní akademii Vlašim, se zúčastní Pilotního ověřování organizace přijímacího řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou s využitím centrálně zadávaných jednotných testů (více na stránkách MŠMT).
Řádný termín konání testů z ČJL a M je 15. 4. 2015. Náhradní termín konání testů z ČJL a M je 14. 5. 2015
PaedDr. Jiří Tůma
ředitel Obchodní akademie Vlašim

Studentka obchodní akademie zvítězila v krajské soutěži v disciplíně korektura textu
31/03/2015
OA Slaný hostila v úterý 24. března 2015 soutěž v grafických disciplínách pro středočeské studenty, kterých se zde sjelo téměř šedesát.
Na krajské soutěže jezdí soutěžící Obchodní akademie Vlašim už dvacet let a letos vybojovali celkově páté prvenství. Zasloužila se o něj studentka 4. B Kristýna Štěpánová, která zvítězila v disciplíně korektura textu. V ní musí soutěžící za 10 minut přesně zvládnout co nejvíce úprav textu na PC. Kristýna jich dokázala stihnout 64 s jedinou chybou, což jí vyneslo 6150 bodů a zasloužené prvenství. Druhé místo přidala se 60 korekturami a žádnou chybou, a tedy výkonem rovných 6000 bodů její spolužačka ze třídy Alena Krejčová.
V první desítce se - v disciplíně 10minutový opis textu, do které bylo přihlášeno 44 soutěžících - umístil ještě Dan Suchý ze 3. A výkonem 318 čistých úhozů za minutu.
Gratulujeme úspěšným studentům a přejeme Kristýně hodně štěstí v bojích na mistrovství republiky 21. dubna v Ostravě.

PaedDr. Petr Martínek, OA Vlašim

Ředitelské volno
26/03/2015
Ředitel školy vyhlašuje na středu 15. dubna 2015 ředitelské volno pro žáky 1. až 3. ročníků

Mezinárodní veletrh fiktivních firem
20/03/2015
Náš tým získal krásné 3. místo v celostátní soutěži fiktivních firem o nejlepší video shot, který si můžete prohlédnout zde
http://ffroyalparty.webnode.cz/

Mezinárodní veletrh fiktivních firem
20/03/2015

Mezinárodní veletrh fiktivních firem
20/03/2015

Mezinárodní veletrh fiktivních firem
20/03/2015

Žákyně obchodní akademie zabodovala v literární soutěži
31/12/2014
Vlašim - Anna Bártová, žákyně 3. ročníku vlašimské obchodní akademie, vybojovala 3. místo v literární soutěži pro studenty středních škol České republiky o nejlepší povídku na téma Zpátky do školy.
Soutěž vyhlásil internetový portál Vybírámeškolu.cz a žáci měli napsat veselý nebo smutný příběh z návratu do školní lavice, jaký byl začátek nového školního roku či setkání se spolužáky po prázdninách. Porotu, která vybírala ty nejlepší práce a následně výherce odměňovala knihami dle jejich vlastního výběru, Anička zaujala svou povídkou s názvem (S časem) O závod. Zdaleka se však nejednalo o první literární počin této žákyně, neboť se již dříve několika příspěvky zapojila například do soutěžního projektu Mladé fronty Dnes Studenti čtou a píší noviny.
K dosaženému ,,bronzovému“ místu autorce blahopřejeme a i do budoucna přejeme mnoho dalších nejen literárních úspěchů!
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Obchodní akademie umí podat pomocnou ruku
31/12/2014
Vlašim - Že není žákům obchodní akademie lhostejný osud druhých, zejména dětí, dokazují projektem Víčka pro Emičku, jehož koordinátorkou je třída 2. A a v němž od září sbíráním plastových víček pomáhají malé Emičce s dětskou mozkovou obrnou k lepšímu životu. K 19. prosinci se nasbíralo neuvěřitelných 306 260 g víček, ale nyní od ledna začíná obchodní akademie vybírat víčka od pet lahví zase od začátku.
Ve škole se také uskutečnila soutěž, která třída a učitel či zaměstnanec nasbírá víček největší množství. Z učitelů byl nejlepším sběračem Petr Martínek (12829 g) a z celé školy nejvíce víček nashromáždila 2. A (4 049 g na žáka), na druhém místě skočila 3. C a na třetím 3. B.
Poukaz na odvoz víček byl společně s plyšovým medvídkem předán přímo do rukou malé Emičky Zajícové a její maminky 19. prosince na vánoční akademii v tělocvičně školy, kde byly vyhlášeny i výsledky soutěže. Třída 2. A si za svůj úžasný výkon odnesla poukaz na celodenní výlet až na vrchol „Špulky“ právě v doprovodu malé Emičky.
„Za celou třídu 2. A děkujeme všem, kteří se zatím zúčastnili a pomohli. Každé vaše víčko totiž pomůže! Zároveň přejeme do nového roku 2015 hodně zdraví, štěstí a lásky,“ uvedl za koordinátorskou třídu žák Tomáš Mečíř.
Mgr. Tomáš Lichtenberg , PR OA Vlašim

Výměnné pobyty vlašimských žáků úspěšně vstoupily do třetího desetiletí
17/12/2014
Vlašim - Již přes dvacet let se konají výměnné pobyty studentů mezi vlašimskou obchodní akademií a německou školou Walther-Groz-Schule Albstadt. Do třetího desetiletí spolupráce navíc nově přistoupilo Gymnázium Vlašim, takže počátkem prosince odjelo na týden do Albstadtu v Bádensku-Württembersku kromě osmi žáků z obchodní akademie i třináct žáků gymnázia, včetně pedagogického doprovodu.
V Německu byl pro všechny připraven bohatý program, který zahrnoval například exkurzi ve firmě Kärcher, prohlídku nejmodernějších modelů aut v muzeu Mercedes-Benz ve Stuttgartu nebo výstup na hrad Hohenzollern. A jelikož se výměnný pobyt konal v době, k níž neodmyslitelně patří i pečení svátečního cukroví a vánoční trhy, užili si zde naši žáci obojího, včetně návštěvy středověkého vánočního trhu v Esslingenu a čokoládového trhu v Tübingenu.
Ke sblížení studentů však přispělo i každodenní vzájemné poznávání a oboustranná cizojazyčná komunikace. ,,Přejeme si, aby naše spolupráce byla přínosná především pro naše žáky, kteří jsou díky zahraničním pobytům motivováni k hlubšímu studiu jazyků,“ shodly se koordinátorky výměnných pobytů, Iva Šmídová na OA Vlašim a Petra Šmídlová na Gymnáziu Vlašim, a dodaly, že se již všichni těší, až německé přátele přivítají na jaře ve Vlašimi.
                                                                                                         Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Vánoční akademie nezklamala ani tentokrát
19/12/2014
Vlašim - Poslední školní den roku 2014 se na vlašimské obchodní akademii nesl v duchu tradiční vánoční akademie.
Kromě toho, že celé dopoledne v tělocvičně školy hrála studentská kapela Galaxie, jejíž členkou je i jedna z absolventek OA Vlašim, tak si žáci jednotlivých tříd připravili nejrůznější scénky, písničky a taneční vystoupení, to vše samozřejmě s patřičnou dávkou originálních nápadů a humoru, za které by se mnohdy nemuseli stydět ani profesionální baviči. Jednotlivá čísla prvních až třetích ročníků hodnotila porota složená z letošních čtvrťáků. A nutno říci, že měla při posuzování skvělých vystoupení mnohdy nelehký úkol. Na třetí příčce se nakonec umístila třída 3. A se svým Cirkusem Hulberto a o vítězství se podělily třída 3. B s vtipnou scénkou Den B a třída 3. C, která vůbec poprvé v historii vánočních akademií na OA Vlašim předvedla skvělé stínové divadlo na téma Koloběh života.
Této akce se již pravidelně každým rokem účastní také absolventi školy a nejinak tomu bylo i tentokrát. Navíc den předtím vystoupení  zhlédly i vybrané třídy základních škol vlašimského regionu.
Vánoční akademie prostě patří na OA Vlašim k úspěšné tradici, v níž sami žáci chtějí dále pokračovat.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Předvánoční Bádensko –Württembersko
18/12/2014
Do Albstadtu odcestovala letos na výměnný pobyt poměrně početná skupina středoškoláků až 30. listopadu a vracela se 7. prosince 2014.
Žhavou novinkou v rámci těchto výměnných pobytů je právě začínající oficiální spolupráce OA Vlašim, Gymnázia Vlašim a Walther - Groz - Schule Albstadt.
Chladné, mlhavé a občas ,,vlezlé“ počasí vůbec nezaskočilo 8 žáků z OA Vlašim a 13 žáků z Gymnázia Vlašim spolu s jejich pedagogickým doprovodem.
Každý si totiž v Německu přišel na své z bohaté programové nabídky, která pro nás byla připravena.
Určitě zajímavá byla exkurze ve firmě Kärcher, náš obdiv sklidily i nejstarší a nejmodernější modely aut v muzeu Mercedes - Benz ve Stuttgartu. Výstup na hrad Hohenzollern byl mnohem tajemnější, neboť se před námi do poslední chvíle skrýval v bílé mlze.
Jaké by to byly Vánoce bez cukroví a vánočních trhů. Dva druhy německého cukroví si všichni zúčastnění bez rozdílu pohlaví s nadšením upekli sami, aby ho pak část přivezli jako doklad své zručnosti domů. Na vánoční notu jsme se rovněž naladili na středověkém vánočním trhu v Esslingenu a čokoládovém trhu v Tübingenu.
Ke vzájemnému sblížení přispěl i společný program na chatě, dvouhodinový rychlokurz českého jazyka,  návštěva galerie,tak jako další chvíle a chvilky oboustranné cizojazyčné komunikace.
Dvě vlašimské střední školy tak začínají třetí desetiletí spolupráce se školou v Německu.
Přejeme si, aby naše spolupráce byla přínosná především pro naše žáky, kteří jsou díky zahraničním pobytům motivováni k hlubšímu studiu jazyků.
koordinátorky výměnných pobytů
Iva Šmídová za OA Vlašim    Petra Šmídlová za Gymnázium Vlašim

Každoroční návštěva expozice ČNB
18/11/2014
Studenti 3. a 4. ročníků Obchodní akademie Vlašim navštívili ve dnech 16. - 18. září 2014 expozici České národní banky pod názvem „Lidé a peníze“.
Výstava je umístěna v jedinečných prostorách bývalého trezoru v hlavní budově ČNB v centru Prahy.
Expozice nabízí historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům a čipům. Prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Studenti zhlédnou  audiovizuální programy ve vstupním kinosále, 65 vitrín s unikátními exponáty a platidly, speciální schránku s jednou tunou ryzího zlata v různých podobách, padělky a ukázky ochrany peněz, interaktivní dotykové obrazovky.
V závěru prohlídky mohou žáci zhlédnout některý z vybraných videopořadů, např. Nakládání s hotovostí v ČNB, 5 000 korun českých, Česká národní banka a Evropská unie, Mince a my, Zlaté mince zemí Koruny české a mohou se seznámit s multimediálními prezentacemi na téma „Státní tiskárna cenin“ nebo „Papírová platidla Portugalska“.

První "stovka" na OA Vlašim
13/10/2014
Třída 2. A Obchodni akademie ve Vlašimi se zapojila do sbírání víček pro Emičku. S pomocí celé školy včetně učitelů a personálu se jí podařilo nasbírat přes neuvěřitelných 100 kilogramů víček, a to ještě není konec. I nadále se snažíme ve sběru pokračovat, aby se malé Emičce dostalo té nejlepší péče. Tímto bychom vás zároveň chtěli požádat o pomoc při sbírání plastových víček. Každé vaše víčko pomůže!
Za celou třídu 2. A děkujeme všem, kteří se zatím zúčastnili a pomohli Emičce!
2. A, koordinátoři akce „Víčka pro Emičku“

Exkurze do Osvětimi byla pro žáky velkým přínosem
13/10/2014
Vlašim - Obchodní akademie ve Vlašimi zorganizovala pro padesát žáků odbornou exkurzi do polské Osvětimi. Navštívili tak místo bývalého nacistického koncentračního tábora, jenž se stal pro celý svět symbolem vyvražďování lidstva, teroru, ztráty lidské důstojnosti a holocaustu.
Žáci o tuto problematiku, která je na obchodní akademii zařazena do všech tematických plánů společenskovědních předmětů a která se každoročně připomíná i u příležitosti Dne památky obětí holocaustu, projevují velký zájem. Proto také vznášeli spoustu dotazů a bedlivě poslouchali podrobný a poutavý výklad skvělých průvodců.
Přestože bývalý koncentrační tábor působí opravdu tristně, všichni žáci, kteří se chovali vzorně a s patřičnou pietou k tomuto místu, se shodli na tom, že exkurze byla velice zajímavá, přínosná a že právě i v dnešní době je potřeba taková místa navštěvovat a o zmiňované problematice hovořit.
Mgr. Tomáš Lichtenberg
PR OA Vlašim

EKONOMICKÝ TÝM 2014.
08/10/2014
Žáci naší školy se pravidelně účastní soutěže EKONOMICKÝ TÝM

3. A dobyla na výstavišti českobudějovické trhy fiktivních firem.
03/10/2014
Ve čtvrtek 2. 10. se nám, zakladatelům dvou školních fiktivních firem na OA Vlašim, naskytla příležitost otrkat se v novém prostředí a nasbírat cenné zkušenosti v oboru.
V doprovodu pí uč. Jarošové, opatrovnice firmy CK Remoa, a pí uč Jirouškové, která si pod svá křídla vzala firmu Royal PARTY, jsme zrána vyrazili vlakem do Českých Budějovic, kde se konal Veletrh fiktivních firem. České dráhy si pro nás přichystaly „doprovodný program“ v podobě výluky v Plané nad Lužnici. Přesto jsme dorazili s menším zpožděním v pořádku na místo určení.
Krásy jihočeského města nás však nechaly chladnými. My zamířili rovnou do útrob budějovického výstaviště. Nazdobené prodejní stánky přímo vybízely k obchodování.
Když jsme měli dostatek faktur, paragonů a letáčků, přesunuli jsme se ke stanovišti společnosti E-ON, kde pro nás byl připraven workshop na témata „Hledání pracovních příležitostí“, „Jak napsat životopis“, „ Jak se připravit na pohovor“… Byli jsme svědky ukázkových pohovorů, obdrželi jsme vzorový životopis a spoustu užitečných rad.
Zpátky domů jsme se tedy vraceli nejen s fiktivní dýní, poukázkou na bahenní lázně či masovými šaty ve stylu Lady Gaga, ale také s hlavou plnou nových informací, poznatků a velkou dávkou inspirace. Vždyť následující veletrh se již chystáme dobýt i v roli vystavovatele.

Anna Bártová3. A

Víčka pro Emičku
08/10/2014
Naši žáci soutěží, která třída nasbírá nejvíce víček na podporu rehabilitace Emičky..
Pořadí tříd:
1. 2A
2. 1B
3. 4B
Aktuálně již nasbírali 90.120g

On-line testování v závěrečném ročníku
19/09/2014
On-line projekt založený na testování v závěrečném ročníku SŠ.
Hlavní součástí výsledků je vyhodnocení relativního posunu - objektivní a nestranné posouzení přínosu školy.
Testování se účastní čtvrté ročníky,  které se účastnily vstupního testování v říjnu 2011.
Projekt zahrnuje testy:
·český jazyk (45 min.)
·matematika (60 min.)
·anglický jazyk (45 min.)
·německý jazyk (45 min.)
·obecné studijní předpoklady (osp) (60 min.)
Výhody:
·průběžné výsledky žáka ihned
·náhled vyřešených testů se správnými odpověďmi jakmile  škola ukončí testování
·výsledky projektu do 20 dnů
·srovnání se školami zapojenými do projektu
·znalost úrovně angličtiny 
·žáci si vyzkouší test obecných studijních předpokladů, se kterým se setkají v rámci většiny přijímacích zkoušek na vysoké školy
·využití studijního potenciálu jednotlivých žáků
·žáci získají podklady pro rozhodnutí, ze kterých předmětů maturovat

Žáci obchodní akademie získávali informace o bezpečnosti potravin
18/09/2014
Vlašim - V tělocvičně obchodní akademie se žáci prvních a druhých ročníků zúčastnili přednášky pracovníků Informačního centra bezpečnosti potravin, které je komunikačním centrem Úřadu pro potraviny Ministerstva zemědělství.
Žáci tak získali informace nejen o činnosti informačního centra, ale také o systému bezpečnosti potravin v České republice. Součástí přednášky však bylo například i téma zdravé výživy a správných stravovacích návyků, zásady hygieny při manipulaci s potravinami, ochrana před nemocemi z potravin a s nimi spojená prevence.
Představeny byly rovněž webové stránky bezpecnostpotravin.cz, které právě poskytují kompletní informace o problematice bezpečnosti potravin a systému jejího zabezpečení v ČR a zahraničí. Žáky také velice zaujaly webové stránky viscojis.cz, které přinášejí spotřebitelům seriózní informace o složení potravin, zdravém stravování a výživě, onemocněních souvisejících s výživou, o bezpečném zacházení s potravinami, o doporučeních, čeho si při jejich nákupu všímat, a řadu zajímavostí z domova i zahraničí.
Přednáška tak byla pro žáky velkým přínosem, neboť mohou nově získané poznatky využít v každodenním životě.
Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Světlušky z obchodní akademie vyrazily do ulic
18/09/2014
Vlašim - Žákyním vlašimské obchodní akademie se podařilo vybrat pro Světlušku 6 049 Kč.
Je tomu již 12 let, co Nadační fond Českého rozhlasu pořádá celonárodní charitativní sbírku s názvem Světluška na pomoc nevidomým a těžce zrakově postiženým. Letos připadla na 8. až 12. září. Mezi dobrovolníky z celé České republiky byly i žákyně Kristýna Hrubá a Karolína Uhlichová ze 3. B, Karolína Míková a Edita Filandrová ze 4. B, Kateřina Stará a Kamila Hypšová ze 4. C Obchodní akademie Vlašim, které vyšly 10. září do ulic města. Všechny Světlušky obdržely krovky a tykadla, ve kterých vyrazily do vlašimských ulic, kde kolemjdoucím nabízely píšťalky, náramky, tykadla nebo přívěsky na klíče. Vybrané peníze, které nadace získala, využije na nácvik asistenčních psů a nákup speciálních pomůcek pro nevidomé.  
                                                                                                                 Alena Krejčová, žákyně 4. B OA Vlašim

Součástí programu při oslavách dvacetiletého partnerství bylo i vystoupení třídy 3. C s pohádkou Tři oříšky pro Popelku, celé ovšem předvedené v anglickém jazyce. (Foto: Mgr. Tomáš Lichtenberg)
26/06/2014

Neuvěřitelná dvacítka vyvrcholila bohatým kulturním programem
26/06/2014
Vlašim - Obchodní akademie ve Vlašimi slavila dvacet let trvání partnerství s německou školou Walther-Groz-Schule Albstadt.
Skupina jedenácti německých žáků se dvěma pedagogy přijela již v podvečerních hodinách 7. dubna. Hned ráno pak odjeli čeští i němečtí žáci společně s pedagogickým doprovodem do Třebíče, aby si zde prohlédli židovskou čtvrť a baziliku svatého Prokopa.
Následující den se nesl v duchu oslav dvou desetiletí trvání výměnných pobytů mezi Walther-Groz-Schule Albstadt a OA Vlašim. Sice byl první písemný kontakt navázán již v roce 1993, ale první skupina našich žáků odjela do Albstadtu v červnu 1994.
Slavnostní program zahájil v tělocvičně vlašimské obchodní akademie ředitel školy Jiří Tůma přivítáním oficiálních hostů z Německa - ředitelky Evelyn Lorch a jejích kolegů, poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václava Zemka, starosty Vlašimi Luďka Jeništy a dalších čestných hostů. Po poděkování dlouholeté koordinátorce těchto výměn Ivě Šmídové začal bohatý kulturní program připravený žáky obchodní akademie, v němž nechyběly písně, projevy, kvíz, tanec, soutěže, prezentace i pohádka. Všichni přítomní se skvěle bavili.
Po skončení programu se naši němečtí přátelé, a to jak žáci, tak učitelé, přesunuli do budovy Gymnázia Vlašim, kde se ředitelka Věra Chroustová ujala dospělých a provedla je odbornými učebnami. Žáci gymnázia zase provedli své německé vrstevníky.
Důvodem této návštěvy bylo navázání další spolupráce OA Vlašim a od loňského roku také vlašimského gymnázia v rámci organizování výměnných pobytů do budoucna.
Předposlední den výměnného pobytu zamířili jeho účastníci do Prahy, kde je tentokrát nejvíce zaujala Slovanská epopej Alfonse Muchy. Odpoledne po krátké prohlídce historické části hlavního města každý strávil podle svých představ.
Bohužel jsme se následující den ráno museli rozloučit. Sice nám přišlo trochu líto, že jsme s našimi německými hosty nemohli strávit více společných chvil, ale o to větší radost jsme měli z utuženého přátelství a potvrzení rozvíjejících se partnerských vztahů do dalších let.
                                                                                                                                                       Mgr. Iva Šmídová

Zástupci americké ambasády při besedě na OA Vlašim. (Foto: Archiv OA Vlašim)
05/06/2014

Mezinárodní beseda byla pro žáky přínosem
05/06/2014
Vlašim - Obchodní akademie využila nabídku Amerického centra při Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze a přivítala jeho pracovníky na besedě k tématu věnovanému činnosti diplomatů a ambasády. Setkání se zúčastnil také zástupce Fulbrightovy komise, která se zabývá možnostmi cestování a studia českých učitelů a studentů v USA v rámci stipendií.
Beseda a diskuze, vedené po celou dobu v anglickém jazyce za velmi příjemné přátelské atmosféry, byly přínosem nejenom jako podpora výuky anglického jazyka, ale souvisely i s ostatními vyučovacími předměty.
Pozitivní spolupráce učitelů i studentů se zúčastněnými odborníky bude nadále rozvíjena a již nyní se obě strany těší na příští setkání.
Mgr. Kateřina Nováková,
vyučující cizích jazyků na OA Vlašim

Zuzana Lejnarová (uprostřed) při veřejném předčítání soutěžních prací v pardubickém divadle. (Foto: Mgr. Iva Šmídová)
05/06/2014

Žákyně obchodní akademie vstoupila dvakrát do stejné řeky
05/06/2014
Vlašim - Do Pardubic se 29. a 30. května sjeli výherci celostátního kola soutěže Evropa ve škole.
Mezi ně patřila i Zuzana Lejnarová z vlašimské obchodní akademie, která tak jako v loňském kole obsadila i letos ve své kategorii krásné druhé místo v literární části této soutěže.
Pro všechny oceněné mladé literáty a výtvarníky i jejich doprovod byl připraven zajímavý dvoudenní program. Hned po slavnostním vyhlášení vítězů jsme se vydali s průvodcem do pardubických ulic, abychom se seznámili s historií tohoto města.
Večer nás čekalo posezení s místními herci, kteří předčítali nejlepší literární práce. Druhý den jsme si prohlédli Dům dětí a mládeže Beta Pardubice, navštívili jsme městskou galerii a vychutnali si plavbu parníkem po Labi.
Takováto setkání jsou určitě velkou motivací pro mladé talenty v jejich dalším uměleckém snažení.
Zuzce děkujeme za reprezentaci OA Vlašim a přejeme jí, ať ji její umělecká múza nikdy neopustí.
Mgr. Iva Šmídová, vyučující ČJL na OA Vlašim

20leté partnerství Vlašim - Albstat
27/03/2014
Dne 9. 4. 2014 oslavíme neuvěřitelných 20 let trvání partnerství mezi Walther - Groz Schule Albstadt a Obchodní akademií Vlašim. Slavnostní program začíná v 9 hodin v tělocvičně OA Vlašim. Srdečně zveme Vás, bývalé žáky, kteří jste se v uplynulých letech zúčastnili výměnných pobytů v Albstadtu.
Mgr. Iva Šmídová
koordinátorka výměnných pobytů

Ekonomický tým OA Vlašim
20/03/2014

Ekonomický tým OA Vlašim první v orientační soutěži Ekonomický tým II 2014
21/03/2014

Ekonomický tým OA Vlašim třetí v celostátní soutěži Ekonomický tým II 2014
20/03/2014

Boženu Němcovou představili jinak než v čítankách
20/03/2014
VLAŠIM - Žákyně třídy 3. B vlašimské obchodní akademie připravily divadelní představení Lásky a nelásky Boženy Němcové, které přiblížilo milostný život největší české spisovatelky.
Pořad, s jehož přípravami se začalo v prosinci minulého roku, v tělocvičně školy zhlédli v premiéře žáci obchodní akademie, ale v následných reprízách také rodiče, široká veřejnost a žáci základních škol Čechtice, Načeradec, Trhový Štěpánov i Vlašim Vorlina a Sídliště. Představení, k němuž napsala scénář vyučující českého jazyka Mgr. Iva Šmídová a jejíž „pravou rukou“ byla třídní učitelka Ing. Miroslava Jarošová, divákům především ukázalo, jak pestrý milostný život Božena Němcová vedla. Byli ale také stručně seznámeni s jejím celým životem a budovami v Praze, kde autorka bydlela a jež žákyně samy navštívily. Videa natočená na těchto místech spolu s fotografiemi pak byly divákům pouštěny v prezentaci, kterou vytvořil žák 3. C Tomáš Pejša.
Celkově se však jednalo o kolektivní dílo, na kterém se kromě již zmiňovaných osob herecky podílely Adina Skálová, Aneta Děkanovská, Marie Kotová, Tereza Vavřínová, Jana Prokešová, Klára Šebková, Barbora Fantyšová a Martina Fialková. Celým představením jako vypravěčky provázely Denisa Vilimovská a Karolína Míková, jež také složila závěrečnou písničku v podání Michala Frka. Aktérky vystoupení si rovněž samy za pomoci svých kamarádů a známých sháněly kostýmy, které byly především z „domácích zdrojů“, ale některé oblečení jim zapůjčili i ochotníci z Křivsoudova.
Představení o Boženě Němcové tedy nabídlo mnoho nového nejen divákům, ale i všem těm, kteří se na něm jakýmkoli způsobem podíleli a dotáhli jej k velmi úspěšné výsledné realizaci.
Mgr. Tomáš Lichtenberg
PR OA Vlašim

Foto z magické noci
04/02/2014

Maturanti si užili magickou noc
04/02/2014
Vlašim - V benešovském Kulturním centru Na Karlově se v sobotu 25. ledna konal maturitní ples vlašimské obchodní akademie.
Po úvodním vstupu moderátora a proslovu ředitele školy již měli maturanti tříd 4. A, 4. B a 4. C připravený bohatý program, který zahájili tanečními nástupy. A protože tématem plesu byla ,,Magická noc“, tak tomu byly přizpůsobeny i choreografie, z nichž dvě skvěle připravily žákyně OA Vlašim. Nástup třídy 4. A byl pojatý jako noc v ulicích velkoměsta, 4. B si připravila ,,Návrat do budoucnosti“ a 4. C pozvala diváky do exotického Karibiku. Každá třída sklidila velký aplaus a pak už následovalo slavnostní šerpování žáků i vyučujících. Pochopitelně nechyběl ani projev maturantů, slavnostní přípitek, ani tzv. zlatý déšť, při kterém se sbíraly mince naházené na taneční parket. Připravena byla i pestrá a bohatá tombola.
K poslechu a tanci hrála skvělá vlašimská kapela Unisono, a tak nebylo divu, že byl parket neustále plný. Po veselém oslavování následovala půlnoční překvapení každé maturitní třídy. Večerníček s tanečně-zvířecí tematikou divákům nabídla 4. A, do pravěku přítomné pozvala 4. B a třída 4. C všem ukázala, jak to co nejlépe ,,rozjet“ na taneční party. Po těchto vstupech se opět přihlásila hudební skupina Unisono, která hrála a zpívala až do tří hodin.
Magickou noc si prostě užívali nejen maturanti, ale všichni zúčastnění, pro které byl maturitní ples Obchodní akademie Vlašim krásným zážitkem.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Vánoční akademii zhlédli i žáci základních škol
04/02/2014
Vlašim - Poslední školní den roku 2013 se na vlašimské obchodní akademii nesl v duchu tradiční vánoční akademie.
Kromě toho, že celé dopoledne v tělocvičně školy hrála skvělá žákovská kapela Vysoký napětí, jejíž členkou je i jedna z žákyň OA Vlašim, tak si žáci jednotlivých tříd připravili nejrůznější scénky a  taneční  vystoupení, to vše samozřejmě s patřičnou dávkou originálních nápadů a humoru, za které by se mnohdy nemuseli stydět ani profesionální baviči. Jednotlivá čísla prvních až třetích ročníků hodnotila porota složená ze zástupců letošních čtvrťáků. A nutno říci, že měla při posuzování skvělých vystoupení mnohdy nelehký úkol. Na třetí příčce se nakonec umístila třída 3. A se svým originálním ztvárněním betlému a narození Ježíška, stříbro vybojovala 2. A s ,,divadelními“ tanečky trpaslíků na světové hity a vítězem se zaslouženě stala 3. C s moderní adaptací pohádky Princezna ze mlejna.
Této akce se již pravidelně každým rokem účastní také absolventi školy a nejinak tomu bylo i tentokrát. Navíc den předtím vystoupení  poprvé zhlédly i deváté a osmé třídy vlašimských základních škol. Vánoční akademie prostě patří na OA Vlašim k úspěšné tradici, v níž sami žáci chtějí dále pokračovat.
                                                                                                                Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

KRAJSKÉ KOLO EKONOMICKÝ TÝM 2013/14
20/12/2013
Výsledková listina krajského kola  EKONOMICKÝ TÝM 2013/14

NTP Praha
06/12/2013
Dne 3. prosince se třída 1. C a 2. C vydala do Prahy do Národního technického muzea na prohlídku dolů a výstavu. Poté co jsme přijeli jsme byli rozděleni do 3 skupin po třinácti. Mezitím co byla jedna skupina v dole si ostatní procházeli výstavu, která byla ve 3 patrech. Bylo tam spousta zajímavých věcí.  Byl tam sál České televize. V tomto sále jsme spatřili spoustu televizí, které pro nás už vypadají zastarale. Byla tam i zapnutá kamera, kterou se natáčelo. Ve vedlejším sále byli fotografie a způsoby fotografování. Byl tam i názorný příklad na kterém jste si mohli vyzkoušet zátiší, stín, atd.. Na konci chodby byl veliký třípatrový sál plný modelů starých vozů, motorek, lokomotiv ale i horkovzdušný balón. Poté ve stanovený čas jsme šli po rozdělených skupinách do makety dolů, který byl dříve používán. Zajímavá a naučná prohlídka trvající v průměru 30 minut byla doplněna zařízeními. V průběhu celé prohlídky na nás číhali figuríny horníků, které byli někdy pěkně skryté a lekli jste se jich. Když všechny 3 skupiny dokončili prohlídku, tak si vyzvedli své věci v šatně a vydali se procházkou na zastávku, kde na nás měl čekat autobus. Přešli jsme přes Karlův most na Staroměstské náměstí. Zde jsme měli rozchod na projití Vánočních trhů. Ve 2 hodiny jsme se měli znovu sejít před Orlojem na který jsme se podívali, protože byl spuštěný. Dál jsme šli na Václavské náměstí, nahoru k soše svatého Václava a k zastávce. Zde nás vyzvedl autobus a jeli jsme domů.
Výlet se nám velice líbil a těšíme se na další výlet organizovaný panem učitelem Dufalou a paní učitelkou Mlýnkovou.


Za 2. C Kateřina Seidlová a Tereza Motyčková.

Integrovaný záchranný systém trochu jinak
06/12/2013
Žáci tříd 1. C a 1. A vlašimské obchodní akademie se 19. listopadu vydali na exkurzi do nedaleké Hasičské stanice Vlašim. Uvítal nás p. Procházka, jeden z místních profesionálních hasičů a seznámil nás s historií hasičských vozů.
Poté nám podrobně představil jejich jednotlivé vybavení. Velmi nás překvapilo zjištění, že ve vlašimské stanici slouží na 24hodinové směně pouze 4 hasiči. Následně náš pan učitel Dufala vybral dva „dobrovolníky“ z 1. A a ti se museli obléci do speciálních obleků. Všechny nás pak pobavil jejich výsledný vzhled. Obleky asi nebyly moc pohodlné. Nikdo z nás si nedovedl představit, že by v nich musel ještě něco navíc dělat. Na konci prohlídky nám hasiči ukázali hasičský vysouvací žebřík, ale bohužel nikdo z nás neměl tu odvahu po něm vylézt. Prohlídka stanice byla přínosná, stejně jako úvodní přednáška ve škole plk. Ing. Josefa Setničky, který je ředitelem Územního odboru Benešov Hasičského záchranného systému Středočeského kraje.

Jolana Benáková, žákyně
1.C OA Vlašim


EKONOMICKÝ TÝM 2013/14 - 4. 11. 2013
14/11/2013
Celkové hodnocení školního kola soutěže

Exkurzi do Osvětimi iniciovali žáci školy
17/11/2013

VLAŠIM - Obchodní akademie ve Vlašimi zorganizovala pro žáky druhých ročníků odbornou exkurzi do polské Osvětimi. Reagovala tak na podnět samotných žáků, kteří chtěli navštívit místo bývalého nacistického koncentračního tábora, jenž se stal pro celý svět symbolem vyvražďování lidstva, teroru, ztráty lidské důstojnosti a holocaustu. Žáci o tuto problematiku, která je na obchodní akademii zařazena do všech tematických plánů společenskovědních předmětů a která se každoročně připomíná i u příležitosti Dne památky obětí holocaustu, projevují velký zájem. Proto také vznášeli spoustu dotazů a bedlivě poslouchali podrobný a poutavý výklad skvělých průvodců. Přestože bývalý koncentrační tábor působí opravdu tristně, všichni žáci, kteří se chovali vzorně a s patřičnou pietou k tomuto místu, se shodli na tom, že exkurze byla velice zajímavá, přínosná a že právě i v dnešní době je potřeba taková místa navštěvovat a o zmiňované problematice hovořit.

Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim

Obchodní akademie Vlašim slaví úspěchy i na sportovním poli
17/11/2013

Dívky vlašimské obchodní akademie vybojovaly 10. září v okresním kole přespolního běhu ve vlašimském parku skvělé 1. místo a postoupily do krajského kola v Kolíně, kde skončily na 6. pozici. Třetí příčku také obsadily 18. září v atletickém CORNY poháru ve Vlašimi. Družstvo dívek rovněž s přehledem vybojovalo 9. října 1. místo v okresním kole stolního tenisu ve vlašimském Sporthotelu, což jim zajistilo postup do krajského kola v Mladé Boleslavi. Pomyslné zlato dívky získaly i 22. října v oblastním kole volejbalu středních škol, čímž si vybojovaly postup do okresního kola. V oblastním kole volejbalu středních škol 24. října však zabodovali také chlapci z OA Vlašim, když obsadili 2. místo, a postupují tak do okresního kola, které se uskuteční v lednu rovněž v tělocvičně vlašimské obchodní akademie.

Žáci obchodní akademie zvyky a tradice
17/11/2013

Vlašim – Dvanáctý ročník Evropského dne jazyků si v pátek 27. září užili žáci vlašimské obchodní akademie formou projektového dne s názvem Zvyky a tradice zemí Evropské unie.
Každá třída si připravila v tělocvičně svůj stánek s poutavou prezentací zvyků a tradic předem vybraného státu, přičemž se žáci snažili klást důraz na největší zajímavosti. Veškeré prezentace probíhaly v anglickém, německém, francouzském, ruském a dokonce i v italském a španělském jazyce, přestože tyto dva posledně uvedené se ve škole nevyučují. Prezentace spolu s posuzováním celkového dojmu hodnotily koordinátorky projektového dne, vyučující jazyků, Iva Šmídová, Alena Trachtová a Kateřina Nováková, které se shodly v tom, že porota měla opravdu nelehký úkol, ale snažila se o maximálně objektivní a spravedlivé hodnocení.
A jak tedy dopadlo soutěžní klání o nejlepší prezentaci? Pomyslné zlato vybojovala třída 3. B, která skvěle představila Českou republiku, stříbrná 4. B prezentovala Francii a bronzovou pozici obsadila 2. A s Anglií. Všechny tři třídy obdržely z rukou ředitele školy a porotkyň diplomy a nádherné dorty. Vítězná třída navíc získala možnost využít jeden den navíc na exkurzi či výlet dle vlastního výběru.
Jak se však shodli učitelé i žáci, také ostatní představené státy (Německo, Španělsko, Itálie, Řecko, Irsko, Maďarsko, Chorvatsko a Rakousko) stály za vidění a všichni zainteresovaní žáci jednotlivých tříd se tak zasloužili o velmi pěkný projektový den na naší škole.

Mgr. Tomáš Lichtenberg, PR OA Vlašim